Valójában mennyit ért a női aktivitás elmúlt 15 éve a vajdasági közéletben – ezt próbálják meg feltárni a vajdasági nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó intézet és a tartományi munkaügyi, foglalkoztatási és a nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó titkárság hathatós támogatásával mindazoknak a női fórumoknak a képviselői, akik egy évtizeden át próbáltak tenni valamit azért, hogy a vajdasági hölgyek jobban bekapcsolódjanak a társadalmi életbe. Ezt kívánja alátámasztani a Női aktivitás 10 éve elnevezésű projektum, amelynek az első panelvitája márciusban volt, majd azóta, bejárva a tartomány összes települését és városát, igyekeznek vitaesteket rendezni Nők a döntéshozatalban címmel, amelyeken rendszerint sor kerül az értékelésre. Egy ilyen alkalommal Újvidéken Szöllőssy Gyöngyi , a tartományi parlament nemi egyenjogúsággal foglalkozó bizottságának alelnöke a nőknek a politi kai életbe és a döntéshozatalba való bekapcsolódásáról tartott előadást, amelynek az volt a lényege, hogy a politikai pártokon belül ki kell építeni az úgynevezett női hálózatot, s így még inkább serkenteni kell a hölgyeket arra, hogy aktív részesei legyenek társadalmi életünknek.
Jelen pillanatban milyen a nők részvételi aránya a politikában?
– Sajnos azt kell mondanom, hogy a nők és a férfiak aránya a politikai életünkben eddig sohasem volt egyenrangú, azaz messzemenően többen vettek részt a döntéshozatalban és a politikai élet irányításában a férfiak, mint a nők. De ahhoz képest, amilyen adatokról számolhattunk be 10 évvel ezelőtt, hogy a férfiak szinte lesöpörték a porondról a nőket, mára azért mégiscsak javult valamelyest a helyzet. Kezdetben különböző fórumokon, civil szervezeteken és társulásokon keresztül próbáltunk minél több hölgyet a politikai élet irányításába csábítani. S mondhatom, hogy legalább azt sikerült elérnünk, hogy manapság teljesen elfogadhatónak és normálisnak számít az, ha egy nő politikával kíván foglalkozni. Persze ez még nem elég, hiszen nekünk Vajdaságban feltett célunk, hogy sokkal több nő vegye ki részét a döntéshozatalból.
Ha csak Vajdaságot vesszük figyelembe, az embernek az az érzése támad, hogy meglehetősen lehangoló az arány a nők részvétele szempontjából a politikai életben, hiszen a 45 vajdasági községből csak három önkormányzatának élén áll nő.
– Igen, ez egy hosszú társadalmi folyamat. De én szinte biztos vagyok abban, hogy ma már olyan ütemű a fejlődés, hogy a következő választáson jelentős javulást fogunk tapasztalni a hölgyek javára. Az elmúlt három-négy évben nagy erőfeszítést tettünk annak érdekében, hogy történjen előrelépés. Azt legalább sikerült elérnünk, hogy a nők még felkészültebbek, egyre inkább érdeklődnek a politika iránt, sőt hatékonyan próbálnak foglalkozni vele. A döntéshozatalban egyre bátrabban és határozottabban vesznek részt.
Mit kellene önök szerint tenni, hogy a helyzet tovább javuljon? Talán a pártokon belül kellene jobban szerveződni?
– Határozottan állítom, hogy így van, a párton belüli szervezettség nagyon fontos, mivel én vagyok a Demokrata Pártban a nők tartományi fórumának az elnöke. Van betekintésem abba, hogy mit kell tenni, hogyan kell továbblépni. Három évvel ezelőtt hoztuk létre ezt a fórumot. Gondolom, hogy sikerült nemcsak kimozdulnunk a holtpontról, hanem konkrét aktivitásra bírni a hölgyeket. Kimondottan a gyakorlati politikai témák iránt érdeklődnek, és ez úgy érhető el, hogy Vajdaság 41 községében megszerveztük a nők bevonását a társadalmi életbe. Ennek köszönhetően teljesen felkészülten várjuk a következő választást, ahol a nők egyre nagyobb arányban kívánnak jelöltként megmérettetni.
Miként szervezték ezt meg?
– Oly módon, hogy a községekben női fórumokat hoztunk létre és bizottságokat is, amelyek kimondottan nemiséget érintő politikai kérdésekkel foglalkoznak. Egy ilyen akciónk volt az erőszaknak megálljt parancsoló kezdeményezés, vagy pedig a nők bevonása a gazdasági nehézségek leküzdésébe, és a nők helyzetének áttekintése a munkaerőpiacon. Az egészségügy területén sokat tettünk, pl. a napokban indítottuk útjára az egészségügyi karavánt, amely a daganatos megbetegedés terén nyújt felvilágosítást. Ezzel be fogjuk járni Vajdaság mind a 45 községét.
Milyen a tapasztalata, a nők érdeklődnek-e egyáltalán a politika iránt?
– Igen, és azt vettük észre, hogy kimondottan a praktikus politikai kérdések érdeklik őket. Sőt, még az érzékenyebb témák is. De azt mondanám, hogy talán a legnépszerűbb kérdéskörök a gazdasági függetlenedés, az egészségügy, az oktatás, az erőszak elleni védelem, a társadalmi- és az életkörülmények javítása. Határozottan képviselik azt a véleményt, hogy mindenkit megillet az egyenlő esély, s ennek érdekében készek arra, hogy akár társadalmi változások kezdeményezését is felvállalják. Harcosan küzdenek a hozzánk forduló hölgyek azért, hogy a nemek közötti szerepmegosztás megváltozzon, hogy csökkenjen a diszkrimináció, mert meggyőződésük, hogy ez mindannyiunk javát fogja szolgálni.
Vannak kimondottan női kérdések, amelyek csak a nőket érintik és érdeklik?
– Mondhatom, hogy minden terület iránt érdeklődnek. Ezért bennünket nagyon zavar az, hogy van egyfajta felosztás vagy meggyőződés, hogy bizonyos területek csak a nők érdeklődési körébe tartoznak. Fogalmazhatunk úgy is, hogy ez fenntartott téma a hölgyek számára. Pedig nem így van. A nők minden iránt nyitottak és minden érdekli őket, csak a férfiak szeretnék belekényszeríteni őket abba, hogy csupán bizonyos dolgok iránt mutassanak érdeklődést. Mi azon fáradozunk, hogy elérjük, hogy a társadalmunkban tiszteletben tartsák a demokrácia alapelveit, melyek szerint mindannyiunknak kijár az egyenlő esély és lehetőség, bárhol és bármikor. Természetesen a politikai, a társadalmi és a közéletben.