Egyre ritkább a családokban a tudatos műsorválasztás
Szombaton Szabadkán, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dísztermében a Vajdasági Magyar Ifjúság és a budapesti Media Smart Hungary Oktatási Kht. közös szervezésében került megrendezésre az Út a médiaértéshez – Médiatudor című rendezvény.
A Media Smart oktatási programja az általános iskolai tanítók közreműködésével számos országban igyekszik tudatos médiafogyasztókká nevelni a gyermekeket, közülük is a 6 és 11 év közöttieket. Az ő esetükben kiemelten fontos a média világának megértése, a felnövekvő generáció tagjai csakis oktatói segítséggel válhatnak tudatos médiafogyasztókká. A szombati rendezvényen vendégként mintegy 70 oktató jelent meg, túlnyomórészt Észak-Vajdaságból, ők már tavaly jelezték részvételi szándékukat az említett oktatói programban, sőt, egyes szabadkai iskolákban és a palicsi általános iskolában már tavaly december óta megvalósítják a Médiatudor oktatói programot.
A résztvevőket Negyela László, a VMI elnökhelyettese köszöntötte. Beszámolt arról, hogy a VMI két évvel ezelőtt programalkotó közgyűlésén eldöntötte, a jövőben a vajdasági magyar gyermekekkel, a felnövekvő generációval fognak kiemelten foglalkozni. Ennek függvényében léptek kapcsolatba a Media Smart Hungary Kht. képviselőivel, és a szervezettel azóta is gyümölcsöző együttműködés valósul meg, aminek köszönhetően a Médiatudor program egy éve már Vajdaságban is jelen van, hallhattuk Negyela Lászlótól.
A vendégeket Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is üdvözölte. Elmondta, az MNT számára örök és állandó téma a magyar nyelvű oktatás mind hatékonyabbá való tétele. Végezetül Káich Katalin, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánja köszöntőjében bejelentette, a tanítóképző kart pénteken értesítették arról, hogy oktatási programját elfogadták, a jövőben tehát akkreditált felsőoktatási intézményként folytathatják a munkát, ezzel egyenrangúvá váltak bármelyik akkreditált szerbiai felsőoktatási intézménnyel.
A rendezvény első előadója dr. Pócsik Ilona, a Media Smart Hungary Oktatási Kht. igazgatója volt. Ő a program részleteivel ismertette meg a résztvevőket. Kihangsúlyozta, a média nem képes az objektív valóságot elénk tárni, éppen ezért meg kell tanulni megérteni a médiát, hogy véleményt tudjunk kialakítani. Ez természetesen felnőttekre és gyermekekre egyaránt vonatkozik, bár a hangsúlyt a gyermekekkel való foglalkozásra kell fektetni.
Gyuricza Péter, az ORTT tagja arról számolt be, az eddigi, erre vonatkozó magyarországi felmérésekből kiderült, a gyerekek sajnos hihetetlenül sok időt, órákat töltenek a televízió előtt. A helyzetet még aggasztóbbá teszi az a tény, miszerint csökkent azoknak a családoknak a száma, ahol tudatos műsorválasztás valósul meg.
Az előbb említett tények kapcsán hasonlóan nyilatkozott dr. Kósa Éva pszichológus és egyetemi tanár is. Alátámasztotta, a szülők túlnyomórészt nem felügyelik gyermekeik műsorválasztását, azok pedig saját tapasztalataik hiánya, illetve az életkorukból adódó gondolkodási sajátosságaik függvényében másként értelmezik a látottak, valamint a hallottak tartalmát. Hozzátette, a médiával töltött idő és médiaértésük sajátosságai miatt a gyerekek védtelenek a médiatartalmakkal szemben. Éppen ezért a gyermekek médiafogyasztásában elengedhetetlen a felnőttek részvétele, ez vonatkozik a szülőkre és a pedagógusokra is, mondta el dr. Kósa Éva.
A szombati rendezvény résztvevői a folytatásban Gábos Zsuzsa, a Szonda Ipsos Kutató Intézet médiakutatási igazgatójának bemutatóját kísérhették figyelemmel. A médiakutatási szakember egy tavaly, Magyarországon elvégzett, a 8 és 14 év közötti gyermekek médiafogyasztási és kommunikációs szokásaira rámutató felmérés eredményeit elemezte. Ebből a felmérésből többek között kiderült, a megkérdezett 2000 gyermek 42 százaléka szülői beavatkozás nélkül választhat műsort a televízióban. Gábos Zsuzsa szerint a gyerekek és a televíziózás kapcsolata már-már függőséggel is jellemezhető, hiszen a megkérdezettek 60 százaléka mindig megnézi kedvenc műsorát, a TV napirend-meghatározóvá válik az életükben. Végezetül Fekete Zsombor, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének munkatársa a magyarországi gyermekek internetes szokásairól számolt be. Kihangsúlyozta, az internettel, valamint a videójátékokkal kapcsolatban a gyerekek szempontjából az a legfontosabb, hogy megértsék a virtuális valóság és a valóság közötti különbséget.