2024. szeptember 27., péntek

A gazdasági összefogás fontossága

A Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara Szabadkán tartotta első szakmai rendezvényét

Folyó év május 28-án Kecskeméten megalakult a Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara. Az egyesület alapítói a Budapesti-, a Csongrád Megyei-, és a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamarák, valamint számos gazdálkodó szervezet, amelyek közül néhányan Szerbiában is ismertek. Az egyesület célja fejleszteni a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat Magyarország és Szerbia között.

Az egyesület első szakmai rendezvényére határon innen, és határon túl, Szabadkán került sor pénteken, a Városháza dísztermében. A rendezvényen az alapító kamarák és vállalakozások mellett a Vajdaságban működő városi, körzeti és regionális gazdasági kamarák képviselői vettek részt, valamint megjelentek a tartomány érdeklődő vállalkozói is. A rendezvény célja az volt, hogy bemutassa és megismertesse az egyesület szerepét, illetve céljait a potenciális szerbiai partnerekkel és vállalkozókkal.

Jójárt Miklós, a Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara ügyvezető alelnöke a Magyar Szónak kihangsúlyozta, az egyesületbe tömörült kamarák azt szeretnék, ha a hozzájuk tartozó vállalkozások minél hosszabb távon tudnának fennmaradni, minél jelentősebb fejlődést tudnának megvalósítani, illetve jó adófizetői lennének az államnak.

Az egyesület stratégiai célkitűzései között egyik kiemelt tétel a harmadik országok piacain való közös megjelenés. Ennek a célnak a valós értelmét Jójárt Miklós eképpen vázolta fel lapunknak:

– Harmadik piac alatt az oroszországi piacot értjük. A szerbiai vállalkozók az orosz piacra gyakorlatilag vámmentesen szállíthatnak, a magyar vállalkozók pedig az Európai Unióra vonatkozó vámmal. Ha a szerb és a magyar fél ésszerűen fog együttműködni, akkor a magyar termékek szerbiai származási bizonyítvánnyal is eljuthatnak Oroszországba. Az együttműködő felek így jelentős vámterhet takaríthatnak meg, illetve növekszik versenyképességük.

A folytatásban az egyesület ügyvezető alelnöke kiemelte az együttműködő felek közötti információcsere és a személyes kapcsolatok fontosságát is. Jójárt Miklóstól még megtudtuk, az egyesület Kecskemét és Szeged mellett hamarosan Szabadkán is meg fogja nyitni irodáját.

A szabadkai rendezvény záró mozzanataként Szatmári Kristóf, a Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint Slobodan Vojinović, a Szabadkai Regionális Kamara elnöke együttműködési megállapodást írtak alá.