A magyarkanizsai község területén három héttel ezelőtt minden vízelvezető kanálisból leengedték a vizet, mert az előrejelzések nagy mennyiségű csapadékot jósoltak, és a Tisza vízszintje is fokozatosan emelkedett. Akkora csapadékmennyiségre azonban nem lehetett felkészülni, mint ami az elmúlt napokban itt lehullott. Az emberek sziszifuszi küzdelmet vívnak a vízzel.
Csikós László magyarkanizsai polgármesteri tanácsos, a polgárvédelmi törzskar főnöke elsősorban azoknak mond köszönetet, akik nap mint nap részt vesznek a katasztrófaelhárító, kárenyhítő munkálatokban.
– Hétfőn nyúlgátat építettünk Magyarkanizsán a vásártérnél, szerdán azonban a Kispiac felől lezúduló víz áttörte a gátat, és a tanyasort megkerülve igyekezett vissza a Kőrös patak régi medrébe, veszélyeztetve a Kőrös III. településrészt és az ipari létesítményeket. Itt voltak az oromhegyesi és a magyarkanizsai önkéntes tűzoltók, a birkózók, a közvállalatok dolgozói, a középiskola diákjai és tanárai, a közigazgatás dolgozói, és sikerült megmenteniük Kanizsát a Kőrös patak áradásától. Amíg felszerelték a vizet átdobó mobil szivattyút, addig Szúnyogfalu lakosságának a megértését kértük, mert el kellett árasztani a vásárteret a munkálatok idejére.
A község több településén is égetőek a belvízgondok.
– Ha nem lesz több esőzés, akkor ezt a helyzetet már kezelni tudjuk. Martonoson folyik az árkok, csatornák tisztítása. A horgos–martonosi rétben sikerült annyi vizet átemelni a Tiszába, hogy már „csak” 100 százalékos a csatornák telítettsége. A DTD elkezdte a Tisza–Palics-csatorna ürítését, a Szabadka felől jövő víz le tud folyni a Kőrös medrébe. Fontos, hogy Kanizsa irányába onnan nem érkezik víz. A Kispiac és Kishomok felől érkező vizeket szintén a Kőrös patak vezeti le, amelynek a telítettsége 80–90 százalékos.
Közben a Tisza folyamatosan árad. A tetőzést erre a hétre jósolták, de úgy tűnik, kitolódik. Végül is mikorra várható a tetőzés, merthogy csak azt követően reménykedhetünk az apadásban?
– A tetőzés eltolódik, de amíg a vízszint nem haladja meg a 700 centimétert, addig természetes gravitációval a Vöröskereszt–Madarász csatornából lezúdul a víz a folyóba. Ez a csatorna fogadja a magyarországi Mórahalom felől jövő vizeket. A horgosi vizek egy része szintén itt jön le, másik része pedig Martonos felé. Nekünk három vízrendszerünk van, és amikor mindhárom rendszerből ránk zúdul az áradat, akkor nagy a baj. Illetve van még egy rendszer, az adorjáni, de ott csak 100 százalékos a telítettség.
Szerdán kihirdették a községben a rendkívüli belvízvédelmi készültséget. Van valamilyen elsőbbségi sorrend a védekezésben?
– Van: előbb az embereket mentjük, majd az ingatlant, de ha kell, akkor a jószágot is.
És a termőföldek, gyümölcsösök?
– Folyamatosan engedik le róluk a vizet. Vagyis engednék, csak nincs hova.
A rendkívüli belvízvédelem azt jelenti, hogy most a veszélyeztetett településekre, Kispiacra, Horgosra, Martonosra és Magyarkanizsára összpontosulnak a védekezésben a munkagépek és az emberek?
– Igen.
A polgármester úr a hét elején azt mondta, hogy segítséget fognak kérni a tartományi, köztársasági illetékesektől. Ez megtörtént?
– Meghívtuk a nagykikindai katasztrófavédelmi főosztályt válságtörzsünk keddi ülésére 8 órára, meg is érkezett a képviselőjük csütörtökön 8.30-ra, és amikor ezt szóvá tettük, sértődötten kivonult. A helybeliek viszont segítenek, most a szanálás a legfőbb feladat. Hosszasan fog tartani, hosszabban, mint a legutóbbi áradáskor tartott.