2024. július 16., kedd

Ugye, nem hagynak cserben bennünket?

Aleksandar Vranić: Az idény kellős közepén, amikor a munka dandárja van, becsapott a mennykő, ahelyett, hogy a zökkenőmentes nyaraltatásra koncentráltunk volna, biztosítási kötvényekkel bíbelődtünk (Fotó: Dávid Csilla)

Az idei nyaralási idény zökkenőmentességét több tényező is megzavarta, először a görögországi tiltakozások, tömegtüntetések és azok következményeinek sokasága, majd később a Conte utazási iroda befuccsolása, ami komoly következményekkel járt nemcsak azokra nézve, akik velük nyaraltak és hoppon maradtak, hanem a többi utazási irodára is. Aleksandar Vranićot, az Elnostours igazgatóját kerestük fel, hogy mondja el a Magyar Szónak, hogy rájuk nézve milyen hatással volt a Conte-ügy:

– A hosszú évek óta tartó relatíve nyugodtnak és teljesen a munka színvonalára koncentrálónak nevezhető turistaidényt követően az idén az idegenforgalmi irodák számára fordulatot hozott a nyár. Mindez a belgrádi Conte utazási irodának köszönhető, amelynek az ügyvitele során napvilágra kerültek bizonyos dolgok. Kezdjük ott, hogy minden utazási irodának február 1-jén új licencet kellett kiváltania, a turizmusról szóló legújabb törvény értelmében, és azt a cégjegyzéket nyilvántartó hivatalban át kellett adnia, ezenkívül a biztosítási kötvényt is, amelyet minden iroda köteles megkötni a kockázatra vonatkozólag, s ebben felelősséget vállalnak az ügyfelek iránt, hogy az utazás felmondása vagy csődeljárás esetén vállalják a felelősséget. Nyomban hangsúlyoznám, hogy a törvényalkotó figyelmetlenül járt el, ugyanis minden utazási iroda megkapta a licencet, méghozzá azon biztosítási kötvény alapján, amelyet átnyújtottak. Ennek ellenére mégis megtörténhetett az, ami a Conte esetében nyilvánosságra került. Arról van szó, hogy a magára valamit adó, komolyabb utazási iroda legalább 40 000 euróra biztosítja magát, ami viszont a törvény értelmezése szerint csak csődeljárás és felszámolási eljárás esetén jelent biztosítékot, avagy akkor hajtható be a biztosítási intézeten. Mindenki megkötötte a biztosítást, feltételezésem szerint, közöttük a Conte ügynökség is, viszont amikor beütött a baj, kiderült, hogy a biztosítási kötvények nem tökéletesek, ugyanis az nem jelent biztonságot a csalás, a lopás esetére, de még akkor sem hajtható be a biztosítótól, ha az utazási iroda nem tudja teljesíteni a kötelezettségét. Mint utólag kiderült, csak a csődre és a felszámolásra vonatkozik.

Ez persze csak akkor vált világossá, amikor már baj volt?

– Amikor a Contenél beütött a mennykő, azután kapott észbe a minisztérium, és egy olyan határozatot hozott, hogy minden biztosítási kötvényt az idegenforgalmi irodákra vonatkozólag felül kell vizsgálni. Nos, ez járt ránk nézve súlyos következményekkel, mert amikor a munka dandárja volt, nekünk az ügyfelek gondtalan nyaralásával kellett volna foglalkoznunk, és az idegenforgalom színvonalának növelésére koncentrálnunk, ekkor tört ki a pánik, a minisztérium különböző bizonylatokat és a kötvények felülvizsgálását követelte tőlünk, ami sok felesleges munkával, idegeskedéssel járt. Persze volt ott fenyegetőzés is, hogy, akiknek nincs rendben a papírjuk, azok majd elveszítik a licencet, és az lett a végkifejlet, hogy a 40 000 eurós biztosításért az eddigi 30 000 dináros biztosítási összeg helyett ezután 200 000 dinárt kell fizetnünk.

Az ügyfelek gyanakvóvá váltak-e a Conte-eset után?

– Az ügyfelek körében általában gyanakvás uralkodik. Korábban ezt nem tapasztaltuk, de most a Conte és hasonszőrű két-három ügynökség gyanús ügyletei miatt az ügyfeleken eluralkodott a bizonytalanság, és egyre gyanakvóbbá váltak. Ne feledkezzünk el arról, hogy majd nyolcszázan foglalkozunk ezzel a tevékenységgel, nem lehet valamennyiünket egy kalap alá venni azért, mert akadnak köztünk felelőtlenebbek. Mi lenne akkor, ha egy-két ügyvéd gyanús üzelmei miatt az összes ügyvédet tolvajnak kiáltanák ki, vagy ha néhány bíró gyanúsabb eljárásvezetését látván minden bíróra ráfognák, hogy korrumpált. Ez nem vezet sehova. Az idegenforgalmi irodák legtöbbje tisztességesen végzi a munkát, és becsülettel helytáll. Nálunk az Elnosban egyetlen esetet tudnék kiemelni. Felhívott bennünket egy ügyfelünk, megkérdezte, ugye, nem fognak cserbenhagyni bennünket, mire mi megnyugtattuk, hogy nem, s neki ennyi elég volt.

Önökkel előfordult-e bármikor is valamilyen kellemetlenség?

– Nem. Egyáltalán nem. Én 36 éve dolgozom a szakmában, de még nem történt semmiféle kellemetlenség velem. Az ügyfelek bíznak az irodánkban, szerintem már maga az üzlethelyiség bizalomgerjesztő. Amikor belépnek hozzánk, látják, hogy nem egy alagsori lyukban, spájzban vagy harmadik emeleti kis szobában vagyunk, hanem egy szép, tágas, számítógépekkel felszerelt iroda fogadja őket. Jó meg kell gondolnia annak, aki utazási irodát választ magának, hogy mit szeretne. Mert ami olcsó és nagyon kedvező, rendszerint nem jár együtt a színvonallal és a teljes biztonsággal. Inkább az árak iránt és a szolgáltatás színvonala iránt legyenek gyanakvóak, és igénnyel válasszanak.

A gazdasági válság miatt nehéz-e fennmaradni a piacon?

– Azt kell mondanom, hogy nem. Ugyanis az idén nyárra szinte ugyanannyian, ha nem többen szerződtek le velünk, mint tavaly. Magyarázható ez a vízumkényszer megszűnésével, mert ennek köszönhetően olyan tájak is elérhetővé váltak a turistáink részére, amelyek azelőtt elképzelhetetlenek voltak.

A görögországi zavargások kihatással voltak-e az irodájuk forgalmára?

– Talán valamennyiünk szerencséjére a görögországi események áprilisban bontakoztak ki. Akkorra már eladtuk a legtöbb nyaralási csomagot, így ennek nem volt kihatása a forgalmunkra. De én egyébként is azt szoktam mondani az aggódó ügyfeleknek, hogy a tüntetések, megmozdulások, zavargások többnyire Athénban és Szalonikiben történtek, annak semmi köze sincs a görögországi nyaralóhelyekhez. Mármint úgy gondolom, hogy különösebb lecsapódása nem várható. Amikor nálunk, Belgrádban az amerikai nagykövetséget felgyújtották, kihatással volt a Palicson üdülők nyugalmára? Nem. Ugyanez vonatkozik ez a görög eseményekre is. Az üzemanyagválságot meg szerintem az újságírók fújták fel. Épp amikor legjobban tombolt a benzinhiány, július 29-én és 30-án, az ügynökségünk jóvoltából legalább 800 turista tartózkodott Görögországban. Zökkenőmentesen hazajöttek mindannyian.

Önnek melyik a kedvenc nyaralóhelye?

– Nincs ilyen. Én nem a természeti szépség, a környezet, a homokos strand, az erdő közelsége szempontjából mérlegelem az üdülő- és nyaralóhelyeket, hanem szakmai szemszögből tekintek rájuk. Azt mérlegelem, hogy melyik környezetben a legkönnyebb dolgozni, a turisták igényeinek mi felel meg a leginkább. Ezért az egyik görögországi üdülőközpont, Neapuri a kedvencem, mert ott új az épület, tökéletes, és azt a legkönnyebb eladni.

Szokott-e nyaralni?

– Nem. Már vagy húsz éve nem voltam se szabadságon, se nyaraláson. Nem is vagyok egy olyan strandra kiülő, napozós típus. Nem tud feloldani az efféle pihenés. Nekem az a nyaralás, ha a jól végzett munka után klimatizált, besötétített helyiségben egy jót alhatok. Azért a munkából adódóan utazgatok, többnyire az elő- és az utószezonban el szoktam látogatni Görögországba, de a tengerbe még csak be se teszem a lábam.