2024. július 18., csütörtök

Vihar utáni csend Csantavéren

A pusztítás mellett a gyásszal is meg kell küzdeni
Az iskola parkját sem kímélte a vihar (Molnár Edvárd)

A két nappal ezelőtti, már-már természeti katasztrófának minősülő események megrázták a csantavérieket, melyet egy szörnyű tragédia súlyosbított. A délután öt óra körül lesújtó tomboló vihar, mely egyesek szerint néhány perc alatt átvonult a falun, fákat döntött ki, kéményeket, tetőket sodort el, górék dőltek össze, és a szél miatt becsapódó ágak, gerendák kirakatüvegeket törtek be. A vihar idején egy tízéves szívbeteg kisfiú vélhetően annyira megijedt, hogy megállt a szíve. A fél órán át tartó újraélesztés nem járt sikerrel.

A vasárnap délutáni szélvihar járhatatlanná tette a főutca egy részét, de még aznap megkezdődött az utca megtisztítása és tegnap délelőtt is folyt a romok eltakarítása. A faluban egy emberként fogtak össze az emberek, amibe a vállalkozók is bekapcsolódtak, és azonnal nekifogtak a munkának. A megrongálódott tetőket az emberek sok helyütt máris helyreállították, és ahol volt is kár, délutánra itt már nem is látszott nyoma a pusztításnak. A templom elől viszont eltűnt a négy nagy hársfa, hármat derékba tört a szél, egyet pedig tövestől kitépett.

– Fekete felhők jelentek meg az égen, és bár nagyon komoly széllökésekkel indult, nem számítottunk nagy viharra, még az eső se esett. Egyik ismerősömnél voltam éppen, és mivel a két héttel ezelőtti vihar nagy károkat okozott, megindultunk, hogy megnézzük, milyen állapotban van a házam. A központban szörnyű kép fogadott bennünket, egy teljes tetőszerkezet az út közepén, a templom előtti Szentháromság szobor csúcsszobra ledőlt, a templomóra megsérült, az egyik üzlet kirakatüvegét pedig az út másik oldalán álló épületről letépett gerenda törte be. Rengeteg ág volt minden felé és a közeli utcákon is hasonló kép fogadott – meséli Zabos Árpád, a helyi közösség egyik tanácsnoka.

A viharban megrongálódott a Hunyadi János iskola tetőszerkeze és parkja, a színház előtti téren több méter magas fák dőltek ki, eltorlaszolva az utat, és a szőlősori utcákon is látszott, hogy tarolt a vihar. Sokan tölcsérszerű forgószelet emlegetnek, mely a központban és közvetlen közelében tombolta ki magát, a termésben azonban nem okozott nagy károkat. Arról nincs információnk, hányan sérülhettek meg a viharban. Egy esetről tudunk, melyben az iskola egyik tanárának lábára esett egy vastag ág, s több helyen eltört a lábfeje.

A vihar miatt egy születése óta szívbeteg kisfiú az életét vesztette. Néhány falubeli szerint N. Gergő, akin állítólag a jövő héten kellett volna egy szívműtétet elvégezni, kint játszott az utcán a barátaival, amikor a hirtelen feltámadó erős szél a közelükben kidöntött egy fát, mások szerint a fiú otthon tartózkodott. A vihar okozta nagy ijedtség annyira megviselte beteg szívét, hogy az megállt. A szülők azonnal orvoshoz vitték a kisfiút, de az újraélesztés sajnos sikertelen volt. A családnak lelki támaszt és anyagi segítséget a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola nyújt, ahol a félig felvont fekete zászló jelzi a tragédiát. Saša Vučinić, Szabadka polgármestere gyásztáviratot küldött a családnak, az önkormányzat nevében pedig Maglai Jenő fejezte ki együttérzését a családnak. A tízéves kisfiú temetése ma délben lesz a csantavéri Nagy temetőben.

Felröppent a hír, hogy a forgószélnek volt még egy áldozata, egy idős hölgy, de az információt, hogy a vihar okozta volna a halálát, senki sem erősítette meg.

Mindenki állítja, hogy ilyen erejű vihar még nem volt Csantavéren, a falunak és az ott élőknek pedig komoly anyagi károkkal kell szembenéznie. Maglai Jenő, a Városi Képviselő-testület elnöke tegnap délelőtt Csantavéren járt és a helyi közösség vezetőivel közösen úgy határoztak, hogy a Komval Köztisztasági vállalatban és a helyi közösségben lehet bejelenteni a károkat, a vállalat munkatársai pedig végigjárják majd a vihar sújtotta házakat, hogy felbecsüljék a károkat. Abban az esetben, ha az önkormányzat úgy dönt, hogy természeti katasztrófa okozta a pusztítást, az erre elkülönített alapból tudnak támogatást juttatni a polgároknak. A helyi közösség a szabadkai önkormányzat mellett kérelemmel fordul a tartományi illetékesekhez is, hogy a tartományi tartalékalap eszközeiből is segítsék a károk szanálását.