2024. szeptember 27., péntek

Meddig érvényes a régi útlevél?

A régi útlevelekkel csak elméletileg utazhatunk december 31-ig
Tavaly december 22-én fellélegezve vettük tudomásul, a parlament utolsó pillanatban elfogadta az úti okmányok meghosszabbításáról szóló törvénytervezetet, tehát azt hittük, ez év december 31-ig zavartalanul utazhatunk. Igen ám, csakhogy időközben közbeszóltak egyes országok ide vonatkozó előírásai, sőt, úgy tűnik, a szerb állam hivatalosan hamisított 280 ezer útlevelet. És akkor még nem szóltunk az útlevelekbe épített csipekről, amelyek állítólag nem felelnek meg a követelményeknek.

Az új útleveleket 2008. július 7-től igényelhetik a polgárok, mivel azonban lehetetlennek bizonyult tavaly év végéig befejezni a polgárok úti okmányainak cseréjét, ezért a Szerbiai Képviselőház tavaly december 22-én hosszas huzavona után elfogadta a dokumentum érvényességéről szóló törvény módosítását. Ennek a rendelkezésnek az értelmében azt gondoltuk, idén december 31-ig különösebb akadályok nélkül léphetjük át az országhatárokat. Ez a kép azonban módosulni látszik.

Senki nem gondolt arra, hogy számos állam törvényei megkövetelik, hogy a vízumigénylők vagy az országba beutazók útlevele három hónapnál hosszabb ideig legyen érvényes. Ez azt jelenti, hogy bizonyos országokba szeptember 30-a után már nem kaphatunk sem beutazási, sem átutazási vízumot.

Sőt van, ahol ez a követelmény hat hónap.

A Magyar Szó kapcsolatba lépett egyes európai országok nagykövetségeivel, az ott megtudottakat itt foglaljuk össze: Bulgária: a Fekete-tenger menti ország törvényei alapján az átutazási vízum igényléséhez hat hónapnál hosszabb ideig érvényes útlevelet kell átadnia a vízumigénylőnek, a tartózkodási vízum esetében pedig még három hónap ez a követelmény, tehát összesen kilenc hónap. Németország, Törökország, Görögország, Magyarország, Spanyolország esetében az útlevélnek a vízum igénylésekor a tervezett utazás utolsó napjától számított legalább három hónapig érvényesnek kell még lennie. Szlovénia csupán egy hónapot követel, és bár Horvátország nem követeli a szerbiai állampolgároktól a vízum kiváltását, az országba mégsem léphetünk be az útlevél érvényességének lejárta előtt egy hónappal. Tehát még ha a szerbiai politikusok azt is állítják, hogy nyugodtan utazhatunk, amerre csak a lehetőségeink megengedik, a legtöbb európai országba régi útlevéllel nem léphetünk be szeptember 30-a után.

AZ ILLETÉKESEK BIZAKODÓAK

Két héttel ezelőtt felkerestük Ljubiša Zecet, a szabadkai rendőrség közigazgatási részlegének megbízott vezetőjét, aki akkor kihangsúlyozta, személyesen garantálja, hogy a törvényes határidőig, vagyis december 31-ig Szabadkán minden igénylő polgárnak lesz útlevele. Tekintettel a nagykövetségen megtudott információkra, lapunk ismét megkereste Ljubiša Zecet, és igyekeztük megtudni, a szabadkai igazgatóság tud-e alkalmazkodni az újonnan felmerült gondokhoz, mire a következő választ kaptuk az illetékestől:

– Belgrádból a napokban további műszaki felszerelés, vagyis két új fényképezőfülke érkezett meg. Ezeknek az üzembe helyezése folyamatban van, véleményem szerint a jövő hét végéig már megkezdhetjük az új berendezéssel a munkát, és ekkor számításaim szerint az eddigi 90 kérvény helyett 130, vagy akár 150 kérvényt is át tudunk venni naponta. A külföldi országok előírásaira való tekintettel, azok a polgárok, akik bizonyítani tudják, hogy példának okáért már befizették utazásukat valamelyik utazási irodánál egy olyan országba, amely nem ismeri el az útlevelek érvényességét annak lejárta előtt három, vagy annál több hónappal, ők soron kívül kaphatják meg az útlevelet. Tehát senki sem fog megrövidülni.

Ljubiša Zec ismét kihangsúlyozta, előnyt élveznek azok a személyek, akik régi útlevelének érvényessége lejár, illetve azok, akik először kiváltják az új személyi igazolványt.

Szerettük volna megtudni, más községekben miként nyilatkoznak az illetékesek a téma kapcsán. Az újvidéki, a nagybecskereki és a zombori belügyi titkárság illetékesei elmondták, nagyobb fennakadások nélkül és folyamatosan tudják megvalósítani az útlevelek cseréjét. Nagybecskereken a kérvény átadására időpontot kérő polgárok legfeljebb három napon belül kaphatnak időpontot, Zomborban pedig egy hónap a várakozási idő. Ezekben a városokban is tekintettel vannak a polgárok különleges igényeire, tehát ha valakinek sürgősen kell kiváltania az új útlevelet, azt előbb írásban kell megindokolnia, a belügyi titkárság pedig szinte minden esetben teljesíteni tudja a polgárok kívánságát.

AZ ÁLLAM, MINT HAMISÍTÓ

Két héttel ezelőtt szárnyra kaptak a hírek, miszerint az új, biometrikus útlevelek első sorozata – ez 280 ezer darabot jelent – hamisítványnak számít. A szóban forgó dokumentumok és a külföldi határokon átadott mintapéldányok között mintegy 20 eltérés figyelhető meg. Mindezt az Interpol magát megnevezni nem akaró munkatársától tudták meg egyes szerb nyelvű napilapok. Ez a személy felsorolta az összes eltérést, ezek némelyike akár szabad szemmel is jól látható. Az informátor humorosan megjegyezte, a szerbiai útlevelek ügye igencsak különlegesnek számít. Más országokban esetleg a maffia hamisítana úti okmányokat, ebben az esetben maga a szerb állam által megbízott intézmény, a Pénzverde falai közül kerültek ki ezek a dokumentumok.

Az ügy egyébként egyáltalán nem átlátható. Tavaly a Pénzverde közbeszerzési pályázatot írt ki a biometrikus útlevelek nyomtatására, és az elkészítéshez szükséges technológia biztosítására, a megbízást a szlovéniai Mirage és a németországi Muehlbauer cég közösen nyerték el. Azóta a csoportosulásból eltűnt a szlovén vállalat, sőt, egyes hírek szerint a Muehlbauerer sem vesz részt az útlevelek nyomtatásában. A Kurir és a Glas javnosti szerb nyelvű napilapok állítólag alátámasztható bizonyítékok alapján azt állítják, a szerbiai Pénzverde és a német Muehlbauerer vállalat becsapták a Mirage vállalat tulajdonosát. Állítólag írásos dokumentációval támasztható alá, hogy a Mirage vállalattól „ellopták” a biometrikus útlevelek, illetve az azok elkészítéséhez szükséges technológia szabadalmát. Az ügy igencsak homályos, az illetékesek egyelőre nem hozakodtak elő érdemleges magyarázattal.

Az előbb említett szerb nyelvű napilapok szerkesztősége hétfőn a belgrádi Kerületi Államügyészségen bűnvádi feljelentést tett Mlađan Dinkić gazdasági miniszter, Božidar Đelić a kormány alelnöke, Radovan Jelašić, a Szerbiai Nemzeti Bank kormányzója, valamint hat, számunkra ismeretlen kilétű személy ellen, a közbeszerzési pályázat alkalmával elkövetett szabálytalanságok miatt. A Kurir napilap szerkesztősége kijelentette, a biometrikus útlevelek kapcsán kiírt közbeszerzési pályázat egy színjáték volt, amivel az államhatalom egyes vezető személyiségei jogtalan haszonra tettek szert, ezzel pedig mintegy 280 ezer szerbiai polgárt károsítottak meg.

Mlađan Dinkić gazdasági miniszter kedden reagált a vádakra. Ekkor kijelentette, követelni fogja az államügyészségtől a részletek kivizsgálását. Ha az ügyészség alátámasztható bizonyítékokkal tudja igazolni egyes miniszterek részvételét a törvény megsértésében, akkor azokat a személyeket gondolkodás nélkül börtönbüntetésre kell ítélni, jelentette ki Dinkić. Hozzátette, a törvény előtt mindenki egyforma. Szerbia gazdasági minisztere azt viszont tagadta, hogy bármi köze lenne az ügyhöz.

Živadin Jovanović, Szerbia egykori külügyminisztere hétfőn kijelentette, ha valóban eltérés mutatható ki az államhatárok külföldi határőrségénél átadott mintapéldányok, és a polgároknak kiadott útlevelek között, akkor ezek az országok gondolkodás nélkül elutasíthatják a szerbiai állampolgárok beutazását az országba.

Írásunk végén pedig kapjon helyett egy újabb technikai hiba a biometrikus útleveleket illetően. A Večernje novosti szerb nyelvű napilap megtudta, a dokumentumba beépített mikrocsip tárolási kapacitása állítólag nem megfelelő, és nem lehet újabb adatokat, mint mondjuk a polgárok ujjlenyomatait tárolni rajta. Ha ez valóban így van, akkor legkésőbb két év múlva ismét le kellene cserélni az útleveleket, állítják a szakértők. Ivica Dačić belügyminiszter követeli az ügy kivizsgálását. Ezenkívül kihangsúlyozta, mindez nem történt volna meg, ha az útlevelek lecserélésének teljes folyamatát a belügy intézte volna.