2024. július 18., csütörtök

Felemás osztályzat a kormánynak

Pásztor Bálint: Úgy vagyunk a kormánykoalíció része, hogy közben megőrizzük politikai önállóságunkat

Ő minden tőle telhetőt megtett – Mirko Cvetković kormányfő (Fotó: Beta) - Pásztor Bálint: A mi feladatunk elérni, hogy a szerb kormány a vajdasági magyarság érdekeiből minél többet tekintsen a sajátjának (Fotó: Molnár Edvárd)

A szerb kormány megalakulásának második évfordulója alkalmából Mirko Cvetković miniszterelnök a kormány tegnapi különleges ülésén nem értékelte az utóbbi két év munkáját, csak annyit szögezett le, hogy a miniszterek saját területükön mindent megtettek, ami a válság időszakában módjukban állt. Pásztor Bálint , a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági képviselője szerint jelen helyzetben és adott körülmények között ez az elképzelhető legjobb kormány.

Mirko Cvektović kormányfő az évforduló alkalmából kijelentette, hogy a kormány számára világos, hogy a polgárok milyen nehéz körülmények között élnek. A szerb kormány igyekszik szociális szempontból felelősségteljesen működni és mindent megtesz azért, hogy minél több befektető érkezzen Szerbiába és minél több új munkahely nyíljon meg. Cvetković szerint mindig lehet jobban teljesíteni, ugyanakkor Szerbiának sikerült elkerülnie a gazdasági világválság legsúlyosabb következményeit.

– Ahelyett, hogy a kormány fejlesztési intézkedéseket alkalmazott volna, a világtörténelem egyik legsúlyosabb gazdasági világválságával kellett megküzdenie. Országunknak sikerült megakadályoznia a gazdaság széthullását, megőriznie a bankrendszert és a szabad piacot – összegezte a kormányfő, majd hozzátette, hogy a kormány mandátuma felénél sokkal közelebb áll kitűzött céljaihoz. Cvetković szerint a kormány Szerbia európai uniós csatlakozása, a Koszovóért folytatott jogi és diplomáciai küzdelem, a gazdaság erősítése, a szociális felelősség és a korrupció, valamint a szervezett bűnözés ellen folytatott küzdelem terén ért el lényeges sikereket.

A kormány javaslata nyomán a Szerbiai Képviselőház az elmúlt két évben 470 törvényt erősített meg, több mint fél évtized után elkezdődött az igazságügy reformja, Szerbia déli részét sikerült politikailag stabilizálni, a környezetvédelem és területtervezés területén európai mércék honosultak meg az országban, részletezte Cvetković.

AZ ELKÉPZELHETŐ LEGJOBB

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti képviselője lapunknak elmondta, hogy jelen pillanatban és adott körülmények között ez az elképzelhető legjobb kormány.

– A mi feladatunk elérni, hogy a szerb kormány a vajdasági magyarság érdekeiből minél többet tekintsen sajátjának. Az elmúlt évet illetően néhány prioritást sikerült törvénybe foglalni és elfogadtatni. Itt elsősorban a nemzeti tanácsokról szóló törvényre és Vajdaság statútumára, valamint a hatáskörökről szóló törvényre gondolok. A vízumrendszer megszüntetése és az uniós csatlakozás tekintetében megtett lépéseket illetően szintén sikereket ért el a kormány, még ha a közeledés az EU irányába sokkal gyorsabban is történhetne. Viszont a gazdaság fejlesztését, a szociális kérdéseket és az életszínvonal alakulását illetően nem sok jót mondhat el magáról ez a kormány. Persze az már vita tárgya lehet, hogy mindez mennyire írható a gazdasági válság, illetve a szerb kormány tehetetlenségének számlájára – vélekedett Pásztor, majd a kormány és a VMSZ eddigi kapcsolatával kapcsolatban közölte, hogy néhány kérdést illetően belső ellenzékként kényszerültek viselkedni: 2008 szeptemberében a VMSZ a Szerbiai Kőolajipari Vállalat eladása ellen szavazott, 2008 végén a bíróságok és ügyészségek székhelyéről és területéről szóló törvény ellen voksoltak, csakúgy mint 2009 végén a 2010-es állami költségvetés ellen, mivel azt Vajdaság szempontjából alkotmányellenesnek tartották.

– Ezek az estek azt bizonyítják, hogy mi úgy vagyunk ennek a kormánykoalíciónak a része, hogy közben megőrizzük politikai önállóságunkat. Itt a VMSZ és a vajdasági magyarság politikai önállóságára is gondolok. A jövőben is mindent megteszünk annak érdekében, hogy a kormány minél sikeresebb legyen, ugyanakkor nem fogunk semmi olyasmit megszavazni, ami szemben áll nemzeti közösségi érdekeinkkel – szögezte le Pásztor, akit megkérdeztünk, hogy kérték-e az alkotmányellenesnek nevezett 2010-es állami költségvetés vizsgálatát az Alkotmánybíróságtól. A kérdésre a VMSZ képviselője elmondta, hogy nem fordultak az Alkotmánybírósághoz.

– Ugyanakkor a parlamenti vita során bebizonyítottuk, hogy az idei állami költségvetésből Vajdaság nem részesül az Alkotmányban előírt hét százalékban. Nem gondolom, hogy adott esetben jó megoldás lett volna az Alkotmánybírósághoz fordulni, mivel ki tudja, hogy mikor születik határozat. A költségvetés esetében is egy törvényről beszélünk, de mégiscsak egy állami költségvetésről van szó. Éppen ezért az Állami Számvevőszék feladata lenne kivizsgálni, hogy az állami költségvetés számai megfelelnek-e az Alkotmányban foglaltaknak – nyilatkozta Pásztor.