2024. július 18., csütörtök

Egyelőre viszonzatlan marad a gesztus

Varga László: Szinte kizárt, hogy a csatlakozás előtt igazolvánnyal utazhatunk az Európai Unió tagállamaiba
Varga: Nem hiszem, hogy az EU viszonozza Szerbia intézkedését (Molnár Edvárd felvétele)

Szombattól, tehát holnaptól az Európai Unió tagországai, valamint Svájc, Norvégia és Izland állampolgárai útlevél nélkül, érvényes személyi igazolvány birtokában léphetnek Szerbia területére.

Ivica Dačić belügyminiszter szerint ez a gesztus további bizonyítéka annak, hogy Szerbia elkötelezett híve az EU-integráció elmélyítésének. Ez a döntés a kölcsönös bizalmat fogja erősíteni és pozitív visszhangja lesz majd az unióban – mondta. Lapunknak Varga László, a Szerbiai Képviselőház európai integrációs bizottságának elnöke nyilatkozott a téma kapcsán.

Hogyan értékeli a szerb kormány döntését?

– Én gesztusértékű lépésnek nevezném a kormány döntését. Szerbia valószínűleg azt szerette volna ezzel kifejezni, hogy elkötelezett az irányba, hogy valamikor a jövőben, úgy tíz év múlva, egy hasonló rendelkezés érvényesüljön az unió részéről a szerbiai állampolgárok irányába.

Logikus lépésnek tartja a szerb kormány részéről ennek a döntésnek a meghozatalát?

– Eddig is volt egy ideiglenes szabályzat, amely hasonló eljárást irányzott elő. Ugyanakkor a gyakorlatban sok probléma merült fel ennek alkalmazásával kapcsolatban, mert nem volt egyértelmű. Tehát ebből a szempontból logikusnak tartom a szerb kormány döntését. Egyébként nem kellene nagy jelentőséget tulajdonítani mindennek. Szerbia így bizonyítja, hogy az integráció fontos számára. Ugyanakkor el kell mondani, hogy számtalan más kérdés megoldása sokkal fontosabb lenne, mivel ezek jócskán befolyásolnák az integráció sebességét. Sokkal több eredményt érne el az ország, ha ezekkel a kérdésekkel foglalkozna. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy szerintem nem volt szükség erre a rendelkezésre, hanem azt, hogy talán nem kellett volna ekkora média jelenléttel prezentálni a dolgot. Mindez számomra enyhe túlzásnak tűnt, viszont része annak az általános szerbiai politizálási gyakorlatnak, amely számára inkább a látszat, és nem a gyakorlat számít.

Reális arra számítanunk, hogy az EU még Szerbia csatlakozása előtt viszonozza ezt a gesztust és mi is személyi igazolvánnyal utazhatunk be az uniós tagállamokba?

– Én nem hiszem, hogy reális ez az elképzelés. Persze ki tudja, hogy mi lesz 10, vagy 15 év múlva. Tekintettel arra, hogy Szerbiának a fehér schengeni listára helyezését megelőző folyamatban az egyik fontos feltétel a régi útlevelek lecserélése, valamint az új útlevelek tartalma volt, ezért nem hiszem, hogy az EU viszonozza Szerbia intézkedését. Kétlem, hogy erre a csatlakozás előtt sor kerül, az szinte kizárt.

Ha már a vízumliberalizációnál tartunk, Szerbia vízummentességét számos feltételhez kötötték. Hol tart az ország ezek teljesítését illetően?

– Talán nem pontos a megfogalmazás, hogy feltételekhez kötötték a vízumliberalizációt. Esetleg olyan értelemben beszélhetünk feltételekről, hogy a már elfogadott jogszabályok maradéktalan végrehajtásához kötötték a vízumliberalizációt. Ezek közül természetesen az egyik legfontosabb az országhatár őrzésének kérdése. Ezzel kapcsolatban, úgy gondolom, hogy Szerbia jól végzi a dolgát. Ezt bizonyítja az is, hogy a szerb–magyar határvonalon milyen sok határsértőt sikerül elfogni. A végeredmény szempontjából teljesen mindegy, hogy a szerb, vagy a velük együttműködő magyar hatóságoknak sikerül lefülelni az illegális határátlépőket. Összességében semmi nem utal arra, hogy a vízumkényszer megszüntetésével kapcsolatos feltételek közül bármelyik teljesítésével probléma lenne.

Egészen más téma: van-e bármilyen visszhangja Belgrádban, vagy a parlamentben a magyar Országgyűlés által elfogadott magyar kettős állampolgárságról szóló törvénynek?

– Semmilyen kontextusban nem merült fel ez a téma, senki nem beszél erről, és senki nem foglalkozik ezzel. Szerbia tudomásul vette a törvényt, és egyetlen negatív kommentár sem hangzott el ezzel kapcsolatban. Ennek nyilvánvalóan az az oka, hogy Szerbia ugyanilyen lépést tett meg a határokon kívül élő szerbek irányába korábban. Ennek függvényében elég furcsa lenne, ha a magyar törvénnyel kapcsolatban bármilyen negatív kommentár hangzana el.

Tehát a szerb államhatalom nem vett példát szlovák kollégáitól és nem tartja az állambiztonság szempontjából veszélyesnek a szóban forgó törvényt?

– Éppen ellenkezőleg. A szerb külügyminiszter néhány nappal ezelőtti pozsonyi látogatása alkalmával kijelentette, hogy tekintettel arra, hogy Szerbia is támogatja a külföldön élő szerbek kettős állampolgárságát, így sem erkölcsi, sem jogi értelemben nem kérdőjelezheti meg a törvényt.