2024. szeptember 27., péntek

Fontos a szomszédok együttműködése

Hat vajdasági község, illetve város 436 513 euró összegben nyert el uniós támogatást

A Magyarország és Szerbia közötti szomszédi program immár ötödik éve támogatja a két ország partneri kapcsolatban lévő községeit, megyéit, illetve városait. Az együttműködési program keretében ezek a községek, megyék és városok tavaly pályázhatták meg harmadik alkalommal a nem csekély összegű európai uniós támogatásokat.

A harmadik körben Szerbiából, vagyis Vajdaságból összesen hat pályázat valósulhat meg. Ünnepélyes keretek között ezen pályázatok tegnap Szabadkán, a Városháza dísztermében kerültek bemutatásra. A program részleteivel Gordana Lazarević, a szerb Pénzügyminisztérium munkatársa, Bojana Milićević, a Pénzügyminisztérium európai uniós támogatások irányításával foglalkozó irodájának munkatársa, Zoran Krtinić, a Pénzügyminisztérium tájékoztatási részlegének munkatársa, valamint Pierre Dybman, az Európai Bizottság szerbiai küldöttségének a vezetője ismertette az egybegyűlteket. Az eseményen ezen kívül részt vettek az együttműködési program harmadik fordulójában sikeres pályázatokat átadó községek és városok képviselői. A nyertesek, akik összesen 436 513 eurót költhetnek majd különböző projektumaikra Szabadka és Zombor városa, valamint Csóka, Topolya, Kishegyes és Versec községek. Zoran Krtinić részletesen bemutatta, melyik település, mire is fogja fordítani az elnyert összeget. Szabadka város az EuroVelo, vagyis az egész Európát átszelő kerékpárút Ludas–Kispiac–Velebit távon, összesen 11 kilométeres szakasza tervdokumentációjának kidolgozását célozta meg pályázatában. Zombor város a hulladék felgyülemlése ellen oktató jellegű programokat tervez megvalósítani. Topolya község a közalkalmazottak európai mércék szerinti továbbképzését fogja megvalósítani, Csóka az élelmiszeripar fejlesztését tűzte ki célul, Versecen pedig az erdőtüzek elleni védelmet szeretnék fokozni. Kishegyes község pályázata a falusi turizmus fejlesztésére irányult. Csernik Teréz, Kishegyes község nyertes projektjének a vezetője a Magyar Szónak elmondta, a község még tavaly novemberben elnyerte az Európai Unió támogatását, a község illetékes munkacsoportja azóta dolgozik a kivitelezésen. Csernik Teréz lapunknak elmondta, miért is választották az idegenforgalmat pályázatuk tárgyául:

– Kishegyesnek nagyon jók az adottságai és a lehetőségei a falusi turizmus kialakításának tekintetében. Emellett ismeretes, a községben nagy a munkanélküliség, ha viszont sikerül felvirágoztatni a falusi turizmust, vendéglátást, azzal önfoglalkoztatásra tudjuk ösztönözni a polgárokat.

Csóré Róbert, Kishegyes polgármestere pedig eképpen vélekedett a projektumról:

– Mindez azért is fontos, mivel Kishegyesen már több szervezet, illetve egyén foglalkozik idegenforgalommal. A szóban forgó projektben összefoglaltuk a községben fellelhető összes idegenforgalmi lehetőséget. Ezeket csoportba szeretnénk tömöríteni, és részvételükkel egy eladható turisztikai programot kidolgozni. Mindez természetesen pozitív hatással lesz a foglalkoztatásra is.

A folytatásban Bojana Milićević összefoglalta a Magyarország és Szerbia között megvalósuló szomszédi program statisztikai mutatóit. Ebből kiderült, 3,9 millió euró értékben eddig 40 pályázatot sikerült megvalósítani az elmúlt négy évben.

Pierre Dybman pedig leszögezte, az Európai Unió és az Európai Bizottság felismerte a szomszédos országok közötti együttműködés rendkívüli fontosságát, ezért továbbra is támogatni fogják az ilyen jellegű programokat.