2024. november 27., szerda

X-faktor

Az óbecsei PIK Bečej Mezőgazdasági Kombinát talpon marad – a hír hallatán mintegy 1600 dolgozó és családtagjaik lélegezhettek fel. Egyéves agónia végét jelenti ez, az állam által kidolgozott megoldást ezúttal úgy hívják: konverzió. A tulajdonosi szerkezet átalakításának teljesen újszerű megközelítése ez, hiszen először fordul elő Szerbiában, hogy az állam nem a privatizáció megsemmisítésével vagy a közvállalattá történő „átminősítéssel” (például a belgrádi PKB) ment meg egy céget a teljes csődtől, hanem a magántőkével együttműködve, a (köz)tartozások fejében és annak arányában veszi át a többségi tulajdonrészt, s egyben az irányítást egy stratégiai jelentőségű magánvállalatban.

A PIK-et 2007-ben magánosították. A tendereljáráson nyertes konzorcium képviselője, Đorde Nicović földbirtokai ezzel elérték a 30 000 hektárt, a PIK igazgatóbizottsági jelentése most azt állítja: tízmillió euróval fizetett többet a cég reális értékénél, és a tenderdokumentációban eltitkolt adatok szerepeltek. A szerb kormány, a tartományi kormány és az óbecsei önkormányzat képviselői által alkotott, a PIK gazdasági helyzetének feltérképezésére és megmentésére létrehozott munkacsoport hivatalos jelentése ezzel szemben azt állapította meg, hogy a privatizáció során nem voltak spekulációk, és az akkori viszonyok között kifizetett 30 millió euró feletti ár reális volt. Nem ez az egyetlen ellentmondás a történetben. Már a három évvel ezelőtti privatizációs eljárást is politikai pengeváltások és kölcsönös vádaskodások színesítették, most ugyanazt a filmet visszapörgetve láthatjuk: a mellékszereplők – politikusok, igazgatóbizottsági tagok, vezérigazgatók – (színe)változó tényezői ennek a többismeretlenes egyenletnek, állandó benne csupán Đorde Nicović személye és a PIK dolgozói. Ha hitelt adunk Nicović úr szavainak, miszerint semmit sem tudott arról, hogy a „szubjektív tényezők” (cégének egyes korábbi vezetői) milyen káros és törvénysértő üzelmeket folytatnak, azt kell hinnünk, egy naiv és dilettáns privatizőrrel van dolgunk. Egy másik lehetséges forgatókönyv szerint az úr egy pókerarcú, dörzsölt spíler.

Az azonban tény, hogy a vállalat gondjai nem a tulajdonosváltással kezdődtek, hiszen már a privatizációs bevételt is adósságtörlesztésre kellett fordítani, de a tartozásokból maradt „hozományként” az új tulajdonosnak is. A juss pedig azóta is szépen gyarapodott: a munkacsoport durva becslése szerint 30 és 50 millió euróra tehető a vállalat jelenlegi adósságállománya, ennek okaira azonban az eddigi vizsgálatok nem terjedtek ki. Születtek viszont megoldási javaslatok. Ezek értelmében az állammal és a bankokkal szembeni tartozásokat állami tulajdonrészre váltják, konszolidációs terv készül, az állami földeket 10 évre adják majd bérbe a PIK-nek, és évente a földbérlet értékével növekszik majd az állami tulajdonrész, valamint a szociális program – mintegy 250–300 munkavállaló végkielégítésének – költségeit is az állam fogja állni, ezzel is növelve a többségi tulajdonrészt. Ezeknek a sürgető intézkedéseknek a végrehajtásához a következő két hónapban további 3 dokumentumot kell elkészíteni: az egyik feltérképezné a vállalat belső adósságait, a másik a PIK jelenlegi piaci értékének felbecslését tartalmazná, a harmadik pedig a vállalat átszervezéséről szóló dokumentációt.

A munkacsoport elemzése szerint a cégnek van jövője: természeti erőforrásait megőrizte, földjei kiváló minőségűek, a sertésfarm és a halastó piacképes, a Flora konzervgyárból is lehet még profitképes vállalkozás, az újvidéki mezőgazdasági és kertészeti intézettel közösen pedig európai színvonalú magtermelés beindítását tervezi a leendő többségi tulajdonos – ez lehetne a kombinát X-faktora.

A bizonytalanságnak, úgy tűnik, egyelőre vége: a dolgozók februárig megkapják elmaradt fizetéseiket, a piac pedig remélhetőleg felélénkül. A 21 500 dináros átlagfizetésből élő PIK-esek nem is kértek mást, csak kiszámíthatóságot, biztos egzisztenciát. A vihar most elülni látszik: a munkacsoport jelentése egy hete került a nyilvánosság elé, a munkavállalók hétfőn délután felhagytak a sztrájkkal, és a megoldási javaslatokat tegnap a kormány is elfogadta. A konszolidáció után remélhetőleg új kérője is lesz a PIK-nek: egy olyan megbízható, nagy stratégiai partner, amely tiszta lappal veheti majd át a céget, és hosszú távra tervez vele.

A konszolidációs intézkedések megkezdését márciusra ígéri a kormány. A tavaszi aratással remélhetőleg jobb napok virradnak az ország második legnagyobb mezőgazdasági kombinátjára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás