2024. augusztus 17., szombat

A szülőföldön megmaradni

Évente több száz magyar ajkú diák részesül ösztöndíjban a KODDE jóvoltából
A szabadkai diáksegélyező egyesülethez az egész Vajdaság területéről érkeznek kérvények

Csaknem két évtizede működik Szabadkán a Kosztolányi Dezső Diáksegélyező Egyesület. Az elmúlt években több ezer diákot, magyar ajkú középiskolást és egyetemistát részesítettek ösztöndíjban, évente pedig több száz diák tanulmányainak támogatásához járulnak hozzá. Bár az egyesület sok éve fáradhatatlanul dolgozik, a legnagyobb problémát a mai napig a támogatások megszerzése jelenti.

Az előző tanévben 905 diák pályázta meg az ösztöndíjat, ebből 588-an részesültek támogatásban. A jelentkezők száma évről évre változik, hol növekedés, hol stagnálás figyelhető meg. Az ösztöndíjat igénylők kétharmada szabadkai, de az egyesülethez Vajdaság más részeiből is jelentkeznek diákok, így tulajdonképpen a KODDE az egész Vajdaságot lefedi, és szorosan együttműködik más diáksegélyezőkkel is.

A diáksegélyező egyesület legnagyobb támogatója a magyarországi Szülőföld Alap. Tavaly ötmillió forint támogatást kaptak, melyből háromszázharminc diáknak tudtak ösztöndíjat folyósítani.

– A Szülőföld Alap jóvoltából kétszázharminc középiskolás tanulónak tudtunk tíz hónapon keresztül havi 1800 dinárt folyósítani, és száz egyetemi hallgatót támogattunk 2200 dinárral. A Németországi Magyarok Szövetségének köszönhetően további nyolc középiskolás és hatvannégy egyetemista részesült ösztöndíjban. Dr. Lázár Tibor és Mátyus András már évek óta támogatóink, nekik külön hálásak vagyunk. Míg 498 diáknak havi rendszerességgel tudtunk folyósítani ösztöndíjat, kilencven diáknak egyszeri támogatást juttattunk 5000 és 5400 dinár értékben – tudtuk meg Kovács Károlytól, a KODDE jelenlegi elnökétől, aki elmondta, hogy a legfontosabb támogatók között van a szabadkai önkormányzat, valamint Zenta, Csóka, Magyarkanizsa, a Bécsi Szent István Egylet, az Újvidéki Diáksegélyező Egyesület, a szabadkai Diákotthon, és a magánadományok mellett tartományi támogatást is kapnak. Kovács Károly kiemelte az egyesület volt elnökeit is: dr. Uzon Miklóst, Sinkovits Ferencet, Kocsik Margitot és dr. Papp Árpádot, akik a mai napig nagyon sokat tesznek az egyesületért.

– A KODDE ösztöndíjára minden évben pályázni kell. Az egyesület honlapján és az újságokban jelentjük be az újabb pályázatot, amire általában augusztus közepétől szeptember közepéig lehet jelentkezni. Bár több szempontot is figyelembe veszünk a pályázatok elbírálásánál, tudni kell, hogy csak azok részesülhetnek ösztöndíjban, akik Szerbiában folytatják tanulmányaikat. Emellett két feltételnek kell eleget tenni, ez pedig, hogy a tanuló magyar nyelven folytassa középiskolai tanulmányait, és jeles vagy kitűnő tanulmányi eredménnyel rendelkezzen, a főiskolai és egyetemi hallgatók esetében pedig az a feltétel, hogy itthon, vagyis Szerbiában tanuljanak.

Az ösztöndíj megpályázásához ki kell tölteni a jelentkezési lapot, melybe az általános adatokon kívül például a család havi jövedelmét is fel kell tüntetni, hiszen az egyesület elsősorban azokat a diákokat szeretné támogatni, akik nehezebb szociális és anyagi háttérrel rendelkeznek, ugyanakkor jó tanulmányi eredménnyel rendelkeznek. A jelentkezési laphoz az egyesület irodájában lehet hozzájutni, vagy letölthető a www.kodde.org.rs honlapról. Mellékelni kell egy saját kezűleg megírt részletes családrajzot, az utolsó bizonyítvány fénymásolatát, a család jövedelméről egy hivatalos igazolást, vagyonjogi bizonylatot, a beiratkozásról szóló bizonylatot és mellékelni kell egy bizonylatot a bankszámlaszámról is, melyre majd az ösztöndíjat utalják. A saját kezűleg megírt családrajzot ettől az évtől kötelezővé tették, a másik újítás pedig a bankszámlára vonatkozik, ugyanis a diákok októbertől nem készpénzben kapják meg az ösztöndíjukat, hanem átutalással. A pályázatok elbírálásánál elsősorban a tanulmányi eredményeket és a család anyagi helyzetét veszik figyelembe, és a benyújtott jelentkezőlapokban szereplő adatok alapján pontozzák a diákokat. A hatvanhárom és afölötti pontszámot elért tanulók jogosultak az ösztöndíjra, a többiek várólistára kerülnek, és ha az egyesület időközben újabb pénzeszközökhöz jut, egyszeri támogatásban részesíti néhányukat.

A KODDE egyéb újításokat is szeretne ősztől bevezetni, ezek egyike lenne a kiemelt ösztöndíjazottak csoportja. Vagyis azok az egyetemi hallgatók, akik az orvosi, jogi, állatorvosi vagy agrármérnöki karra járnak, nagyobb juttatásban részesülnének. Ezzel szeretnék ösztönözni az itthon tanuló fiatalokat, hogy más, kevésbé keresett szakokra iratkozzanak, s hogy olyan szakemberek kerüljenek ki az iskolákból, akikre kereslet van a munkaerőpiacon. Ez egyben azt is jelentené, hogy a magyar ajkú fiatalok itthon maradnának.

– Lesz egy közös projektumunk a GTZ irodával, amibe a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola is bekapcsolódik. Ennek keretében néhány új tagozat nyílna, hogy bizonyos hiányszakmákat pótoljunk a közgazdaság terén. Ehhez a projektumhoz a németországi GTZ ad majd segítséget és támogatást. Szeretnénk a valamikor általunk támogatott diákokat megkeresni, és a segítségüket kérni, hogy akár havi 50-100 dinárral járuljanak hozzá az egyesület által adott támogatásokhoz, és tervezzük újra megrendezni a karácsony előtti Hála gálát, melyre meghívnánk a támogatóinkat és a diákokat, s adománygyűjtést is szerveznénk. Sajnos a támogatások begyűjtése körül mindig nagy a bizonytalanság, ezért sosem tudjuk előre, hány diáknak tudunk majd ösztöndíjat folyósítani, de akit csak lehet, felkeresünk, mert nagyon fontosnak tartjuk a magyar ajkú tehetséges diákjaink támogatását.