2003-ban indította útjára az adai művelődési egyesület a Tavaszi Vadvirág Fesztivált, azzal a szándékkal, hogy viszonozza a meghívást azoknak a hazai és külföldi néptáncegyütteseknek, amelyeknél vendégszereplésen vettek részt énekesei, táncosai és zenészei. Egyben színvonalas néptáncos rendezvényt is szerettek volna szervezni Adán. Az elmúlt időszakban a fesztiválon bemutatkozó néptáncegyüttesek Ausztriából, Magyarországról és Erdélyből, a hazaiak pedig Péterrévéről, Magyarkanizsáról, Horgosról, Csókáról és Temerinből érkeztek.
Varga Lívia, a Vadvirág HK elnöke az idei fesztivál részleteiről a következőképpen számolt be:
– A Tavaszi Vadvirág Fesztivált hetedik alkalommal szervezzük meg május 29-e és 31-e között. A fesztivál központi rendezvénye szombaton lesz. Vendégeket várunk, mint minden évben, külföldről és vidékünkről is. Magyarországról érkezik a tatai Kenderke néptáncegyüttes, amely a Kenderke Alapfokú Népművészeti Iskola tánccsoportja. Velük régebb óta szoros a kapcsolatunk, mi is jártunk Tatán, ők is vendégeskedtek Adán. A rendezvényen évről évre visszatérő vendég a temerini Szirmai Károly Táncegyüttes, így ők is bemutatkoznak. A fesztiválon fellép a Vadvirág mindhárom táncegyüttese, a Tarsóka, a Pipacs és az Iglice, valamint az Esztena népzenei együttes és az asszonykórus is. A néptáncfesztivál egész napos rendezvény, szombaton délelőtt utcai felvonulást is tervezünk. A fesztivál központi rendezvénye szombaton 19.30-kor lesz az adai színházteremben, ahova szeretettel várunk mindenkit. Akárcsak 21.30-kor kezdődő táncházra, amelyet a Vadvirág székházában tartunk meg. A külföldi vendégeknek emellett szervezünk városismereti vetélkedőt, amelyen játékos formában szeretnénk bemutatni Ada nevezetességeit – közölte az egyesület elnöke.
Az 1991 óta működő Adai Művelődési Egyesület a kezdetektől a népművészettel és a hagyományápolással foglalkozik, de az anyanyelv ápolása, a nemzeti történelem megismertetése és a közművelődés is része tevékenységi körének. Mintegy 80 tagja van az egyesületnek az óvodástól a hetvenes éveikben járó személyekig. A Vadvirágban három néptáncegyüttes, drámacsoport, kézimunkázó kör, asszonykórus, népzenei együttes tevékenykedik sikeresen. Varga Lívia elmondta, januárban Szécsényben a Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett népdalversenyen első helyezést ért el Varga Lilla és Laták Sára, illetve az idei Szólj síp, szólj! népzenei vetélkedőn az Esztena furulyacsoport első lett. A Pipacs és az Iglice táncegyüttes a közelmúltban részt vett Óbecsén a Kőketáncon. Jelenleg a Tarsóka néptáncegyüttes a Gyöngyösbokrétára, az asszonykórus pedig a Durindóra készül, amelyet június elején rendeznek meg Kishegyesen. Mindkét csoportot rendszeresen visszahívják a gálára, ami az elnök szerint azt jelenti, hogy Vajdaságban az élvonalba tartoznak.
A Vadvirág HK az idén tizenötödik alkalommal szervez július 12-e és 19-e között Adán néptánc-, népzenei és hagyományőrző tábort. A táborban az ifjúsági és felnőtt korosztály marossárpataki táncokat tanul a százhalombattai Kovács Henriktől, a Táncművészeti Főiskola tanárától. A temerini Lukács Imre és Varga Andreász pedig a fiatalabbakat tanítja a néptáncra. Nagy hangsúlyt fektetnek a népzenére, lesz vonós- és furulyaoktatás, illetve népdaltanítás. Emellett lesznek kézműves foglalkozások: nemezelés, gyöngyfűzés, batikolás és szövés. Minden este szórakoztató program, történelmi előadások, könyvbemutatók, valamint könnyű- és népzenei koncertek várják a táborlakókat és a helyi érdeklődőket. A tábor részvételi díja 45 euró, ami magában foglalja az oktatást, a kézműves-foglalkozásokon felhasznált anyagot és a háromszori étkezést. Az érdeklődők Varga Líviánál jelentkezhetnek a következő telefonszámon: 062/869-5882, illetve a vadvirág@adacity.net e-mail címen.