2024. november 26., kedd

Elfoglalták a házukat

Roma család költözött be egy idős pancsovai házaspár kisoroszi házába, amíg ők a temetőben voltak

A pancsovai Matić Ilona nyugalmazott vegytantanárnő és férje, Žarko kisoroszi házába a múlt héten felhatalmazás nélkül költözött be egy roma család. Az idős házaspár házuk elhagyására szólította fel a romákat, erre azok nekiestek a nyugdíjasoknak és összeverték őket. Kabók Imre , a kisoroszi helyi közösség elnöke szerint nem ez az első eset, hogy romák költöznek be jogtalanul házakba, üresen álló ingatlanokba.

Lapunknak a még mindig sokkhatás alatt álló 72 éves Ilona elevenítette fel a történteket. Az idős pancsovai házaspár a nyarakat általában a kisoroszi házban tölti. A háromszobás ingatlan Ilona szülőháza, ott nőtt fel. Ezúttal a múlt hét elején érkeztek férjével Kisoroszra, és azonnal megkezdték a ház kitakarítását, hogy később unokáikat is fogadni tudják.

– Két napja voltunk Kisoroszon, amikor otthonunkban megjelent egy roma férfi, és közölte velünk, hogy ez a ház az övé lesz. Mi azt válaszoltuk, hogy ez a ház nem eladó. A roma csak tovább ismételgette, hogy a ház bizony az övé lesz. Mi nem is figyeltünk rá, folytattuk a takarítást. Csütörtökön a temetőben voltunk, amikor telefonált az egyik szomszédasszonyunk, hogy gyorsan menjünk haza, mert egy soktagú roma család beköltözött a házunkba. Azonnal hazasiettünk és megkérdeztük tőlük, hogy mit csinálnak a mi otthonunkban. Lehet, hogy mi is hibáztunk, talán azonnal a rendőrséget kellett volna hívnunk. A romák közölték velünk, hogy ez a ház mostantól az övék, és azonnal nekiestek a férjemnek, elkezdték pofozni. Én ugyanúgy kaptam két pofont, majd meglöktek, és ahogy megszédültem, leestem a lépcsőn, a fejemet pedig bevertem a betonba – mesélte Ilona, majd hozzátette, hogy az esés következtében eltört az orra, az arca tele van zúzódással, férje azonban nem sérült meg komolyabban. A rendőrséget a szomszédok hívták ki, folytatta az áldozat, valamint elmondta, hogy a rendőrök azt tanácsolták nekik, menjenek orvoshoz. A házaspár megkérdezte a rendőröket, hogy a házzal mi lesz, amire azt a választ kapták, hogy ebben a pillanatban nem tehetnek semmit, majd később derül ki, hogy mi lesz.

– A rendőrök elmagyarázták, hogy a törvény értelmében nem lakoltathatják ki azonnal a romákat. Azt mondták, hogy nekünk kell beperelnünk őket, és amikor meglesz a bírósági végzés, akkor kilakoltathatják őket – derült ki Ilona beszámolójából, majd elmesélte, hogy Kisorosz a szó szoros értelmében retteg ettől a roma családtól. Azóta egy másik házba is beköltöztek, lopnak, Matićékhoz korábban már kétszer betörtek, tudtuk meg Ilonától.

Ilona és férje a történtek után egy nappal felkereste Kabók Imrét, Kisorosz polgármesterét. Kabók közölte velük, hogy a házukat elfoglaló Petrović család hajlandó fizetni az ingatlanért.

– Férjemmel arról tanakodtunk, hogy ha a romák már ott vannak a házban, és – amint azt megtudtuk – a bírósági határozatra, vagyis a kilakoltatásra valóban hónapokat kell várni, akkor talán legjobb lenne eladni a házat. Ki tudja, hogy néhány hónap elteltével milyen állapotban kaptunk volna vissza az ingatlanunkat. Ezért egyeztünk bele az eladásba, egyébként soha nem váltunk volna meg a háztól. Soha nem hirdettük meg a házat, ha nem ijesztenek ránk, nem adtuk volna el most sem. Végül június 29-én aláírtuk az adásvételi szerződést és megkaptuk a pénzt – összegezte Ilona, végül hozzátette, hogy férjével megalázva, megszégyenítve érzik magukat.

– Fáj, hogy így kellett elhagynom a szülőfalumat – szögezte le a nyugdíjas asszony, azt azonban nem akarta elárulni, hogy mekkora összeget kaptak a házért.

Sajtóinformációk szerint a nagykikindai rendőrség erőszakos viselkedés gyanújával bűnvádi feljelentést tett Siniša (27), Svetlana (50) és Ileš Petrović (31) ellen. A nagykikindai rendőrség sajtófelelősét nem tudtuk elérni, így senki sem erősítette meg a hírt.

NEM AZ ELSŐ ESET

Kabók Imrétől megtudtuk: Kisoroszon nem ez az első eset, hogy romák költöztek be valaki másnak a házába. A Matić házaspár ügyét illetően a polgármester kicsit másképpen számolt be lapunknak a történtekről:

– A Matić házaspár korábban már tárgyalt a ház eladásáról a szóban forgó roma családdal, és egy ügyvéd által készített előszerződést is aláírtak. Időközben az idős házaspár meggondolta magát, valószínűleg a szomszédok miatt, akik nem örültek volna, ha romák költöznek a szomszédságba. A romáknak biztosan nem tetszett, hogy Matićék elálltak az eladástól, és olyasmit tettek, amit valóban nem kellett volna. Én a fizikai leszámolás után értesültem a dolgokról. Azonnal értesítettem a rendőrséget, ott pedig azt a választ kaptam, hogy a nyugdíjas házaspár csak polgári perrel tudja érvényesíteni jogait. Felkerestem a romákat és kérdőre vontam őket, hogy milyen alapon zavarhatnak ki valakit a saját házából. Ekkor mutatták meg a romák a Matićékkal kötött előszerződést. Számomra hitelesnek tűnt a szerződés, ügyvéd készítette, benne volt Matićék minden személyes adata, a parcellaszám. A romák közölték velem, hogy hajlandók fizetni a házért. Matićéknak elmondtam, hogy megvárhatják, amíg az ügyészség rendeletet ad ki a kilakoltatásra, ez eltarthat 2-3 hónapig is, vagy esetleg soha nem adja ki azt. Az idősek végül az eladás mellett döntöttek.

A polgármester úgy tudja, hogy a roma család 6 ezer eurót fizetett a házért.

Kabók elmesélte, hogy Kisoroszon egy másik roma család két szabadkai hölgy üresen álló házába költözött be. Ez a család még fizetni sem hajlandó, számolt be a polgármester, majd elmondta, hogy a romák saját maguk jelentkeztek a rendőrségen, hogy beköltöztek a szóban forgó házba. A rendőrség ebben az esetben sem tehet semmit kilakoltatási meghagyás nélkül.

Kabók azt is megerősítette, hogy a Petrović család már korábban is gondokat okozott Kisoroszon.

– Többet vannak börtönben, mint kint, szabadlábon. Nincs olyan bűncselekmény, amit ne követnének el. A munkán kívül mindent csinálnak – szögezte le Kabók, majd hozzátette, hogy a Petrović és a másik házfoglaló roma családon kívül nincsenek nagyobb problémák a kisoroszi romákkal. Kabók sajnálatát fejezte ki, amiért polgármesterként békítő, közvetítő szerepén túlmenően jogilag semmit sem tehet hasonló esetekben.

– A privát ingatlanügyi viszonyokat illetően hatásköröm beszűkül, és gyakorlatilag semmit sem tehetek – hangsúlyozta Kabók.

FELFOGHATATLAN JOGSZABÁLYOK

Akármennyire is furcsa és elképzelhetetlen, de az erre vonatkozó szerbiai jogszabályok értelmében, ha valaki illetéktelenül, felhatalmazás nélkül költözik be másnak a házába, azt a személyt vagy személyeket a rendőrség nem lakoltathatja ki bírósági ítélet vagy ügyészségi kilakoltatási meghagyás nélkül. Ezt lapunknak Dragan Zarić zombori ügyvéd is megerősítette. A jogász elmondta, az már az ügyészségtől függ, hogy milyen gyorsan állítja ki a kilakoltatási meghagyást. Zarićnak, illetve ügyfeleinek hasonló esetben 48 órát kellett várnia a meghagyásra, de az ügyvéd kollégáitól hallott már olyan esetről is, amikor valóban több hónap telt el a meghagyás kiállításáig. A sértettek akár polgári pert is indíthatnak, az ítéletre általában 2-3 hónapot kell várni, tudtuk meg az ügyvédtől.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás