2024. július 16., kedd

Őszinteség, közvetlenség és nyitottság

Egeresi Sándor: Az információk hozzáférhetősége a parlamenti demokrácia alapja
Egeresi Sándor (Fotó: Ótos András)

Rodoljub Šabić adatvédelmi biztos elismerésben részesítette a Tartományi Képviselőházat, azon kimagasló teljesítményéért, amit az információk szabad hozzáférhetőségéről szóló törvény alkalmazásában nyújt. A díjat Egeresi Sándor , a képviselőház elnöke vette át, akitől azt kérdeztük, mivel járult hozzá, hogy a parlament munkája mindenki számára nyitottá váljon.

– A törvényes előírásokat tiszteletben kell tartani, nekem ez az elvem. Éppen ezért maradéktalanul alkalmazzuk az információk szabad hozzáférhetőségéről szóló törvényt, ezen felül a polgárok érdekeit is szem előtt tartjuk, s minden hozzánk forduló személy kérdésére válaszolunk. A politizálásban a nyitottságot, az őszinteséget és a közvetlenséget vallom a magaménak, nekem nincsenek titkaim, nem létezik tabutéma, ezért mindenről beszélünk, és beszélnünk is kell mindenről. Úgy vélem, azok, akik megkeresnek kérdéseikkel, megtisztelnek engem, ezért minden kérdésre válaszolok. Ahol tudok, segítek, ahol nem, ott legalább azzal igyekszem könnyíteni az érdeklődő helyzetén, hogy meghallgatom. Felelőtlenül ígérgetni nem szoktam, amire viszont azt mondom, hogy megteszem, azt be is tartom. Ha kérnek tőlünk fénymásolatot, kimutatást, bármilyen iratot, azt természetesen az érdeklődő rendelkezésére bocsátjuk, pénzt nem kérünk érte, hiszen kutyakötelességünk, hogy segítsünk a polgárokon. Hogy a feltett kérdésre is válaszoljak, megnyitottam a parlamentet a polgárok előtt: minden hónap utolsó szombatján fogadom a munkánk iránt érdeklődő látogatókat. Októberben például a tíz évvel ezelőtti októberi eseményekre fogunk emlékezni szakemberekkel, elemzőkkel, egy-egy ilyen parlamenti fogadás során ugyanis mindig igyekszünk aktuális témákat feldolgozni.

Nemcsak a polgárok jönnek a parlament elnökéhez, hanem az elnök is gyakran tesz látogatást a polgároknál, szoros kapcsolatot ápol a bázisával....

– Havonta egyszer-kétszer el szoktunk látogatni az önkormányzatokhoz, most például október 12-én Magyarkanizsára tervezünk elmenni, hogy a helyi önkormányzat vezetőivel, tisztségviselőivel, a közvállalat irányítóival, az intézmények vezetőivel találkozzunk és elbeszélgessünk. Kétirányú információcsere ez a helyszínen, megtárgyaljuk az ügyes-bajos dolgokat. Én a nyitottságot nagyon fontosnak tartom, úgy hiszem, hogy ez a parlamenti demokráciának az alapja. A bázisról szólva pedig azt kell mondanom, rólam köztudott, hogy topolyai lévén igyekszem a helyiekkel is fenntartani a közvetlen kapcsolatot. Hétfőnként, ha csak tehetem, meghallgatom az érdeklődők gondjait, s ha módomban áll, segítek rajtuk. Jobbára szociális, gazdasági, személyes jellegű kérdésekkel fordulnak hozzám, és ha lehet, a helyszínen orvosoljuk a dolgokat, de persze ez nagyon ritkán lehetséges. Próbálok lobbizni az ügyükért, vagy továbbítani azt a megfelelő helyre. Legutóbb például egy idős bácsi a második világháborúban eltűnt testvérét kereste, aki a szerémségi fronton szolgált. Kérdését Belgrádba továbbítottam. Nagyon sokan a vagyon-visszaszármaztatás ügyében keresnek meg. Sajnos ezt sem tudjuk itt a tartományban megoldani, így kénytelenek vagyunk Belgrádba küldeni a felvetődő kérdést. Egyébként a Facebook-profilom is nagyon népszerű, ott is számos kérdéssel fordulnak hozzám. A felmerülő problémák 80 százaléka a szociális, gazdasági, foglalkoztatási helyzetre vonatkozik, 20 százaléka pedig az apró-cseprő dolog vagy afféle politikai színezetű felvetés: például mikor lesz Vajdaságnak autonómiája; mikor kerülünk már végre az Európai Unióba; Belgrád mennyire támogatja Vajdaságot; mikor kapunk majd több pénzt a központból.

A médiával is közvetlen kapcsolatot tart fenn?

– Nagyon fontos, hogy a politikusok a médiával szorosan együttműködjenek, hiszen nekik köszönhetően tájékozódik a közvélemény mindarról, amit teszünk. A sajtótájékoztatók, közlemények és interjúk mellett szokásommá vált, hogy havonta egyszer munkajellegű villásreggelire invitálom az újságírókat, azért, hogy felhőtlenebb és közvetlenebb hangulatban megbeszélhessük mindazt, ami engem is, meg őket is érdekel. Odafigyelek arra, hogy mi a helyzet a sajtószabadság terén, vannak-e gondok a különböző szerkesztőségekben, hiszen a demokratikus rendszer építésének a kezdetén vagyunk, s úgy gondolom, nagy hangsúlyt kell fektetni a sajtószabadságra. Teljesen természetes dolognak tartom azt, hogy az újságírók tájékoztassák a közvéleményt arról, hogy egy-egy politikusnak mennyi a fizetése, mennyi külföldi napidíjat vesz fel, senkinek sem szabad, hogy ezen a téren titkolnivalója legyen. Úgy hiszem, a kölcsönös információcsere nagyszerűen működik.

Aki kíváncsi a Tartományi Képviselőháznak és az elnökének a munkájára, az érdeklődhet a www.skupstinavojvodine.gov.rs és a www.predsednikskupstine-apv.rs honlapokon. Ha pedig kérdéssel kíván fordulni a tisztségviselőhöz vagy az intézményhez, azt megteheti telefonon a 021/422-277-es szám tárcsázásával, postai úton a Skupština Autonomne Pokrajine Vojvodine, Vladike Platona bb., 21000 Novi Sad címre továbbított küldeménnyel, vagy – amint maga az elnök mondja – a kabinetfőnökéhez is bármikor fordulhatnak kéréssel a csillak@skupstinavojvodine.gov.rs e-mail címen.