2024. november 27., szerda

Őszre indul a házi orvosi szolgálat

A rendőrségen remélhetőleg az év végétől felgyorsul az új személyi okmányok ügyintézése - ÓBECSEI GONDOK (2.)
Térfigyelő kamerákkal kevesebb lenne a rongálás és több a pad a város központjában (Fotó: Fehér Rózsa)

Két héttel ezelőtt foglalkoztunk először az óbecsei község gondjaival. Akkor a Vízvezeték- és szennyvízelvezető-hálózat állapotával, az utakkal és a közvilágítással foglalkoztunk, ezúttal az egészségügyi problémákra és a közbiztonsági helyzetre igyekeztünk rávilágítani.

KÓRHÁZRA LENNE SZÜKSÉG

Nem panaszkodik, és nem arra vár, hogy az idő oldja meg a problémákat – üdítő volt hallgatni dr. Siniša Šijačićot, az óbecsei egészségház igazgatóját, amikor „látleletet” vett a saját intézményéről. Pedig gondok itt is vannak.

Egy új mammográf készülék, egy új respirátor, egy hagyományos mentőkocsi meg egy dialízises – ezek a tavalyi év újdonságai, de a rendelőkben, várókban is sikerült lecserélni a régi bútorokat, székeket, padokat, és a mosdókat is teljesen felújították. Még az idén megnövelik az egészségház parkolóhelyeinek a számát, a gyermekorvosi rendelő most esik át egy átfogó felújításon, de év végéig felújítják a péterrévei egészségügyi állomást is, ahol komoly gondok vannak a víz- és szennyvízvezetékekkel.

– Azon kevés szerbiai egészségházak egyike vagyunk, amely már 2006 óta 100 százalékosan lefedett informatikai rendszerrel, és kiváló adatbázissal is rendelkezünk, most azonban új számítógépekbe és informatikai hálózatba ruházunk be. Berendezéseink zöme korszerű készülék, a régebbiek is megbízhatóan működnek, így itt jelenleg nincs szükség komolyabb beruházásra – mondja az igazgató.

Az egészségház járműparkja kielégítő, összesen 10 mentőkocsi van, ebből 2 dialízises. Ez azért fontos, mert a városban nincs kórház, a betegeket innen szállítani kell. Ezeket a feladatokat a jelenlegi járműflottával és gépkocsivezetői létszámmal el tudják látni.

Van ugyan elég szakemberük, de ezek egy részét nem „ismerik el” a hatóságok: normatíva szerint például 11 sofőr van, de csak 8-at ismernek el, azaz ennyi bérfedezetet kap az egészségház, és a nyugdíjba vonultak vagy elhunytak helyére sem vehetnek föl újakat. A lakosság száma alapján megállapított normatíva sajnos nem tudja rugalmasan kezelni a helyi sajátosságokból fakadó gondokat. A gyógytorna és rehabilitációs szolgálatban, azaz a jódfürdőben is felezni kell őszre a létszámot, 1 rehabilitációs szakorvos és 6 gyógytornász maradhat.

– Év végéig viszont létre szeretnénk hozni a házi orvosi szolgálatot. Óbecse sajnos az egyik „legöregebb” község. A szolgálatot ápolónők fogják képezni, és a beteg választott orvosával fognak házhoz menni, majd az orvos által előírt terápiával fogják a továbbiakban kezelni a beteget. Ez így is működik már a környező falvakban, Óbecsén eddig a mentőszolgálat látta el ezt a feladatot – fűzte hozzá az igazgató.

1945-ben épült az óbecsei gyermekorvosi rendelő, most felújítják

A radiológián a mammográf készülék alkalmazásában két kamenicai kolléganő időnként besegít a munkába és egyben képezik is a helyi kollégákat. A laborban az év végén kezdik meg egy korszerű biokémiai berendezés működtetését, amely tehermentesíteni fogja a laboránsokat, és lesz egy biokémikus szakorvos is.

– Elkap a hév, ha a mentőszolgálat kerül szóba, korábban ennek voltam a vezetője – meséli. – A teljesítménymutató statisztika bűvészkedés a számokkal. A mentőszolgálat látja el jelenleg a házi orvosi szolgálatot is – az az idős asszony ugyanis, aki négy napja térdfájással szenved, szintén a mentőket hívja. Az ilyen krónikus eseteket ősztől a házi orvosi szolgálat fogja ellátni. Ha a tényleges sürgős eseteket vesszük csak figyelembe, akkor a mentőszolgálat korrekt teljesítményt nyújt. A nagy gond az, hogy nincs kórház. Zenta pl. jóval kisebb, mint Óbecse, de rendelkezik kórházzal, és ugyanakkora mentőszolgálattal, mint mi, ez komoly aránytalanság. Óbecsén adott esetben a kb. 70 km-re lévő kamenicai kórházba kell szállítani a beteget, és egyetlen mentőcsapatunk van. Mivel elvileg ilyenkor sem maradhat a község mentőszolgálat nélkül, az otthon lévő orvosokat, ápolókat, sofőröket hívjuk be, és hasonló módon kell gondoskodni az éjszakai ügyeletről is. Éjszaka egy orvos dolgozik az ambulancián, egy orvos a mentőszolgálatot látja el, így itt isa normatíva feletti létszámmal lehet csak helytállni. Kórház híján a betegeket Verbászra, Újvidékre, bizonyos esetekben Zentára kell szállítani.

Az egészségházhoz három állami gyógyszertár tartozik, egy van Óbecsén, egy Péterrévén és egy Bácsföldváron.

Péterrévén egészségügyi állomás is van, 4 orvossal, hétvégén délelőtti ügyelettel.

Bácsföldváron 3 orvos dolgozik, hétvégén szintén délelőtti ügyeletet látnak el, és fogorvos is jár ki naponta.

A normatíva szerint minimum 1500 fős településen kell orvos – Dreának és Csikériapusztának ennek ellenére van saját rendelőjük, ahol délelőttönként dolgozik egy orvos és egy ápoló. Kivétel ez alól, ha valamelyik szabadságra megy, ilyenkor mindkét területet lefedik egy heti beosztás szerint.

A 300 fős Pecesoron is van rendelő, az önkormányzattal együttműködve alkalmaznak egy ápolót délelőttönként, és heti 2 alkalommal megy ki Óbecséről egy orvos.

Gyógyszertár ezeken a kis településeken nincs. – Gyermekorvost egy településen 850 óvodáskorú gyermek esetén lehet biztosítani, és a gyógyszertárak működtetésének is szigorú feltételei vannak. Egészségházunkban két gyermekorvos van (további három szakképesítésen van), ők rendszeresen kijárnak a falvainkba is – fűzte hozzá az igazgató.

BOBBY-RENDSZER

A közbiztonságról Lazar Sekulićot, a község közbiztonságért felelős koordinátorát faggattam: – Községünk a dél-bácskai körzethez tartozik, és a lakosság 7 százalékát, a terület 12 százalékát tesszük ki, miközben a bűncselekmény tekintetében 5 százalékos a „teljesítményünk”. A számok tükrében ez elég jól hangzik, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy Újvidék, mint nagyváros, ez utóbbiból „többet visz”. Tavaly a bűnelkövetők 16 százaléka volt kiskorú, 2008-ban ez 20 százalék volt, miközben a szociális központ több viselkedészavaros kiskorút regisztrált. Leggyakoribbak a vagyon elleni bűncselekmények, mintegy 60 százalékot tesznek ki. A családon belüli erőszak is növekszik, ez sajnos országos probléma. A legtöbb bűncselekményt hétvégén és ünnepnapokon, valamint az éjszaka leple alatt követik el.

A megelőzés érdekében a közbiztonságért felelős községi testület szeretne térfigyelő kamerákat felszerelni a városban, ehhez megvan az infrastruktúra, de létre kell hozni egy intranet-rendszert és egy videóközpontot. A legkritikusabb helyeken, a fontos útkereszteződésekben és a város be- és kivezető 5 útján nagyon hasznos lenne egy-egy kamera, különösen, hogy az utóbbi években több csoport is jött ide más városokból garázdálkodni. Mivel ezt a programot részleteiben is meg lehet valósítani, igyekeznek mielőbb elkezdeni.

Most született meg a határozat egy őrző-védő szolgálat létrehozásáról, amely 70 százalékban a község, 30 százalékban a PIK tulajdonában lesz, és a mezőőrszolgálat, valamint a helyi önkormányzat épületeinek, a vízgyárnak, a természetparknak az őrzése lesz a feladata. Ezek a szolgálatok most is működnek, de egy tető alá hozták őket, és azt remélik, ezzel jobb lesz az augusztusban induló szolgáltatás színvonala.

– Tervünk a „Rendőr a közösségben” gondolat megvalósítása is. Tudatában vagyunk annak, hogy nincs elég rendőrünk terepen. Ennek részben az is oka, hogy a nagyobb újvidéki eseményekre (pl. komolyabb meccs, Exit-rendezvény) bennünket is hívnak kisegíteni. A brit mintára elképzelt „bobby” rendszertől azt várom, hogy ha a rendőr informális keretek között jobban megismeri a körzetét és elnyeri a lakosok bizalmát, könnyebb lesz információhoz jutni.

Az ombudsman éves jelentése azt állapította meg, hogy a lakosság elégedett a rendőrök munkájával: hívásukra közbenjárnak, többet járőröznek és komolyabb a fellépésük, mint az előző években. Komoly kritikával illették a személyi okmányok kiadását, várhatóan az év végétől egy éven át négy önkormányzati munkatárs fogja segíteni a rendőrség munkáját – ennek köszönhetően két váltásban lehet majd az új személyes okmányok ügyében eljárni.

Érdeklődésünkre a környező települések szinte egybehangzó véleményt fogalmaztak meg: főleg lopások, mezei lopások, esetleg betörések fordulnak elő.

Péterrévén van ugyan rendőrállomás, de 24 órás ügyelet nélkül, és Bácsföldváron is van őrs, de nincs elég rendőr. A többi településen azt mondták: megnyugtatólag hatna a lakosságra, ha a rendőrök nem csak hívásra mennének ki a faluba.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás