2024. november 25., hétfő

Járőröznek a kommunális rendőrök

A kommunális rendőrség felszerelése majdnem teljesen azonos a rendőrökével, azzal a különbséggel, hogy nincs lőfegyverük (Fotó: Ótos András)

A hét elején megrendezett avatóünnepséget követően megkezdte működését a kommunális rendőrség azokban a városokban, amelyek megszervezték ezt a szolgálatot. Újvidék az elsők között alakította meg kommunális rendőrségét, és itt a héten már lázas munka folyt. Erről személyesen is meggyőződhettünk, miután láttuk az új szolgálat képviselőit munkájuk végzése közben.

Željko Radulović, az újvidéki kommunális rendőrség vezetője a Magyar Szónak elmondta, hogy jelenleg huszonketten járőröznek a város utcáin, de mivel a napokban további tizenkilenc jelölt sikeresen levizsgázott, várhatóan ők is munkába állnak hétfőtől.

Kérjük, mutassák fel az építési engedélyt!

– További tizenegy jelöltünk még kiképzésen van, úgyhogy velük kiegészülve az év vége felé ötven körüli lesz az újvidéki kommunális rendőrség létszáma. A terepen három váltásban dolgoznak, és úgy osztottuk be őket, hogy lefedjék az egész város területét, a három váltás pedig azt jelenti, hogy éjjeli járőrök is vannak. A feladatkörükbe azok a teendők tartoznak, amelyeket előirányoz az újvidéki városi tanács. Ebbe beletartozik például a közterületek felügyelete, a környezetvédelmi előírások betartatása, és mindazoknak a megbüntetése, akik ezeket nem tartják tiszteletben. El kell mondanom még: nem igaz, hogy az év végéig nem róhatunk ki büntetéseket, Újvidéken csupán az első héten figyelmeztetünk, utána – amennyiben ezt a helyzet megköveteli – megkezdjük a büntetések kiosztását is. Az első napokban viszont az a célunk, hogy a polgárok megismerkedjenek a kommunális rendőrség képviselőivel, elbeszélgessenek velünk, mert ez a szolgálat a polgárok jobb életfeltételeinek biztosítása érdekében alakult meg – magyarázta Radulović.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogyan fest egy kommunális rendőr munkanapja, így az újdonsült szolgálat egyik dolgozóját is megszólaltattuk.

A járőrök mindig ketten vannak

Dejan Radusinović kommunális rendőr reggel hét órakor érkezik meg a munkahelyére.

– Először a központi helyiségünkbe jövünk, ahol fél órán belül megkapjuk a napi munkafeladatunkat. Ezután kimegyünk a terepre, többnyire egyedül, de az is megtörténhet, hogy a városi felügyelők kíséreteként segítünk be. A terepen arra törekszünk, hogy intézkedéseink megelőző jellegűek legyenek, tehát nem az a célunk, hogy erőszakot alkalmazzunk, vagy büntessünk, de ha nincs rá más mód, akkor a kényszerítés eszközeit is használjuk. A kiképzésen önvédelmi és küzdőtechnikákat is tanultunk, de reméljük, hogy nem kell őket alkalmaznunk. Az első benyomásaim rendkívül jók, az utcán sokan megkérdezik, hogy mivel foglalkozunk, hányan vagyunk, és úgy látom, tetszik az embereknek a szolgálat – mondta Radusinović.

Akcióban az új szolgálat

Kérdésünkre – mit tehet a kommunális rendőr, ha például valaki rugdossa a szemetesládát, vagy kiborítja azt – beszélgetőtársunk a következőt válaszolta:

– Ilyen esetben először csak figyelmeztetjük az elkövetőt, és ezt a polgároknak kötelező érvényűnek kell tekinteniük. Ha az elkövető nem hajlandó ránk hallgatni, jogunkban áll korlátozni a mozgását, ha pedig ellenállást tanúsít, akkor megbilincselhetjük, és elvihetjük a rendőrállomásra. Ezenkívül helyszíni bírságot róhatunk ki rá, és ha ezt elutasítja, szabálysértési eljárást indítunk ellene – magyarázta Radusinović.

A személygépkocsikat szeptember óta ideiglenesen a városi felügyelőség használta, most azonban visszakerültek eredeti tulajdonosaikhoz

Nebojša Radovanac, Radusinović kollégája hozzátette: nagyon fontos számukra az, hogy bizalmas viszonyt alakítsanak ki a polgárokkal.

– Ennek érdekében néhány héten belül egy vegyes összetételű bizottság alakul majd, amelynek a kommunális rendőrség munkájával kapcsolatos polgári panaszoknak az elbírálása lesz a feladata. Ebben a szervezetben két városi képviselő, a kommunális rendőrség vezetője és az újvidéki rendőrség képviselője kap helyet. A bizottság megalakulásával a polgárok e-mailben, rövid szöveges üzenettel vagy telefonhívással jelezhetik majd panaszaikat – magyarázta Radovanac.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás