Az európai integráció folyamatához a szociális védelem és a szociálpolitika rendszerének fejlesztése is hozzátartozik, ezért a Szociálpolitikai és Munkaügyi Minisztérium a rendszer megreformálását tervezi, melyhez más országok tapasztalatait veszi alapul, hogy azokat a saját igényeihez igazítsa, s ezáltal eredményeket érjen el.
A minisztérium egyik reformprogramjának része a Szociális Innovációs Alap létrehozása, melynek keretében megindult a Szociális inklúzió Szerbiában elnevezésű projekt, ami másfél évig tart, és jövő nyáron fejeződik be. A projektbe hat különféle civil szervezetet és állami intézményt vontak be, hogy műhelymunkákban, képzésekben vegyenek részt, és tanácskozásokat folytassanak a szociális problémákról, melybe a médiát is bevonják. Ez egyfajta kutatómunkát is magában foglal, mely tíz városban folyik, ahol többek között a Szociális Munkaközpont, az Ifjúsági Iroda, a Vöröskereszt, a Szociális Munkaközpont, polgári szervezetek, az egészségügy vagy az általános iskolák képviselői vesznek részt.
A szabadkai tanácskozásra meghívott szakemberek kifejtették, mely csoportokkal foglalkoznak, milyen problémákkal találkoznak munkájuk folyamán, és javaslatokat tettek arra vonatkozóan, hogyan lehetne orvosolni a gondokat, vagyis a szociálisan hátrányos helyzetű személyeket, akik a társadalom perifériájára szorultak, visszakapcsolni a társadalomba és annak aktív tagjává tenni őket. A fő problémák között szerepelt az anyagi valamint kulturális és szellemi szegénység, a romák és menekültek helyzete, a munkanélküliség, vagy a fiatalok gondjai, akiket elhanyagolnak, vagy viselkedési problémákkal küzdenek.
– A projekt célja, hogy feltérképezzék Szerbia legnagyobb szociális problémáit, a társadalmi kirekesztettséget, a szegénység formáit és mértékét, valamint, hogy felmérjék a lehetőségeket ezek orvoslására. A projekt befejezéseként elkészül egy memorandum, melybe belefoglalják a kapott adatokat, eredményeket, melyek hozzájárulhatnak a nemzeti szociális stratégia kidolgozásához. Ha a szociális inklúzió projektje nem is hoz állami szinten nagy változásokat, a résztvevők aktív bekapcsolása a szegénység és kirekesztettség elleni küzdelembe, a minél szélesebb rétegek folyamatos tájékoztatása és a figyelem felhívása a problémákra, a szerbiai és az uniós nemzeti politikáról való információ-és tapasztalatcsere mindenképpen hasznos lesz az országnak és a társadalomnak – mondta Slobodan Cvejić, a Secons civil szervezet kutatási igazgatója.