A Szent Rókus templomban 1911-ben tartották meg az első Dužijanca aratóünnepséget, így az idén századszor kerül sor a bunyevácok legnagyobb ünnepségére, míg jövőre az egy évszázados jubileumról emlékeznek meg, így egy egész évig ünnepelik majd a Dužijancát, jövőre pedig egy olyan kiadványt szeretnének megjelentetni, amelyben feldolgozzák az aratóünnepség száz évét.
Mint azt msgr. Andrija Anišić plébános elmondta, az aratóünnepség idei logóját Ivan Balažević grafikus, festőművész tervezte, melynek kezdőbetűje az arany, fekete és a kék színek jegyében a napot és a búzát, valamint a földet és az eget szimbolizálja, a fehér háttér pedig a lisztre utal. Hogy a családon belüli hagyományból hogyan lett egyházi ünnepség, azt msgr. dr. Andrija Kopilović foglalta össze röviden.
– A Dužijancát jól ismerjük, mégis mindig tud valami újat kínálni. Ez a szépszokás még mindig az emberek emlékezetében él, ami nem más, mint az aratás befejezése utáni hálaadás, hiszen a munkálatok befejezésével a családok összejöttek, hogy köszönetet mondjanak Istennek és az embereknek. Msgr. Blaško Rajić ismerte fel ennek a szokásnak a nagyságát és hogy ez egy jelentős egyházi esemény is lehet. Az aratási munkálatok befejezéséről azóta is misével emlékeznek meg, mely időközben városi eseménnyé nőtte ki magát, ahol a vallási-liturgiai rész hosszú évek óta összekapcsolódik egy társadalmi-kulturális programmal – számolt be a plébános.
Az idei Dužijancára az Ivan Antunović Katolikus Intézet megjelentette Grgo Piuković fotómonográfiáját, Száz aratópár címmel. A 168 oldalas könyv az aratópárokon kívül a Dužijancákra készített szalmakoronák fotóit is tartalmazza és több csoportfénykép is szerepel benne. Mint azt Marinko Piuković, a kiadvány szerkesztője elmondta, Grgo Piukovićnak szinte sikerült az összes fényképet megtalálnia, mely 1925 óta készült, a fotómonográfia egyik legértékesebb darabja pedig az egyetlen 1911-ből fennmaradt fénykép az első Dužijanca aratópárjáról.
Az idei aratóünnepség záróprogramjáról Davor Dulić, a Dužijanca szervezőbizottságának elnöke számolt be. Többek kötött elmondta, hogy szerdán a Városháza dísztermében 19 órai kezdettel kerül sor a fotómonográfia bemutatására. Pénteken 19 órakor szalmakép-kiállítás nyílik a Városháza előcsarnokában, 20 órai kezdettel pedig tamburaest lesz, ahol bemutatkozik a legszebb aratópár, valamint kiválasztjuk az aratópárt kísérő legszebb párt is. Szombaton 20 órától veszi kezdetét az Aratók közgyűlése. Vasárnap 10 órakor a Szent Teréz-székesegyházban kerül sor a hálaadó misére, és fél tizenkettőkor kezdődik a főtéren az ünnepélyes felvonulás, ahol az aratópár átadja a polgármesternek az új kenyeret.