Szerbia kormányának döntése nyomán nyolc évvel ezelőtt bevezetésre került az iskolai hitoktatás. A diákok, illetve szüleik az általános iskolában és középiskolákban a polgári nevelés, valamint a hitoktatás tantárgyak egyikét választhatják. Felmérések alapján az illetékesek megállapították, a magyar tanulók jelentős része a polgári nevelést választja, tehát a hitoktatás ellen döntenek. Ennek a kimutatásnak és ténynek a függvényében a Vajdasági Keresztény Ifjúság elnevezésű civil szervezet a maga nemében különlegesnek számító kezdeményezéssel igyekszik kedvet csinálni a hitoktatás iránt. A Válaszd a hittant! m unkacímmel jelölt kampány megszervezésének körülményeit eképpen mutatta be a Magyar Szónak Negyela László , a szervezet elnöke:
– A kampány megalakításának a közvetlen előzményeiről is szeretnék szólni. 2001-ben az illetékesek fakultatív tantárgyként bevezették az iskolákban a hitoktatást. A diákok ennek alapján a hitoktatás és a polgári nevelés közül választhatnak, méghozzá az általános iskola első és negyedik osztályában, illetve a középiskolába induláskor. Számokkal alátámaszthatóan sokkal kevesebben választják a hitoktatást. Véleményem szerint a szülők nincsenek teljes egészében tudatában a hitoktatásban rejlő lehetőségeknek. Példának okáért, ha az iskolában csak egyetlen diák választja a hitoktatást, az illetékeseknek akkor is biztosítani kell az oktatás megvalósulását. Ez egy törvény adta jog. A gyerekeket gyakran lebeszélik a hitoktatásról, és a polgári nevelés irányába terelik őket. Véleményem szerint a polgári nevelésben az átláthatatlanság jelenti a legnagyobb gondot, nem ad elegendő hátteret és képesítést. Ugyanakkor a nyugati országokban sokkal inkább elismerik a hitoktatást és értékelik azt. A Válaszd a hittant! munkacímmel jelölt kampányt ennek a ferdén álló mérlegnek a kiegyenlítése érdekében szervezzük meg.
Miben fog megnyilvánulni az említett kampány?
– A kampány, vagyis a program célja, hogy a négy korosztályt, tehát a szülőket, az iskolába induló óvodásokat, a negyedikeseket, valamint a középiskolásokat különböző tájékoztató anyagok segítségével felvilágosítsuk a hitoktatás lehetőségeiről. Ezenkívül szeretnénk bemutatni a leggyakrabban előforduló tévhiteket és féligazságokat, hogy utána ezeket valódi igazságként mutathassuk be. A kezdeményezés szervezője és kivitelezője a Vajdasági Keresztény Ifjúság, illetve annak egy munkacsoportja, valamint egy pszichológus és pedagógus is részt fog venni a program kidolgozásában. A folyamatba bevonjuk a három magyar történelmi egyházat, tehát a katolikus, református és evangélikus egyházat is. Az egyházak teológusaik, vagyis a hitoktató referensek közreműködésével fogják megvalósítani irányunkba a támogatást. A programot már félig kidolgoztuk és megvalósítottuk, a célcsoporthoz pedig különböző csatornákon át próbálunk majd eljutni. Először is a szülők számára készített tájékoztató anyagot kell azok számára elérhetővé tenni. Ezt az elképzelések szerint úgy tudjuk majd megvalósítani, hogy ezek a tájékoztató jellegű nyomtatványok helyet fognak kapni a templomokban és plébániákban. Emellett az írott és elektronikus média által fogjuk megszólítani az érintett polgárokat. Tehát a média támogató szerepe kiemelten fontos terveink megvalósításának érdekében. Szeretném kiemelni, nem téríteni szeretnénk, ezért tartom fontosnak, hogy a három történelmi egyház felekezete bekapcsolódik a programba. A tájékoztató nyomtatványokon mindhárom felekezet püspökségének, illetve a hitoktatásért felelős referensnek az elérhetősége is fel lesz tüntetve, tehát hozzájuk is lehet majd információért fordulni.
Terveznek-e tájékoztató jellegű előadásokat is szervezni?
– Pillanatnyilag kizárólag az előbb részletezett módon célozzuk meg az érintetteket. Ezt egyrészt a hiányos anyagi kerettel magyaráznám. Ha egyszer a rendelkezésünkre állnának a szükséges pénzösszegek, akkor szeretnénk egy nagy hittanos napot szervezni Szabadkán. Ebben a pillanatban egyébként nem is a hittanosakhoz szeretnénk szólni, hanem a külvilághoz. Tehát azokat a felnőtteket célozzuk meg, akik eddig nem íratták gyermekeiket hittanra, mivel esetleg valami miatt kétkedtek az oktatás ezen lehetőségében. Mivel a programot két éven át, két szakaszban szeretnénk magvalósítani, ezért jövőre már a hittanosokhoz fogunk szólni, különböző hittanversenyekkel és kisebb-nagyobb találkozókkal.