2024. szeptember 27., péntek

„A valós pártokért”

Míg a VMDK, a VMDP és az MPSZ elnökei bírálják a politikai pártokról szóló törvénytervezetet, addig az MK elnöke helyénvalónak tartja annak rendelkezéseit

A politikai pártokról szóló törvénytervezet értelmében a kisebbségi pártok megalakításához, vagyis bejegyzéséhez a jövőben 500 támogatói aláírásra lenne szükség. A többségi pártok megalakításához pedig a 100 aláírás helyett ezentúl 5000 nagykorú polgár aláírása lenne a követelmény. A törvénytervezet egy másik határozata értelmében a pártokat minden nyolcadik évben újra be kellene jegyezni. Ezekkel a határozatokkal Szerbia kormánya csökkenteni szeretné az országban már egyébként is hemzsegő politikai pártokat. Lapunk négy vajdasági magyar párt elnökének a véleményét kérte a téma kapcsán.

Dr. Páll Sándor (Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége): Ez egy igencsak rossz és igazságtalan megoldás, gátolja a demokrácia fejlődését. A politikai pártok számát egyébként sem kellene ilyen mesterséges módon, különböző számokhoz kötve korlátozni. Az ország politikai porondján csakis azok a pártok maradhatnak fenn, amelyeket a választások alkalmával támogatnak a polgárok. A másik igazságtalanság, hogy amíg a mintegy 8 millió szerb nemzetiségű polgárt képviselő politikai pártok megalakításához 5000 aláírásra van szükség, addig mondjuk a 280 000 lelket számláló magyar közösségben 500 aláírással lehetne pártot alakítani. Ha ezt százalékokban fejeznénk ki, akkor mindenki számára láthatóvá válna az újabb igazságtalanság. Ismét mi károsultunk a leginkább. Gondoljunk csak bele, mindez milyen következményeket vonna maga után azoknak a kis számú nemzeti kisebbségeknek, mondjuk a románoknak vagy a ruszinoknak a számára, akik még eddig sem tudták megszervezni politikai pártjaikat.

Ágoston András (Vajdasági Magyar Demokrata Párt): A pártokról szóló törvénytervezet parlamenti vitája érthetően zajos. Bennünket elsősorban az érdekel, mi lesz a kisebbségi pártokkal. Az eddigi vitának számunkra két fontos jellemzője van. Nem indult ugyan frontális támadás a kisebbségi érdekképviselet ellen, de a képviselők – elsősorban a Demokrata Párt részéről – két irányban is igyekeznek megkérdőjelezni a törvénytervezet kisebbségi pártokra vonatkozó szakaszait. Ha ezeknek a felszólalásoknak a nyomán mennek végbe változások a törvény végső szövegében, könnyen megtörténhet, hogy a kisebbségi pártok elvesztik azon jogosultságaikat, amelyek nélkül létük értelmetlenné válik. Rossz jel az is, hogy egyes felszólalók szerint a törvénytervezetben meghatározott 500 alapítói aláírás nem elég, s azt ezerre, illetve 1500-ra kellene növelni. Egészében véve, a törvénytervezet vitája rossz irányba halad. A VMDP-ben már korábban úgy döntöttünk, hogy ha a támogatói aláírások száma nem lesz arányban a szerb pártok kötelezettségével, vagy más jogcsorbítást észlelünk, akkor a nemzetközi közösséghez és az Alkotmánybírósághoz fordulunk.

Rácz Szabó László (Magyar Polgári Szövetség): Nem tartom megfelelőnek a törvénytervezet határozatait. A választásokon egyébként is eldől, hogy melyik pártok élvezik a közösség támogatását, hiszen a polgárok csakis azt a pártot fogják választani, amelyek nekik megfelelnek. Amin most változtatni készülnek az illetékesek, azok lényegtelen tényezők. Sokkal fontosabb lenne magvalósítani, hogy a választásokon mindenki egyforma esélyekkel indulhasson. Az országban uralkodó problémákat nem ilyen rendeletekkel kellene megoldani. A kisebbség szempontjából még véletlenül sem mondható becsületesnek a törvénytervezet, hiszen az nagyon rosszul érintené azokat a pártokat, amelyek nem tudják összeszedni az 500 aláírást. A kisebbségnek egyébként is nagyobb számban kellene képviseltetnie magát a parlamentben, az államhatalomnak egyértelműen több helyet kellene számukra biztosítani a képviselőházban. Akár tetszik egyeseknek, akár nem, Szerbia egy több nemzetiségű ország, az államhatalomnak toleranciát és megértést kellene tanúsítania a kisebbség irányába.

László Bálint (Magyar Koalíció párt): Tudtommal a Szerb Radikális Párt indítványának az elfogadása esetén a pártok megalakításához 10 000 aláírásra lenne szükség, a nemzeti kisebbségek pártjait illetően pedig 1000-re. Akármelyik határozatot is fogják végül elfogadni a képviselők, véleményem szerint mindenféleképpen racionalizálná a szerbiai politikai kínálatot. Megszűnnének a szinte már nem is létező, úgynevezett minipártok, és csakis a valós pártok maradhatnának fenn. A vajdasági magyar kisebbségi politikumot illetően hasonló a véleményem. Nem tudom, hogy a többi vajdasági magyar pártnak hány tagja van, de szerintem a szóban forgó törvénynek a hatályba lépésével ez a politikai kínálat is leszűkülne és átláthatóbbá válna a vajdasági magyar politikai elit.