2024. július 17., szerda

Médiaháló együttműködéssel

A helyi lapok, a Magyar Szó és a Hét Nap közötti együttműködésre sokfajta lehetőség kínálkozik – Nem szabad belenyugodni a nyelvi igénytelenségbe

A megbeszélés résztvevői (Fotó: Papp Imre)

A helyi lapok szerkesztőivel, a Magyar Szó és a Hét Nap főszerkesztőjével tartottak megbeszélést a Magyar Nemzeti Tanács kezdeményezésére a hét végén Bácsfeketehegyen, hogy felmérjék az egymás közti együttműködés lehetőségeit, lehetséges konkrét formáit.

Bevezetőjében B. Tóth Lívia, az MNT tájékoztatási megbízottja elmondta, hogy készül a nemzeti tanácsban a médiastratégia, amelynek nagyon fontos részét képezi a médiaháló, vagyis a tájékoztatási eszközök egymás közti együttműködése, annak érdekében, hogy a tömbben élők és a szórványban levők is egyaránt kellő tájékoztatást kapjanak, hozzájussanak mindazokhoz az információkhoz, amelyek fontosak számukra. Az MNT által alapított tartományi lapok a területi lefedettség kérdésében kérik a helyi lapok segítségét.

Pressburger Csaba lapunk főszerkesztője elmondta, hogy a tömbben jó a lefedettség, megoldódott Óbecse és Zombor kérdése is, viszont Észak- és Dél-Bánát esetében nagyon kellene az állandó tudósító, ahogyan Verbászról és Szenttamásról is. Ez annál is sürgetőbb, mert a lap februártól szeretné újraindítani napi rendszerességgel a Vajdasági oldalt. A Hét Nap esetében Dudás Károly főszerkesztő szavai szerint Zombor és Nyugat-Bácska, valamint Újvidék és a körülötte levő falvak a leginkább lefedetlen terület. A helyi lapok szerkesztői részéről is többször elhangzott, hogy a fiatalok nem szívesen választják az újságírást, a volontőrök is gyakran túl kockázatosnak tartják munkájuk, vagy egyszerűen csak nyugalmuk szempontjából. Az együttműködés egyik formája lehet a cikkek átvétele azzal, hogy illik jelezni a forrást. Ennek érdekében, mint arról B. Tóth Lívia beszámolt, fel kellene újítani az MNT Kistérségi Hírmondó elnevezésű hírportálját, amelyre a helyi lapok is felvihetnék írásaikat és azokból a nagyobb lapok tetszés szerint válogathatnak. A helyi lapok képviselői elsősorban az újságírók képzésében és a nyelvhasználat szintjének növelése terén kérték a tartományi jellegű lapok segítségét.

A résztvevők egyöntetűen megállapították, hogy a jövőben is szükség lesz hasonló megbeszélésekre, elsősorban a médiastratégiával kapcsolatban.