2024. november 26., kedd

Elégedettség és csalódottság

A listavezetők gondolatai urnazárás előtt

Két órával a szavazóhelyek bezárása előtt a magyar nemzetitanács-választásokon induló listák vezetői többé-kevésbé bizakodóan várták az eredményeket, egyesek azonban elégedetlenségüket fejezték ki a délután öt óráig jobbára 35 és 40 százalék között mozgó részvételi arány miatt.

Ifj. dr. Korhecz Tamás, a Magyar Összefogás listavezetője elégedett a részvételi aránnyal, ami az ő információi szerint tegnap este Szabadkán elérte az 50 százalékot.

– Szerbiában még az elnökválasztásokon is ritkán kúszik a részvételi arány e fölé az érték fölé. Ha az én adataim valóban beigazolódnak, akkor az nagyon tisztességes eredménynek számít és semmiféle demokratikus mérce alapján nem nevezhető rossznak – vélekedett dr. Korhecz, aki a választások végeredményével kapcsolatban nem szeretett volna nyilatkozni, annyit azonban elmondott, hogy az MÖ hatalmas koalíciója nem azért jött létre, hogy a szavazók bizalmának egy szeletkéjét szerezzék meg.

– A szavazók többségének a bizalmát szerettük volna megszerezni, ez volt a célunk ezzel a nagy összefogással. Mi a többségre számítottunk – nyilatkozta dr. Korhecz.

Dr. Csengeri Attila, a Demokrata Párthoz közel álló Humentis civil szervezet Vajdasági magyarként Európába nevet viselő listájának vezetője szintén sokkal magasabb, legalább 70 százalékos részvételi arányra számított. Dr. Csengeri nem szeretett volna találgatásokba bocsátkozni, hogy mivel magyarázható az alacsony érdeklődés a választások iránt. A szavazás végeredményéhez fűzött reményeivel kapcsolatban a listavezető a következőket nyilatkozta: „Nekünk az MNT-be való bejutás és céljaink érvényesítése volt a fontos. Egyharmados jelenléttel már elégedett lennék.”

László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom listavezetője az alacsony részvételi arányt többek között azzal magyarázta, hogy a választói névjegyzéket összeállítók, többek között a VMSZ, nem világosították fel kellőképpen az embereket a névjegyzék valós céljáról, annak, illetve a választásoknak a fontosságáról. Az MRM listavezetője a választások kimenetelével kapcsolatban nem szeretett volna nyilatkozni, az MNT-be való bejutásra azonban valós esélyt látott.

Dr. Murényi Tibor, a Magyar Liga listavezetője lapunknak csalódását fejezte ki az alacsony részvételi arány miatt.

– Úgy tűnik, az embereket nem érdekelte kellő mértékben a választás. Csantavéren délután öt óráig csupán a szavazásra jogosult polgárok 35 százaléka járult az urnákhoz. Véleményem szerint mindez a túlzásokba hajló kampánnyal magyarázható. Ugyanakkor listánknak az alacsony részvételi arány a jó – vélekedett Murényi. A végeredménnyel kapcsolatban leszögezte, hogy véleménye szerint az ML mindenféleképpen bejut az MNT-be.

Bunyik Zoltán, a Kézfogás a Magyarságért- Bunyik Zoltán és Rácz Szabó László lista vezetője szerint mindenki büszke lehet magára, aki szavazóként vagy jelöltként részt vett a magyar nemzetitanács-választásokon.

– A történelmi jelzővel illetném a tegnapi választásokat – szögezte le Bunyik, aki az alacsony részvételi aránnyal kapcsolatban nem szeretett volna részletesen nyilatkozni, mert mint mondta, nincs viszonyítási pont.

– Azt sem tudjuk, hogy pillanatnyilag hány magyar él Vajdaságban, és azt sem, hogy hány százalékuk iratkozott fel a választói névjegyzékre. Az is ismeretlen előttünk, hogy ki iratkozott fel, és ki nem, valamint az is, hogy ki ment el szavazni, és ki nem. Ismétlem, nincs viszonyítási pont. Én legalább 50 százalékos részvételi arányra számítottam – összegezte Bunyik, aki listájának várható sikerével kapcsolatban szintén nem szeretett volna találgatásokba bocsátkozni. A Kézfogás a Magyarságért lista céljául tűzte ki az új MNT-be való bejutást, konkrétabb célokat és elvárásokat azonban nem fogalmaztak meg, hangsúlyozta a listavezető.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás