Ma a környezetvédelem világnapjáról emlékezünk meg. 1972-ben Stockholmban az ENSZ ezen a napon Ember és a bioszféra címmel megnyitotta a szervezet szervezésében megrendezésre kerülő környezetvédelmi világkonferenciát, ahol ezt a napot a környezetvédelem világnapjának jelölték meg. A kezdeményezők elképzelése szerint a világnap célja az lenne, hogy felébressze az emberekben a felelősségtudatot, és hogy rávezesse őket arra, mindenkinek tennie kell val amit természetes, épített, társadalmi és belső környezetünk megóvásáért. Ezen a napon érdemes feltenni a kérdést, országunk tesz-e valamit környezetünk megóvásáért, illetve ezen felül fontos megválaszolni a kérdést, vajon mi, polgárok, milyen mértékben aktivizáljuk magunkat ebben a témakörben. Vannak akik tesznek. A zentai Locator Környezetvédő Egyesület fiatal és lelkes tagjai immár hatodik éve küzdenek az ENSZ világkonferenciáján 1972-ben meghatározott célkitűzések szellemében. Lapunk Szepesi Zoltánnal , a szervezet elnökével beszélgetett, aki először is bemutatta az egyesületet:
– A Locator 2004. decemberében alakult meg, mint a környezetvédelem iránt érdeklődő lelkes fiatalok civil szervezete. Már akkor is az volt a legfontosabb célkitűzésünk, fejlesszük, fokozzuk a közösség, esetünkben Zenta lakosságának környezetvédelmi öntudatát. Továbbá fiatalok bevonásával terveztük környezetünket jobbá, élhetőbbé tenni. Első akcióink közé tartozott a város központjának a megtisztítása a plakátoktól és egyéb falragaszoktól. További akcióink is hasonló jellegűek voltak, bár számunkra a legfontosabb továbbra is a tudatos környezetvédelmi gondolkodás elterjesztése maradt.
Mennyire nyitottak a polgárok az ilyen jellegű kezdeményezésekkel szemben?
– Észrevételeink alapján az emberek bizonyos területeken igencsak érzékenyek, vagyis megértik a téma fontosságát. Példaként említeném a felhalmozódó műanyag palackok problémáját, ez már a legtöbb polgár számára ismeretes gond. Ez érthető, hiszen a műanyag palackokból képződő, egyre magasabb hulladékhegyeket nem is lehet nem észrevenni, főleg, hogy ott is megtalálhatók, ahol egyébként nem kellene. Ez adta az ötletet egyik akciónkhoz is, ahol az iskolákban játékos formában palackgyűjtési akciót hirdettünk meg. Ennek az akciónak a keretében a diákok által igazából a közösséget is megszólítottuk, hiszen a gyerekek sikerének az érdekében mindenki bekapcsolódott a palackgyűjtésbe.
Mi jellemzi a környezetvédelem és Szerbia, illetve Vajdaság kapcsolatát?
– Véleményem szerint a környezettudatos gondolkodás egyelőre meglehetősen távol áll az ország polgáraitól. Éppen ezért igyekszünk mi terjeszteni ezt az elvet, és mi magunk is ennek a szellemében élünk. A legnagyobb gond az, hogy a központi államhatalom szinte semmit sem tesz a környezettudatos gondolkodás kialakításáért, illetve fokozásáért. Ezért érezzük úgy, hogy a társadalom, a civil szféra irányából induló kezdeményezések sokkal nagyobb hatást tudnak kifejteni. Bár sajnos ebben a pillanatban a civil szféra kezdeményezései sem kielégítő mértékűek. Ez valószínűleg azért van így, mivel a probléma még nem érte el azt a kritikus szintet, ami cselekvésre késztetné az embereket. Az ide vonatkozó törvényszabályozásokat illetően pedig annyit szögeznék le, ezek semmit nem érnek, ha a polgárok nem mutatnak hajlandóságot elfogadásukra és alkalmazásukra. Tehát minden az állam és a polgárok közreműködésén múlik. Ami az állami támogatást illeti szervezetünk tapasztalatai alapján azt mondhatom, hogy az állam segíti a környezetvédelemmel foglalkozó szervezeteket. Számunkra legfontosabb támogató a zentai önkormányzat, illetve a tartományi közigazgatás, és e téren nincs okunk panaszra.
A négy arisztotelészi alapelem közül hármat, vagyis a földet, a vizet és a levegőt érinti a környezetszennyezés. Ismerete szerint Vajdaságban, illetve a Locator tevékenysége által érintett tájékon e három elem melyikét érinti legkritikusabban az emberi felelőtlenség?
– Mivel egyesületünk Zenta környékén fejti ki tevékenységét, ezért számunkra e kérdést illetően legfontosabb a Tisza egészségének megőrzése. Mivel környékünkön nincs nagy levegőt szennyező forrás, ezért véleményem szerint a föld és a víz a legérintettebb az emberi eredetű szennyezést illetően. Ezért fontos csökkenteni a lakosság kommunális hulladék mennyiségét, illetve meg kell oldani az újrahasznosítást. Részletesebben a Tisza jelenlegi állapotával kapcsolatában kiemelném, hogy a folyó állapota ismereteim szerint az utóbbi években valamelyest javult, ezt bizonyítja az évről-évre erősebb tiszavirágzás is.