2024. szeptember 27., péntek

Felhasználni a már meglévőt

Stevan Marić: A hőszivattyúk alkalmazásával jelentős energiamennyiséget tudunk megtakarítani

Az energiaválság idejében elkerülhetetlen a megújuló energiaforrások felkutatása és alkalmazása. A Magyar Szó a téma kapcsán már korábban is részletezte az egyik legjelentősebb megújuló energiaforrást, a geotermikus energiát, melynek felhasználásán a hőszivattyús fűtési, illetve hűtési rendszerek alapszanak. El kell ismerni, üzemeltetésük valóban költségkímélő, ám ha külföldről szereznénk be a berendezéseket, akkor az nem lenne olcsó mulatság. Mivel azonban Szerbiában és Vajdaságban számos tehetséges szakember foglalkozik a hőszivattyúk kidolgozásával, ma már ezek bárki számára elérhetők, beszerelésük szinte semmivel sem drágább, mint más fűtési rendszereké. Stevan Marić szabadkai szakember immár 15 éve foglalkozik hőszivattyúk beszerelésével, mintegy tíz évvel ezelőtt pedig saját szerkesztésű hőszivattyút dolgozott ki. Dušan Marić , a szakember fia, néhány évvel ezelőtt csatlakozott édesapjához, ezzel igazi családi csapattá váltak. A Magyar Szónak a hőszivattyús rendszerek előnyeiről számoltak be.

Miért válasszák a polgárok házaik fűtésére, illetve hűtésére a hőszivattyúval üzemeltetett rendszert?

S.M.: Az első ok, amiért főleg Vajdaságban igazolt a hőszivattyús rendszerek alkalmazása, az a talajvíz jelenléte. Ha a tartomány valamiben gazdag, akkor az a talajvíz. A talajvíz hőmérséklete 40 méteren télen-nyáron mindig 14 Celsius-fok. A hőszivattyúval üzemeltetett rendszerek a felszín alatti vizekből elvonják a hőt, ezt minimális villanyenergiával kellő hőmérsékletűre melegítik, amit aztán leadnak a lakásban beépített fűtőcsövekbe. A takarékosság szemléltetésére kiemelném, 1 kW villanyenergia felhasználásával 4 kW hőenergiához lehetséges hozzájutni, illetve esetenként többhez is. Példának okáért, egy 100 m2-es helyiség hőszivattyúval való fűtéséhez 2 kW villanyenergiára van szükség. Egy téli hónapban, a legnagyobb hideg idején az említett területű családi ház villanyáramszámlája a tapasztalatok alapján alig haladja meg a 3000 dinárt. Összegezve, a hőszivattyúk alkalmazása kiemelten fontos, mivel jelentős mennyiségű energiát tudunk a segítségével megtakarítani, hozzájárulunk a környezet védelméhez, üzemeltetése független a különböző behozatali energiahordozóktól, mint mondjuk a gáz és a kőolaj, és szinte teljesen kizárható a tűz kialakulásának veszélye.

Mennyire körülményes, illetve költséges a rendszer beszerelése?

D.M.: A rendszer beszerelése semmivel sem bonyolultabb, mint bármelyik központi fűtés esetében. A költségek pontos meghatározása pedig több tényezőtől függ. Először is precízen meg kell határozni az alkalmazott hőszivattyú, illetve a rendszer többi elemeinek a teljesítményét. Ennek függvényében először a ház területét kell meghatározni, majd a szigetelés minőségét. Abban az esetben, ha valamelyik épület szigetelése nem megfelelő, akkor ennek kijavítását ajánljuk a tulajdonosnak. Ma már egyáltalán nem költséges a lakóépületek szigetelése, ha valaki nem fogadja meg a tanácsunkat, akkor abban az esetben egyrészt nagyobb teljesítményű berendezést kell beépítenünk, másrészt pedig sokkal több energia szükséges az épület fűtéséhez. Hogy végre a pontos összegről is beszéljek, egy 100 m2-es ház esetében a hőszivattyú és a rendszerhez alkalmazott összes berendezés és eszköz 4500 euróba kerül.

Miben különleges az önök által megszerkesztett hőszivattyú?

S.M.: Először is a személyre szabott kivitelezést emelném ki. Minden berendezést az adott épülethez pontosan meghatározott paraméterek szerint tervezünk és kivitelezünk. Csakis így biztosíthatjuk az optimális kapacitást. A magas fokú minőség megvalósítása érdekében csakis kiemelkedő, nagy tapasztalattal rendelkező gyártók komponenseit építjük be a rendszerbe. Példának okáért az általunk alkalmazott hőcserélők akkorák, mint egy nagyobb könyv, míg az általában és korábban alkalmazott hőcserélők akkorák, mint egy nagyobb ebédlőasztal. A rendszereinkbe úgynevezett spirális kompresszort építünk be. Ezek működése 25 százalékkal hatékonyabb, mint az általában alkalmazott dugattyús kompresszoroké. A kompresszorra szereljük fel a mikroprocesszort, ez több száz funkciójával irányítja a rendszer minden mozzanatát. Ezzel a mikroprocesszorral kapcsolatban van a házban felszerelt vezérlőprocesszor. Ezzel az eszközzel hét napra előre be tudjuk állítani a rendszer be-és kikapcsolásának időpontját, így nem használjuk fölöslegesen a villanyenergiát. És végezetül, mivel ezek a rendszerek a fűtés mellett hűtésre is alkalmazhatók, ezért fontos a két üzemmód közötti átváltás egyszerűsége. A mi rendszereinknél ezt egyetlenegy gombnyomással lehet megtenni.