2024. július 16., kedd

Új lappal indulunk

Dr. Korhecz Tamás: Mindenkire szükségünk van, aki tenni tud, akar, s az eddigi szakértelmével és munkájával erről tanúbizonyságot tett
Dr. Korhecz Tamás : A MNT minden tagja, aki bekerült, maga határoz arról, hogy meddig akar a mandátuma során ott lenni (Fotó: Ótos András)

Szerdán Svetozar Čiplić emberi jogi és kisebbségügyi miniszter kihirdette a nemzetitanács-választás végeredményét. Eszerint a 35 tagú Magyar Nemzeti Tanácsnak 28 képviselője lesz a Magyar Összefogás listáról, 4 a Vajdasági Magyarként Európába és 1-1 a Magyar Remény Mozgalom, a Magyar Liga és a Kézfogás a Magyarságért – Polgári Mozgalom soraiból került ki. A háromnegyedes többséget alkotó Magyar Összefogás listavezetője, dr. Korhecz Tamás lesz az új nemzeti tanácsunk elnöke.

Milyen lépések következnek?

– A választási bizottság kiadja a mandátumot nyert MNT-tagoknak az igazolást, és össze lehet hívni az MNT alakuló ülését, amit Svetozar Čiplić miniszter úr fog megtenni. Erre már szinte biztos, hogy június folyamán sor fog kerülni. Egyáltalán nincs szükség arra, hogy minden nemzeti tanács azonos napon alakuljon meg. A miniszter úron múlik, hogy mikor kerül erre sor.

Optimális körülmények között talán június 28-a lesz ez a dátum. Hogyan fog kinézni az alakuló ülés?

– Minden bizonnyal megválasztjuk az elnököt. Megtörténik a mandátumok hitelesítése. Megválasztjuk az alelnököket is, és kérdés, hogy mennyiben kívánjuk a statútumot megváltoztatni, vagy pedig elkezdünk működni a régi statútum szerint. Egy olyan folyamat veszi kezdetét, amelyben felállnak a MNT szervei, testületei. Mint tudjuk, az MNT-nek van elnöke, alelnökei, szakbizottságai és intézőbizottsága, és egyfajta szolgálata. Valószínűleg az elkövetkezőkben egyelőre nem fogjuk lényegesen megváltoztatni ezt a struktúrát, nem ezzel fogjuk kezdeni a teendőinket, hanem azzal, hogy betöltjük az adott helyeket új emberekkel, az új tagok és szervezetek jelenlétének figyelembevételével. Fontos feladatnak tartom, hogy ez a folyamat gyorsan és zökkenőmentesen bonyolódjék le, és azt is, hogy a bizottságokba, a testületekbe sok olyan embert válasszunk be, akik tudnak, akarnak, és az MNT céljainak, közfeladatainak ellátása érdekében aktívan tevékenykednének. Mi nem csak a 35 emberben gondolkodunk, vagy legalábbis én, hanem igazából mindazokban, akik hatékonyan, tevékenyen, szakértelemmel részt tudnak venni a feladatok ellátásában. Ugyanez vonatkozik az intézőbizottságra is. Feltett szándékom, hogy kialakítom az MNT igazgatását, közigazgatását. Nevezetesen az új közfeladatok ellátása, a döntések meghozatala és végrehajtása egy olyan professzionális hozzáállást igényel, amely szervezeti szempontból, eszközei, felszereltsége, szakmai hozzáértése szemszögéből egy professzionális közigazgatásként előkészíti a döntéseket akár a bizottsági vagy a testületi és a MNT-s döntések során, s biztosítja ezek hatékony végrehajtását. Nagy szükség van egy professzionális apparátusra, amely fel tud nőni a 2009-es törvényben meghatározott feladatok ellátásához. Ez lesz az első intézkedéscsomag, ami ránk és rám vár.

Mi lesz az első érdemi feladat?

– A stratégiai dokumentum elkészítése és befejezése. Mi komoly választási programmal szereztük meg a szavazópolgárok többségének bizalmát és ez a program egybecseng a félig elkészült stratégiai dokumentumokkal. Amit a MNT eddigi felállása a finisben elkészített, az fogja a stratégiai dokumentumok alapját képezni. Már ebbe a folyamatba nagyon széleskörűen be kívánjuk kapcsolni a szakmát, annak érdekében, hogy a közösség minél inkább tisztában legyen azokkal az intézkedésekkel, cselekvéssel, ami ezeknek a megtámogatott stratégiai céloknak a megvalósítását szolgálja majd. A korábban készült stratégiák szamárvezetők lesznek az egész magyar közélet, az MNT és a tevékeny politikum számára az elkövetkezőkben. Hiszen szakmailag megalapozott, összefogással megvalósítható, számon kérhető programmal indultunk a választáson, most az a feladatunk, hogy betartsuk a szavunkat. Ehhez van szükség a szakmai felkészülésre, a stratégiai dokumentumok véglegesítésére és a közösségi cselekvésre, amivel a célok megvalósíthatók. Ez lesz mindenképpen az első lépés. Amikor a stratégia megszületik, akkor már teljes erőnknek és tevékenységünknek a konkrét intézkedések megvalósítására kell irányulnia, és ebben partnerséget kínál az MNT mindenkinek, aki a közösség érdekében cselekedni akar. Amennyiben széleskörűen elfogadható, amit szeretnénk, akkor már csak az a kérdés, hogy ki akar részt venni a megvalósításban és ki tud hozzáadni a hatékony végrehajtáshoz. Ez lesz a következő négy év célkitűzése. Ha az előkészítés befejeződik néhány hónap alatt, akkor tényleg véglegesítjük a stratégiánkat, s attól kezdve minden erőnket arra kell majd fordítanunk, hogy az emberek érezzék, hogy elkezdtük megvalósítani a terveket, s számon kérhetik, hogy mit tettünk annak érdekében, hogy a tervek megvalósuljanak.

Ezek szerint nem nyári szabadsággal kezdi tevékenységét a Magyar Nemzeti Tanács.

– Hogy mennyire lehet hatékonyan dolgozni az uborkaszezon idején, ez fogas kérdés, de a háttérmunkát, a struktúra kialakítását, a döntés előkészítését, az új csapatok felállítását, biztos vagyok benne, hogy az uborkaszezonban is meg lehet tenni. Nem hiszem, hogy a stratégiánk elkészítésén, népszerűsítésén és véglegesítésén július és augusztus folyamán dolgozni lehetne, ilyen illúzióim nincsenek, de teljesen felkészülten fogjuk várni a szeptembert, az iskolakezdést, hogy akkor már az érdemi munkával tudjunk foglalkozni, az új felállással és az új emberekkel.

A bizottságokba minden bizonnyal kültagok is bekerülnek. Milyen kritériumok szerint történik a válogatás?

– A bizottsági tagok többsége kültag lesz. Ebből a szempontból az MNT nyitását a programcélokkal megfogalmaztuk, amit kötelességünk megvalósítani. Olyan emberek kell, hogy bekerüljenek oda, akik azonosulni tudnak a programcélokkal, és akik tenni tudnak és akarnak azok megvalósítása érdekében. Valamint az is fontos, hogy az eddigi szakértelműkkel és munkájukkal rászolgáltak arra, hogy egy ilyen testület részévé váljanak. Ezek lesznek az alkalmassági kritériumok, nem párt- és személyi szimpátia fogja meghatározni, ki kerüljön be egy-egy bizottságba kültagként. Minél szélesebb körből szeretnénk válogatni, igazából ezt egy felhívásnak is szeretném szánni, hogy azok az emberek, akikre én eddig nem figyeltem fel, vagy valami miatt nem esett rájuk a választás, nyugodtan forduljanak hozzánk, szívesen vesszük a részvételüket. Valóban szükség van a közös közéleti cselekvésre. Azt hiszem, ez a legjobb útja annak, hogy a történetet sikerre vigyük.

Ez jellemzi majd az intézőbizottság fölállítását is, avagy az MNT kormányának összetételét?

– Nehéz itt kormányról és képviselőházról beszélni, mert nem pont ugyanarról van szó. A végrehajtó testületet a közigazgatási résznek tekintem. Úgy képzelem el, hogy itt nem tisztségen lesznek az emberek, nem kormánytagokként, miniszterekként fognak tevékenykedni. És nem is jó ez a párhuzam, ők a döntés előkészítő és végrehajtó szolgálatának, avagy a közigazgatásnak a részei, akik majd a döntések mentén és alapján végrehajtják a közösség és az MNT akaratát. A nemzeti tanácsban levő emberek a döntéshozók, akik a felelősséget hordozzák magukon, és mindenki a tudásához, idejéhez mérten hozzá fog járulni a minél jobb döntés meghozatalához, de nem nekik kell majd végigkövetniük a döntések végrehajtását. Nem ők kell, hogy napi szinten foglalkozzanak ezzel a folyamattal, hanem annak az apparátusnak lesz a dolga, amelyiket majd ezért fizetünk. Ők ezért fognak majd dolgozni napi nyolc órán át.

Ezek szerint véget vet az amatőr hozzáállásnak?

– Az amatörizmust az MNT munkájában kényszerből háttérbe kell szorítani, mert nincs arra lehetőség, hogy valaki hetente egy órát foglalkozzon ezekkel a kérdésekkel, hanem olyan emberek kellenek, akik szakmailag megpatkoltak, nap mint nap foglalkoznak a feladattal, a konkrét programtervvel, a célokkal, mert ezeket csak úgy lehet megvalósítani, ha hozzáértő munkával rendszeresen teszik azt.

A magyar választók akaratából háromnegyedes többsége lesz a Magyar összefogás listájának

Sor kerül-e arra, hogy az MNT által kialakított igazgatóbizottságok tagjait lecseréljék, magyarán új összetételűek lesznek-e az intézményi igazgatóbizottságok?

– Korai lenne nekem még személyi kérdésekről nyilatkozni, de tény és való, hogy itt most új lappal indulunk, új lapot kezdünk, ami nem jelenti okvetlenül azt, hogy elkezd a söprű dolgozni. Csupán csak annyit, hogy senkinek, aki az eddigi MNT bizalmából került valamilyen helyre, nincs automatikusan biztosítva a pozíciója. Az eddigi MNT felel az eddig kifejtett munkájáért, az intézmények eddigi működéséért, de attól kezdve, ha az új MNT feláll, az új nemzeti tanács hordozza magában azt a felelősséget, hogy valakit megtart a helyén, mást lecserél, ezentúl már nem lehet azt mondani, hogy az előző MNT kiválasztott valakit, s ha rosszul is csinálja a dolgát, mi ezt ezentúl is felvállaljuk. Nem! Ilyen nem lesz. Mindent áttekintünk, átvizsgálunk, újratárgyalunk. Megtörténhet, hogy sok ember, aki jól végezte munkáját az intézményekben, a helyén marad, de erről még korai nyilatkozni, semmi nem köt bennünket, hogy ezek az emberek a helyükön maradjanak.

Az egyházi méltóságok benn maradnak-e a mini parlamentben vagy sem?

– Csak ők dönthetik el. Az MNT minden tagja, aki bekerült, maga határoz arról, hogy meddig akar a mandátuma során ott lenni. Nem tudok olyan szándékról, hogy az egyházi főméltóságok ne szeretnének részt venni az MNT munkájában. Azért jelölték magukat, hogy részt vegyenek benne. Itt professzionalizmusról beszélünk. Nem azt várjuk el az MNT tagjaitól, hogy napi nyolc órában az MNT-vel foglalkozzanak, hanem éretten, megfontoltan, kellő előkészítéssel vegyenek részt a döntéshozatalban.

A koalíció számításba jöhet-e, vagy van-e rá egyáltalán szükség?

– Maga a Magyar Összefogás egy nagyon széles koalíció valójában. A VMSZ körül létrejövő nemzeti koalíció, ezért mi már magunkban koalíció vagyunk. Ha csak ez a 28 ember alkotna koalíciót, az is elég lenne, hiszen ez olyan felállás, amiben nincs pártfegyelem, ami irányítana, hanem van egy közös program, amit mindenki felvállalt, és ezen túl minden kérdésben mindegyik MNT-tag független. Vagy legalábbis azok, akik nem a VMSZ színeiben kerültek be. Már ez is egy koalíció. Viszont amit én felajánlottam mindenkinek, aki bejutott az MNT-be, hogy ha a programcélok alapján a létrejövő intézkedésekhez, stratégiához, programhoz csatlakozni akar, és ha ezek végrehajtásában tevékenyen részt kíván venni, akkor isten hozta körünkben. Ebben mi partnerek kívánunk lenni. Eddig is integratív személyiség voltam, megpróbáltam ebben a folyamatban minél szélesebb összefogást és konszenzust teremteni. Ezt tovább kívánom folytatni, sőt bővíteni. Természetesen ők maguk fogják eldönteni, hogy mi az, amiben részt kívánnak venni, és amiben részt akarnak venni, ott nem lesz többség és kisebbség, nem lesz ellenzék és kormánykoalíció. Ha az, amit mi feltérképeztünk a stratégiánkban, valaki számára elfogadható, akkor nekünk partnerünk lehet, ha úgy akarja, sőt koalíciós társunk lehet bárki, aki bent ül az MNT-ben. Hangsúlyoznám még azt is, hogy az, aki nincs bent az MNT-ben, de amikor a stratégiai célok megvalósításán dolgozunk majd, partner szeretne lenni, de korábban az MNT és a magyar autonómia létrehozásában nem akart részt venni, sőt lehet, hogy ellene is volt, nos ezután ő is jöhet. Ha felül tud kerekedni a saját árnyékán, és ki tud lépni abból a kaptafából, amibe belekényszerítette magát, őt is szívesen látjuk. Nekünk megvan a teljes legitimitásunk és reprezentativitásunk, de nem célunk kiszorítani bárkit is ebből a folyamatból, mert az MNT az egész közösség érdekében cselekszik, mindenkiért, aki a magyar önazonosság megőrzéséért akar tenni.