A köztársasági és főleg a tartományi költségvetés kérdése jelenleg talán a legaktuálisabb téma minden polgár számára. A Magyar Szó a téma kapcsán ezúttal Tóth Tamást, a Demokrata Párt parlamenti képviselőjét kérdezte. A beszélgetés kiinduló pontja Szerbia alkotmányának azon rendelkezése volt, melynek alapján Vajdaságot az állami költségvetés 7 százaléka illetné meg. Ennek a ténynek a függvényében Tóth Tamás a következőket hangsúlyozta ki lapunknak:
– Való igaz, Szerbia alkotmányának alapján Vajdaságot az állami költségvetés 7 százaléka illetné meg. Ennek a hét százaléknak mintegy 40 százalékát a Nagyberuházási Alapba fekteti a tartomány, amelynek köszönhetően Vajdaság az elmúlt néhány évben jelentős gazdasági előrehaladást valósított meg. A jelenlegi állami költségvetés kiigazításának módosítási javaslata alapján Vajdaságnak pillanatnyilag megközelítőleg 6 százalék jutna az állami költségvetésből. A kormány oldaláról azonban valós és alátámasztható ígéret érkezett, ami szerint június folyamán a parlament elfogadná Vajdaság statútumát, illetve a hatáskörről szóló kísérőtörvényt. Ennek folyományaként a tartomány költségvetésébe ennek az évnek folyamán megkapná a hiányzó összeget, tehát teljesülne az alkotmány ide vonatkozó rendelkezése. Véleményem szerint jelenleg sokkal fontosabb az a kérdés, hogy miként fog feltöltődni az állami költségvetés, mennyire lesznek sikeresek a kormány gazdaságserkentő intézkedései, mivel a százalékok tükrében sokkal fontosabb, hogy ez a 7 százalék nominálisan mennyit tesz ki.
A vajdasági központú politikai pártok szerint a tartományban leállna az élet, illetve fel kellene függeszteni a befektetéseket, amennyiben a tartomány nem kapná meg ezt a hét százalékot. Ön szerint ez valóban bekövetkezhet?
– Mindenki számára ismeretes, a gazdasági világválság hatására Európában és a világon mindenhol gazdasági és pénzügyi problémákkal kell szembesülni. Ebben a helyzetben legfontosabb a szolidaritás, összefogásra van szükség és megkeresni a helyes utat. Semmiféleképpen sem szabad helyet engedni egy ilyen jellegű megtorpanásnak, hiszen mindenki számára ismeretes, Vajdaságban az elmúlt évben igen jelentős összegek kerültek befektetésre, számtalan új munkahelyet sikerült létesíteni. Véleményem szerint ez a megtorpanás nem fog bekövetkezni. És egyébként is, meg nem történt dolgokról felesleges vitatkozni, és előre keresni a felelősöket. Szeretném leszögezni, egy ilyen helyzetben a pártoknak nem egyéni pontok begyűjtésére kellene törekedniük, hanem tárgyalóasztalhoz kellene ülni, és igyekezni megtalálni mindenki számára a helyes, megfelelő megoldást. Ezeknek a megoldásoknak a szerbiai és vajdasági polgárok érdekeit kell szolgálniuk, új munkahelyek megteremtését kell támogatniuk, és növelniük a polgárok életszínvonalát.
Meglátása szerint a hatalmi koalíció tudja-e biztosítani a költségvetés kiigazításához szükséges 126 képviselői szavazatot?
– Személy szerint bízom abban, hogy a végén mégis a józan ész fog győzni, illetve a hatalmi koalíció pártjai megegyeznek, és elfogadásra kerül a költségvetés kiigazításának javaslata. Véleményem szerint ebben a pillanatban felesleges a legrosszabbra gondolni, és a nemelfogadás esélyét mérlegelni. A hatalmi koalíció pártjainak mindenféleképpen közös nevezőre kell jutniuk. Mindenkinek meg kell értenie, a kormány szeretné tiszteletben tartani az alkotmányt és ehhez nem hiányzik sem az akarat, sem az elhatározás, és ez meg is fog történni, amint a parlament elfogadja Vajdaság statútumát és a hatáskörről szóló törvényt. Éppen ezért bízom abban, hogy a hatalmi koalíción belül minden képviselő ezeket a tényeket fogja szem előtt tartani és ennek megfelelően igenlő szavazatával támogatni fogja a költségvetés kiigazításának elfogadását.
A Demokrata Párt tagjaként szavazatával támogatni fogja-e a költségvetés kiigazításának indítványát?
– A Demokrata Párt többi képviselőjével, illetve az Európai Szerbiáért frakció képviselőivel együtt a módosításra fogok szavazni. Ugyanis sem Vajdaságban, sem Szerbiában nem szabad megállnia az életnek. Erre a módosításra mindenféleképpen szükség van, enélkül nem tudnánk végrehajtani a gazdaságot serkentő programokat, a szociális projektumokat, biztosítani kell az egészségügyi ellátást, itt igencsak komoly dolgokról van szó, és komoly problémák következnének be, amennyiben a költségvetés módosítási javaslatát valamiért nem fogadná el a parlament.