2024. november 27., szerda

Stratégiai gondolkodással a gyermekek jólétéért

Óbecsén járt az örményországi UNICEF delegációja

Június 21-e és 26-a között szerbiai tanulmányúton tartózkodtak az örményországi UNICEF képviselői, céljuk a nők és gyermekek helyzetének követésére kidolgozott szerbiai DevInfo adatbázis működésének és felhasználásának a megismerése, valamint a helyi gyermekjóléti akcióterv módszertani kidolgozásával és alkalmazásával kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok megszerzése volt.

A tanulmányút során az örmény küldöttség találkozott a szerbiai UNICEF, a statisztikai hivatal, a köztársasági kormány gyermekjogi tanácsának, valamint a munkaügyi és szociális minisztérium képviselőivel, a helyi gyermekjóléti akciótervek kapcsán pedig ellátogattak Prokupljébe és Óbecsére is.

– Megtiszteltetés számunkra, hogy ránk esett a választás, ez is azt bizonyítja, hogy aktivistáink az utóbbi pár évben figyelemreméltó tevékenységet folytattak – üdvözölte a résztvevőket Knézi Péter, Óbecse polgármestere. – 2007 decemberében hoztuk meg a határozatot a gyermekjóléti akciótervről, azóta számos, a község gyermekekhez kapcsolódó terveihez is illeszkedő akcióra került sor ennek keretében. A mi ifjúságunk igazán aktív, érdeklődő és törődik a környezetével. Legutóbb közel 3300 aláírást gyűjtöttek össze a gyermekrendelőnél lévő park jobb megvilágításáért és a közbiztonság javításáért. Ennek érdekében már megtettük az első lépéseket mi is. Ezzel is azt szerettük volna jelezni, hogy nyitottak vagyunk a kezdeményezéseikre, és értékeljük az erőfeszítéseiket. Büszkék lehetünk rájuk – tette hozzá.

Judita Reichenberg, az UNICEF szerbiai és horvátországi igazgatója elmondta: Szerbiában mindössze 21 község rendelkezik gyermekjóléti akciótervvel, és a 11 fős, állami és helyi szintű örmény delegációt azért hívták épp Óbecsére tapasztalatot szerezni, mert itt a kezdeményezés maguktól a gyerekektől származott. A község részéről is pozitív volt a fogadtatás, a gyerekekkel együttműködve dolgoztak ki egy példaértékű, a szociális integrációra épülő tervet. – A döntésünket befolyásolta az is, hogy a község stratégia szintjén gondolkodik a gyermekjóléti kérdésekről, és Szerbiában elsőként úgy döntött, minden általános iskolát és középiskolát bevon az erőszakmentes iskola programjába – fűzte hozzá Judita Reichenberg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás