Deli Andor (Dávid Csilla felvétele)
Deli Andort választottak meg tegnap a tartományi parlamentbe, a lemondott dr. Korhecz Tamás tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségekkel foglalkozó titkár helyére. Az újonnan megválasztott tisztségviselő 33 éves, 2000-ben szerzett oklevelet a Jogi Karon, 2008-ban magisztrált, és mint mondja, szándékában áll doktorálni is, európai uniós kérdésekből. Négy éven át töltötte be Korhecz Tamás mellett a segédtitkári tisztséget, egyébként nyolc éve dolgozik a titkárságon, és 2001 óta a VMSZ tagja. Megválasztását követően felkértük, nyilatkozzon a Magyar Szónak arról, hogy milyen érzés dr. Korhecz Tamás örökébe lépni:
– Rendkívül nagy megtiszteltetés számomra, hogy Korhecz úr bizalommal volt irántam, aki sok éven át munkatársaként dolgoztam, és engem javasolt az örökébe, ezért igyekezni fogok a mandátum hátramaradt két évében megszolgálni ezt a bizalmat. Köszönet Pajtić elnök úrnak, és a képviselőknek is, hogy megválasztottak. Hiszem azt, hogy dinamikus két év elé nézek, de úgy gondolom, hogy éppen abból kiindulva, hogy ismerem a titkárság munkáját, mivel 2002 óta itt dolgozom, és 2006 óta, mint segédtitkár tevékenykedem, a kollégákkal együttműködve meg tudjuk őrizni a munka eddigi intenzitását. Igyekezni fogok a kontinuitást fenntartani és az eddig elért eredményeket továbbvinni. Jelentős intézménnyé nőtte ki magát Korhecz úr irányítása alatt e titkárság. Hiszen minden jelentős projektumba be voltunk kapcsolva az első ombudsmanról szóló törvénytől kezdve az új hatásköri törvényen át a statútum kidolgozásáig és az azt kísérő dokumentumok meghozataláig. Voltak úttörő lépések, amik már többéves hagyományra tekinthetnek vissza, ilyen a multikulturalizmust népszerűsítő projektum. Tőlünk indult el a 2006-ban megindított tartományi közigazgatási reform története is, és sok másik projektum is, amelyeket szinte kötelességemnek érzek, hogy folytassak a már megszokott ütemben és módon. De itt vannak a titkárság részéről a polgároknak nyújtott szolgáltatások is, amelyek menetében nem jelenthet zökkenőt a titkársági vezetőváltás.
Milyen újdonságokat készül megvalósítani?
– Most kerültek megválasztásra az új összetételű nemzeti tanácsok. Kisebbségi ügyekkel is foglalkozó titkárságként, szinte kötelességünk, hogy egy rendkívül intenzív közeli kapcsolatot építsünk ki e testületekkel. Ez a nyár és az ősz során kerül majd megvalósításra.
A közeljövőben milyen feladatok várnak a titkárságra?
– Jön az uborkaszezon, de mi azért a háttérben tovább tevékenykedünk, mert vannak az új statútumból és a hatásköri törvényből eredő feladatok, jogszabályok, amiket elő kell készíteni. A nyári nyugalom arra jó, hogy az évi szabadságok miatt megcsappant létszámban, előkészítsük őszre mindazokat a dolgokat, amik majd napirendre kerülnek. Most éppen folyamatban van egy részletes kérdőív összeállítása, amit a tartomány területén működő összes közigazgatási szervnek eljuttattunk. Ezzel a káderállományt szeretnénk feltérképezni és áttekinteni, többek között a nemzeti hovatartozás kérdését is. A részarányos foglalkoztatásra és a hivatalos nyelvhasználat kérdéskörére vonatkozó felmérési adat fontos kiindulópontja lehet a jövendőbeli politikának.
A mostanában oly sokat emlegetett leépítés az állami adminisztrációban vonatkozik-e a tartományra?
– Roppant specifikus helyzetben van a tartomány. A köztársasági kormány és a Nemzetközi Valutaalap által diktált tempó az adminisztráció leépítésére vonatkozólag egy dolog, viszont a tartomány éppen most kapott új hatásköröket, a hatáskörök átruházásáról szóló törvénynek köszönhetően, s ezért számos új munkaerőt kell majd átvenni a köztársaságtól ehhez kapcsolódóan. Sok esetben felvetődik, hogy mi nem követjük az országos trendet a munkaerő leépítése tekintetében. Azért merjük ezt tenni, mert meg vannak az új hatáskörök és a köztársaság kénytelen lesz átruházni, ez pedig munkaerő-bővítéssel jár. Az az igazság, hogy nálunk bővítés lesz, amit a köztársaságban majd csökkentésként tüntetnek fel, így a helyzet az adminisztráció valós létszámát tekintve változatlan lesz.
Egy idő után nem érheti az a vád a tartományt, hogy felduzzasztotta az adminisztrációt?
– Nem hiszem, mert az, ami nálunk növekedés, az a köztársaságnál csökkenésként mutatkozik meg. Főleg a felügyelőségeket vesszük majd át. Ők megszűnnek majd a minisztérium hivatalnokai lenni, és tartományi hivatalnoki státusba kerülnek. Számbelileg nem változik a dolog, s nincs ennek kihatása a költségvetésre, tehát szóba se jöhet a kiadások megduplázása vagy valami hasonló.