2024. július 18., csütörtök

A szél szárnyán

Az újvidéki repülős klub még mindig tartja a világrekordjait – Nemzeti vitorlázórepülő-bajnokság helyszíne lesz a cseneji reptér

A Novi Sad Aero Klub névre keresztelt újvidéki repülős egyesület ejtőernyősök kiképzésével, edzésével és versenyeztetésével, vitorlázópilóták és motoros gépek pilótáinak kitanításával, továbbá modellezők képzésével foglalkozik. 1923-ban alapították az akkori Királyi Repülős Klub szárnyszervezeteként. A Királyi Repülős Klub abban az időben a jugoszláv repülés központját jelentette, körülötte csoportosultak a repülőgépgyárak, a katonai és a civil légi forgalom központja is itt volt. 1953-ig a Jugovićevo reptéren bonyolították le tevékenységeiket, ekkor Csenejre költöztek, székhelyük most is itt van.

A klub tavaly két jubileumot is ünnepelt: megalapításának 85. és a cseneji reptér folyamatos működésének 55. évfordulóját. Ez idő alatt az egyesületnek több száz tagja volt, akik 50 ezernél is többször ugrottak ejtőernyővel, pilótáik 100 ezernél is több alkalommal szálltak a magasba, ahol több mint 40 ezer órát töltöttek. A klub két világrekordot is magáénak tudhat: legtöbben fogódzkodtak össze formációba egy ugrás során, és egy nap alatt a klub egyik tagja ugrott legtöbbször ejtőernyővel. Ezt a rekordot a múlt század ötvenes éveitől senkinek sem sikerült megdöntenie, akkor az egyik újvidéki ejtőernyős 132-szer ugrott egy nap leforgása alatt!

Számos országos és nemzetközi repülős rendezvényt szerveztek itt, a klub legközelebb július 4-e és 16-a között a nemzeti vitorlázórepülő-bajnokságnak lesz a házigazdája. Ennek kapcsán beszélgettünk Miodrag Bugarčić nyugalmazott vitorlázórepülő-oktatóval, repülővezetővel, a klub tiszteletbeli tagjával, aki folyékony magyar nyelven elmagyarázta, hogy a versenyen részt vesz majd az összes olyan szerbiai repülős klub, ahol vitorlázórepülés is folyik. Összesen nyolc ilyen egyesület működik az országban – többségük a Vajdaságban –, mivel nyitott nemzeti bajnokságról van szó, vendégpilóták is részt vesznek rajta: idén szlovén repülősöket látnak vendégül Csenejen, ők már évek óta beneveznek a szerbiai versenyekre. A nemzeti bajnokságot idén 55. alkalommal szervezik meg, a szervezés feladata nagyjából 15 alkalommal hárult az újvidéki repülős klubra. A vitorlázórepülőzés fénykora a nyolcvanas évek végén volt Szerbiában, '87-ben például 48-50 vitorlázógép sorakozott fel a cseneji pályán, ezt a számot azóta is rekordrészvételi számként tartják nyilván. A versenyek iránti érdeklődés annak függvényében változik, hogy a rendezvényt milyen mértékben reklámozzák a sajtóban. Egy vitorlázóversenyen – a felszálláson és a leszálláson kívül – nemigen van mit látni. Sokkal kevésbé látványos, mint például egy ejtőernyős verseny, vagy egy légi bemutató. Miután felszállnak a gépek, 400-500 kilométeres távot kell megtenniük, ez eltart 5-6 óra hosszát. Idén a szervezők úgy döntöttek, hogy ez idő alatt a nézők számára ejtőernyősök, és G-4-es lökhajtásos gépek szolgáltatnak majd látványosságokat. A szórakozás a nézők számára ingyenes.

A cseneji reptéren az elmúlt három évben légi bemutatókat is szerveznek. Bugarčić elmondta, hogy az újvidékieket érdekli a repülőzés, a 2007-ben megszervezett bemutatót mintegy 15 ezren nézték végig. A nagy érdeklődés részben annak köszönhető, hogy 1981 óta (akkor is nagyjából 15 ezer látogatója volt a rendezvénynek) nem szerveztek hasonló meetinget Újvidéken, így az emberek kissé „kiéheztek” az ilyesmire. A következő évben az air-show látogatottsága kissé gyengébb volt, 8-10 ezren voltak kíváncsiak az eseményre, idén pedig még ennél is kevesebben jöttek el. Az érdeklődés nem csökken, csupán arról van szó, hogy a meteorológusok esős időt jeleztek, és sokan emiatt nem jöttek el. Érdekes, hogy a kérdéses időben a városban valóban zuhogott az eső, de a cseneji reptér felett derült maradt az ég.

A bevezetőben említettük, hogy az újvidéki repülős klub ejtőernyősök kiképzését is végzi. Ezeken a tanfolyamokon 16 évnél idősebb személyek vehetnek részt, az elméleti és gyakorlati órák előtt orvosi vizsgálaton kell átesniük. Profi ejtőernyősöket is kiképezhetnek, de a rekreációs ugrásokra is van lehetőség. Újvidéken nagyjából 65-70-en foglalkoznak hivatásos módon ejtőernyőzéssel, a klub szenior ejtőernyős csapata komoly felkészülésen vesz részt, idén már háromszor voltak Oroszországban, ahol szélcsatornákban gyakorolhatják a figurákat. Augusztus táján a cseneji reptéren szervezik meg a nemzeti ejtőernyős bajnokságot is. Akik ezzel a sporttal szeretnének foglalkozni, a klub 021/714-031-es, és 714-050-es telefonszámain érdeklődhetnek.

Az Antonov 2-es gépek leginkább csak hétvégenként emelkednek a magasba, 12 személyt szállíthatnak, ejtőernyőzésre és permetezésre egyaránt használják őket.
A klub ejtőernyős csapata két világrekord birtokosa
A klub és tagjai az elmúlt évtizedek során számtalan díjat és elismerést szereztek
Miodrag Bugarčić repvezető