2024. november 27., szerda

Tartozásból állami tulajdonrész

Az óbecsei PIK Bečej Mezőgazdasági Kombinátban véget ért a munkabeszüntetés

Véget ért a sztrájk a PIK-ben. A sztrájkbizottság keddi ülése után erről tájékoztatta az újságírókat Aleksandar Pešić, a Függetlenség Szakszervezet, valamint Branislav Šekerović, az Önálló Szakszervezet vezetője. Mint elmondták, a bizottság tagjai hitelt adtak a Miroslav Vasin foglalkoztatási titkár, az önkormányzati illetékesek, valamint a szakszervezetek és a vállalatvezetők között hétfőn létrejött újabb megállapodásnak, amelynek értelmében a menedzsment csütörtökig kifizeti a szeptemberi bérek egy részét, decemberben pedig a munkavállalók megkapják a szeptemberi járandóságuk második felét, valamint a teljes októberit.

Miroslav Vasin, a szerbiai kormány, a tartományi kormány és az óbecsei önkormányzat képviselőiből alkotott, a PIK gazdasági helyzetének feltérképezésére és megmentésére létrehozott munkacsoport elnöke elmondta: az óbecsei kombinát helyzete rendkívül összetett és egyedülálló egész Szerbiában, mivel először fordul elő, hogy a magántőke képviselője a vállalat köztartozásainak a fejében, azok arányában tulajdonjogot ruház át az államra.

A munkacsoport elemzésének megállapításai szerint a cég megőrizte természeti erőforrásait, s azok megfelelő intézkedésekkel ismét hasznosíthatóak, a tulajdonában lévő föld nagyon jó minőségű, a farm állapotát sikerült megőrizni, és a halastóban is vannak még további lehetőségek. A szakértők véleménye szerint a Flora konzervgyárból is lehet piacképes vállalat, az újvidéki mezőgazdasági és kertészeti intézet, valamint az állam közös erőfeszítésével pedig megteremthetőek az európai színvonalú magtermelés feltételei.

A cég gazdasági helyzete jelenleg rendkívül súlyos, adósságát 30 és 50 millió euró közöttire becsülik, a felhalmozott adósság okainak feltárására azonban a jelenlegi vizsgálatok nem terjedtek ki. Születtek viszont megoldási javaslatok: ezek értelmében az állammal és a bankokkal szembeni tartozásokat állami tulajdonrésszé alakítják át (a jelek szerint ez több mint 51 százalékos állami részesedést jelent), az állam konszolidációs tervet dolgoz ki, az állami földeket 10 évre adják majd bérbe a PIK-nek, és évente a bérleti díj értékével növekszik majd az állami tulajdonrész, valamint a szociális program – mintegy 250–300 munkavállaló végkielégítésének – költségeit is az állam fogja állni, ezzel is növelve a tulajdonrészt.

Ezeknek a sürgető intézkedéseknek a végrehajtásához további 3 dokumentumot kell elkészíteni: az egyik feltérképezné a vállalat belső adósságait, a másik a PIK jelenlegi piaci értékének felbecsülését tartalmazná, a harmadik pedig a vállalat átszervezéséről szóló dokumentációt – erről szerdán hoz határozatot a tartományi kormány.

Az eddigi adatok alapján egyébként azt is kijelentette a titkár: a magánosítás során nem voltak

spekulációk, és az akkori viszonyok között kifizetett 30 millió euró feletti ár reális volt.

Vasin december 20-án ismét Óbecsére látogat, ekkor nemcsak a menedzsment ígéreteinek a betartását fogja számon kérni, hanem a januári és februári bérkifizetések ütemezéséről, valamint a márciustól bevezetendő program megvalósításának a részleteiről is tárgyalni fog a PIK és az önkormányzat képviselőivel. Mint elmondta: a cél nem a PIK visszaállamosítása, hanem egy olyan tartós konszolidáció, aminek köszönhetően egy nagy stratégiai partner – mindenki megelégedésére – átveheti majd a vállalatot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás