2024. október 8., kedd

Kutyaszilveszter

Hogyan készítsük fel négylábú kedvenceinket az ünnepi zajokra?

A petárda és a tűzijáték a szilveszteri ünneplés velejárója, ilyenkor megszaporodnak a kutyabalesetek is. Ezen a napon gyakran visznek be az állatorvosi ügyeletre olyan sérült kutyákat, amelyek félelmükben kiugrottak az ablakon vagy kiszaladtak az utcára, és sok ebnek ilyenkor veszik örök nyoma.

Pedig hozzá lehet szoktatni a szilveszteri petárdák hangjához a kutyákat, ehhez csupán olyan zajokat kell imitálni, amelyek hasonlítanak a durrogáshoz – mondta el érdeklődésünkre Žarko Mikalački óbecsei állatorvos. A kutyák szilveszter estéjén sok ismeretlen hanggal találkoznak, amitől megijedhetnek, de a gondos gazdák riasztópisztollyal, kisebb petárdákkal, két könyv összecsapásával, egy ostornak vagy akár hordónak a hangjával is fokozatosan hozzászoktathatják házi kedvenceiket ezekhez a stresszt és félelmet okozó zajokhoz. Nagyon hatásosnak bizonyult az a módszer is, ha nagy hangerővel hallgatják a zenét ott, ahol az eb tartózkodik – ezzel remekül hozzá tud szokni a különféle hangokhoz, és idővel teljesen megszűnik a félelme. Fontos, hogy először messzebbről adjuk ki a zajt, és folyamatosan csökkentve a távolságot próbáljuk hozzászoktatni a kutyákat – tette hozzá az állatorvos, aki szerint pár hónap vagy akár néhány hét alatt is látványos eredményeket lehet elérni.

A szakember elmondása szerint az is fontos, hogy a gazda ne simogassa bele a félelmet az állatba. Ha ugyanis a kutya megijed, és erre a gazdája megsimogatja, akkor a következő durranástól még jobban félni fog, hátha még jobban meg fogják simogatni – éppen ezért a közömbösség a legjobb viselkedés a gazda részéről. Ha tehát megijed a kutya, ne fordítsunk rá különösebb figyelmet, viselkedjünk normálisan – ne simogassuk, ne nyugtatgassuk, mert akkor az rögzül benne: ez egy veszélyes, rendkívüli helyzet.

A nagyon félős kutyákat azonban inkább be kell vinni a házba, de ehhez is fokozatosan kell hozzászoktatni őket, ha ugyanis ezt a változást a hangokhoz kötik, felerősödhet bennük a félelem. A legkönnyebben az étellel tudjuk őket hozzászoktatni az új dolgokhoz: ha nagyon éhes a kutya, bevisszük és megetetjük – ezzel egy pozitív pavlovi reflex alakul ki. A hangokkal is hasonló módon tudjuk megbarátkoztatni őket: valakit megkérünk, hogy először nagyobb távolságról „stresszelje” a kutyát valamilyen hanggal, mi pedig megetetjük, majd később ugyanezt közelebbről is megismételjük. Az állat ilyen módszerrel úgy meg tudja szokni a különböző hangokat, hogy szinte észre sem fogja venni a petárdákat.

Ha ezeket az óvintézkedéseket eddig elmulasztotta megtenni a kutyatulajdonos vagy szilveszter éjszakáján nem fog otthon tartózkodni, akkor is gondoskodhat négylábú kedvencéről: forduljon állatorvoshoz, aki majd nyugtatót ad az ebnek. Erre azoknak az állatoknak is szükségük lehet, amelyek születésüknél foga nagyon félénkek vagy stresszes helyzetben epilepsziás rohamot kapnak.