Tegnap délelőtt Óbecsén magas rangú hazai és külföldi részvevők jelenlétében aláírták azt a megállapodást, amellyel a vajdasági romák lakhatási körülményein és szociális beilleszkedésén szeretnének javítani a program megálmodói. Az együttműködési szerződést Robert Bu, az újvidéki Ökumenikus Humanitárius Szervezet (EHO) roma erőforrásközpontjának programszervezője, valamint az óbecsei önkormányzat és a tartományi kormány képviselői írták alá, majd röviden ismertették a program tartalmát.
A jelenlévőket Knézi Péter polgármester, Romeo Mihajlović, a vajdasági romák beilleszkedését elősegítő tartományi iroda munkatársa, Nils Ragnar Kamsvåg norvég nagykövet, Beatrice Meyer, a szerbiai együttműködésért és fejlesztésekért felelős svájci iroda igazgatója, Sybille Pfaff, a német nagykövetség első titkára, Peter Leukhardt, a württembergi tartományi evangélikus egyház képviselője, valamint Vladislav Ivičiak, az ökumenikus humanitárius szervezet igazgatója üdvözölte.
Robert Bu elmondása szerint az elmúlt négy évben az újvidéki Bangladesh településen, valamint a sajkásgyörgyei (đurđevói) és a csúrogi cigánytelepen összesen 121 emésztőt és 183 fürdőszobát építettek közösen a lakókkal, és 235 házban javítottak a lakhatási körülményeken. Az EHO ezeken felül a gyerekeknek és a fiataloknak képzéseket, a roma lakosságnak egészségügyi és jogi felvilágosítást, valamint foglalkoztatást elősegítő kurzusokat is fog tartani.
Az októberben terepfelméréssel kezdődött óbecsei romaprogramra az EHO mintegy 47,5 millió dinárral járul hozzá, amelyhez az önkormányzat további egymillió, a tartomány pedig tízmillió dinárt ad. Az óbecsei és a bácsföldvári cigánytelepeken a jövő év végén fejezik be a munkálatokat, amelyek során emésztőkutakat és 100 fürdőszobát fognak kiépíteni a lakosság közreműködésével. A rossz állapotban lévő házakat is rendbe fogják hozni, és a legsúlyosabb esetekben – a program során először – kisebb házakat is felépítenek majd. Az óbecsei romaprogram az EHO eddigi legnagyobb projektje lesz, ami 120 család életét és beilleszkedését fogja megkönnyíteni. Robert Bu azt is elmondta: terveik szerint a Szerbiában alkalmazott modellt Magyarországon, Romániában, Bulgáriában és Macedóniában is meg fogják honosítani.
Romeo Mihajlović arról beszélt, hogy a romák háromszor szegényebbek a többségi nemzethez tartozó legszegényebb lakosoktól. – Kimaradnak az iskolából, és a társadalom peremén élnek. Annak, hogy az iskolába tisztán járhassanak, a betonút és a fürdőszoba az alapfeltétele, a képzés pedig a szegénységből való kitörés egyetlen lehetősége – fűzte hozzá Mihajlović.
A programban részt vevő csúrogi romák képviselői személyesen is köszönetet mondtak a segítségért, majd a vendégek ellátogattak falujukba, ahol megtekintettek néhány olyan házat, amelyekben fürdőszobát építettek az EHO anyagi támogatásával.