2024. október 8., kedd

Mobbing-vád a PIK-ben

Hétfő 11 órára hirdettek sztrájkot – A vállalat menedzsmentje megszegte a szeptemberben kötött megállapodást

Hétfő 11 órára hirdettek sztrájkot a PIK dolgozói, hogy erre mégse kerüljön sor, szombaton délután egy, a munkaügyi jogviták békés megoldásával foglalkozó ügynökség próbált közvetíteni a tárgyalófelek, azaz a PIK szakszervezeti képviselői és a cég vezetősége között.

A szakszervezeteknek tett utolsó ajánlat szerint amennyiben a dolgozók péntekig felfüggesztik a munkabeszüntetést, november 30-ig kézhez kapják a szeptemberi fizetésük első részét (a szeptemberben aláírt megállapodás szerint az augusztusi bér hátramaradt 1/3-a mellett a teljes szeptemberi bért ki kellett volna fizetni), decemberben pedig a szeptemberi fizetés további 2/3-át, a teljes októberi járandóságot és a novemberi bér 1/3-át. Ez azt jelenti, hogy decemberben két teljes bért utalnának át a munkavállalóknak, erről azonban garanciákat és írásos ajánlatot nem kaptak a szakszervezeti képviselők. Megkapták viszont a munkáltatótól a minimális munkavégzésről szóló határozatot és az érintett munkavállalók névsorát – ezt a határozatot azonban törvénytelen módon, a szakszervezetek megkerülésével, a törvényes határidő be nem tartásával hozta meg a cég vezetősége, amit a szakszervezetek nem fogadtak el. Aleksandar Pešić, a Függetlenség Szakszervezet vezetője érdeklődésünkre azt is elmondta: mobbing miatt feljelentést tesznek, mivel megítélésük szerint a sztrájkban való részvételről végzett közvélemény-kutatással a cég vezetői nyomást gyakoroltak és megfélemlítették a dolgozókat.

Hétfőn reggel 8 órakor ül össze a Függetlenség Szakszervezet és az Önálló Szakszervezet bizottsága, ahol a munkavállalókkal történt beszélgetések után döntenek arról, elfogadják-e a menedzsment legújabb ajánlatát. Aleksandar Pešić szerint azonban a menedzsment eljátszotta a munkavállalók bizalmát, hiszen a szeptemberben papírra vetett megállapodást sem tartották be.

A szeptember 10-én született megállapodás szerint a PIK vezetőségének ez év szeptemberétől 2011 februárjáig 1,3 havi bért kellene kifizetnie a dolgozóknak, de csak a szeptemberi vállalást teljesítette a menedzsment. Ha a kifizetések az eredeti ütemterv szerint haladtak volna, márciusra sikerült volna „ledolgozni” a kéthavi bérhátralékot.

Az ígéretek szerint a köztársasági és tartományi kormány képviselőkből álló szakbizottsága, amelynek tagjai az elmúlt hetekben áttekintették a vállalat üzletvitelét és pénzügyi helyzetét, a héten tárják a nyilvánosság elé munkájuk eredményét, amelynek alapján kidolgozzák a vállalat stabilizációs tervét.

Az 1600 állandó dolgozót és több száz idénymunkást foglalkoztató vállalat vezetősége igazgató- és felügyelőbizottsági helyet is felajánlott a kormány képviselőinek, de a tulajdonviszonyokon is hajlandó változtatni – így fennáll annak a lehetősége is, hogy a tartományi és/vagy köztársasági kormány résztulajdonosa lesz a kombinátnak. A szeptember eleji kormányzati szintű tárgyalásokon elhangzott az is, hogy amennyiben a menedzsment betartja a dolgozókkal kötött megállapodást, az állami földekért járó bérleti díj kifizetésének az átütemezéséről is új megállapodás születhet, az ország második legnagyobb kombinátja ugyanis 4 éve nem fizeti az állami földek bérleti díját.