2024. november 24., vasárnap

Dinkić újabb szemfényvesztése

Aggódva lesték a szegény nyugdíjasok, vajon mit hoz számukra a Nemzetközi Valutaalap küldöttségének legutóbbi látogatása, s most a távozásuk után bizony letörtek, okkal, mert se a befagyasztott járandóság feloldását, se nyugdíjnövelést nem ígérhet nekik többé senki. Sőt mi több, már szinte az is biztos, hogy a beharangozott 5000 dináros külön segély esetükben az összeg felénél is kisebbre zsugorodik.

Azért van ez így, mert Mlađan Dinkić vette kezébe a dolgok irányítását. Úgy látszik, ha némi pénzre van kilátás, ő nyomban megjelenik, lecsap és a saját hasznára fordítja a kínálkozó lehetőséget. Ezúttal, miután nem lehetséges se a nyugdíjak, se a közszférában megvalósított befagyasztott keresetek feloldása, ugyanis azt meghosszabbították az év végéig, néminemű segéllyel kecsegtetik az ország legszegényebb rétegét. Ez volt legalábbis az elsődleges terv és állítás, de miután a gazdasági miniszter kezébe vette az ügyintézést, csakhamar módosulni látszott az elképzelés. Kiderült, hogy kereken 5000 dinárt fognak osztani, de nem ám a legszegényebb rétegnek, azoknak akik rászorulnak, hanem mindenkinek, aki a közszférában keresi a kenyerét és 80 000 dinárt nem haladja meg a havi bére. Erre a célra 6,5 milliárd dinárt szánnak, amit Dinkić bejelentése szerint a Telekom és a Szerbiai Nemzeti Bank bevételéből fognak előteremteni. Nem átallotta kijelenteni azt, hogy nemcsak az elszegényedett rétegeket kell támogatni, hanem mindenkit, akit érint a válság, mert neki bizony fontos az, hogy a közszférában dolgozók megkapják a maguk 5000 dinárját, méghozzá valamennyien a katonák, a rendőrök, az orvosok, az ápolónők, a tanítónők és a tanárok. A többi meg vessen magára, a magánszférában tevékenykedők mukkanni sem mernek, az ő esetük egyébként is a munkaadóra tartozik, a nyugdíjasok meg egyébként is túl sokan vannak, így az 1,6 millió legidősebb polgárnak egyértelmű, hogy nem tudnak egyszeri segélyben 5000 dinárt osztani. Ha esetükben is azt a mércét alkalmazzák, hogy mindenki kapjon segélyt, aki 80 000 dinárnál kevesebb nyugdíjat kap, akkor a közgazdászok számítása szerint legfeljebb 1250 dinár jut majd valamennyiüknek, hiszen a nyugdíjasok 99 százalékának 80 000 dinárnál kevesebb a havi járandósága.

Már azt is tudjuk, hogy a közszférában dolgozók július közepétől számíthatnak az 5000 dináros egyszeri segélyre, hogy ezzel küzdjék le a válság következményeit. A napnál is világosabb, hogy ezzel a lépéssel Dinkić úr udvarolni kíván a közszférában tevékenykedőknek, de elsősorban az állami adminisztrációban dolgozóknak, ahol tavaly december óta köztársasági szinttől egészen az önkormányzatig, várat magára a létszámleépítés. A Nemzetközi Valutaalap képviselői most is rákérdeztek, hogy hogy áll a helyzet, történt-e már valami ez ügyben, bizonyára kaptak valamilyen furcsának tűnő választ, s ezenfelül ígéretet, hogy mielőbb cselekedni fognak majd.

Szerintem odébb lesz az még, hiszen rohamosan közeledik a következő választás, sőt Dinkić esetében máris folyamatban van új pártjának a megalakítása. Ezért inkább populista és szemfényvesztő intézkedésekre hajlik, mint határozott gazdasági programok megvalósítására. Az egyszeri 5000 dináros pénzkiosztás mindenképpen a plusz pontszerző hadművelet egy része, számoljunk csak utána, a közszférában legalább 440 000-en dolgoznak, ezeknek és családtagjainak a szimpátiáját biztos besöpörheti magának Mlađan Dinkić.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás