2024. július 18., csütörtök

Pontos adatok kellenek

Még mindig nem hallgatták ki a két férfit, akit Újvidéken támadtak meg, mert egymással magyarul beszéltek – Miavecz Béla: Ha történik egy kilengés, akkor nem a rendőrséghez kell a politiku

Szabó Róbertnek alig maradt fog a felső fogsorában

Az újvidéki rendőrség közrendháborításnak minősítette az esetet, szabálysértési eljárást pedig csak Horváth Csaba ellen indítványoztak. Szabó Róbertet és Horváth Csabát azért támadták meg június 7-én este hét óra tájban Újvidéken, mert magyarul beszélgettek egymással az autóbuszban.

Róbert súlyos fejsérülést szenvedett, egyik szemén sérült a látása, felső fogsorát pedig teljesen kiverték. Miavecz Béla ügyvéd bűnvádi feljelentést tesz, reményei szerint pedig az ügyészség vizsgálatot indít az ügyben.

A rendőrség közleménye szerint a helyszínre érkező rendőrök H. Csaba (1988) és Sz. Róbert (1976) temerini lakosokat, a veterniki Dimitrije G.-t (1952) és feleségét, valamint a futaki B. J.-t találták ott.

A jelenlévőkkel folytatott beszélgetés során a rendőrökben az a gyanú fogalmazódott meg, hogy Csaba és Róbert a városi autóbuszban verbálisan provokálták Dimitrijét, a jármű elhagyását követően pedig fizikailag is megtámadták, a fejét és a testét ütlegelve. Dimitrije visszaütött, végezetül pedig őt és Róbertet is mentőautóval a Vajdasági Klinikai Központba szállították. Az orvosok Dimitrije esetében könnyű testi sérüléseket állapítottak meg, míg Róbert elhagyta a sebészeti osztályt, elutasítva az orvosi ellátást. Csabát a szolgálati helyiségek egyikében alkoholtesztnek vetették alá. Ennek a vizsgálatnak alapján Csaba szervezetében 1,27 g/kg alkoholt mutattak ki. Mivel alkohol hatása alatt állt, és emiatt fennállt a veszélye, hogy tovább folytatja a szabálysértést, ezért ott tartották. Ellene szabálysértési eljárást kezdeményeztek, mivel alapos a gyanú, hogy megsértette a közrendről szóló törvényt.

Lapunknak Miavecz Béla ügyvéd, a VMSZ dél-bácskai körzetének elnöke elmondta, súlyos eljárási vétség történt, az pedig, hogy ilyesmi hogyan történhet meg, és ki érte a felelős, valószínűleg nem derül ki. Az igazságügyi szervek, amint kiemelte, nem vallják be, ha valamit elrontanak. Nem a sértetteknek kell szaladgálni az ügyük után, nem nekik kell odaállni a rendőrök elé és elmondani, hogy mi történt, hanem az illetékeseknek kell végezni a munkájukat.

– A bántalmazott Szabó Róbert háromgyermekes apa és büntetlen előéletű. Nem vitatjuk el, hogy Csaba védte Róbertet, és azt sem, hogy ezért a sértegető Dimitrijét megrúgta. Ez egy önvédelmi kérdés. Tele van az ügy tisztázatlan dolgokkal és vétségekkel. Amikor pénteken, a sajtótájékoztató előtt a rendőrségen telefonon érdeklődtem az ügy után, az ügyeletes rendőr azt mondta, hogy hármuk ellen tettek kihágási feljelentést. A később kiadott közlemény már másról szól – mondta Miavecz Béla, aki szerint komoly változtatásokra lenne szükség az igazságügyben.

– Hiányolom, hogy nincs egy olyan szerv nálunk, amelyik követi a kisebbségek elleni támadásokat. Mély meggyőződésem, hogyha nemzetek közötti összetűzés történik, akkor azt a hivatalos állami szerveknek külön figyelemmel és sürgősségi eljárással kellene kezelni. Minden ilyen és ehhez hasonló esetben, amikor két nemzet között történik az összetűzés, alaposan feltételezhető, hogy nemzeti alapja is van a dolognak, vagy pedig kizárólag nemzeti alapon történt. A szerb igazságügy ezeket az ügyeket általánosan, sima verekedésként kezeli. Hiányolom, és itt elsősorban a minisztériumra, a titkárságokra gondolok, hogy nem követik figyelemmel ezeket az eseteket. Pontos adatokra lenne szükség: kiket vádolnak, kiket ítéltek el és miért, és hogy állnak az ítélet végrehajtásával. Erről nincs semmiféle kimutatás. Emellett vannak civil szervezetek, amelyek figyelemmel kísérik a nemzeti alapon történt összetűzéseket, viszont az az érzésem, hogy az állami szervek lenézik a munkájukat. Nincs együttműködés, és az állami szervek azok, amelyek rosszul kezelik ezt.

A VMSZ felkarolja ezt az ügyet? Mi lesz a jövőben?

– A VMSZ most hozott egy olyan döntést, mely szerint olyan esetben, amikor nemzeti alapú összetűzés történik, és amennyiben a sértett felvállalja, akkor a köztársasági és a tartományi képviselőink közül valaki a Magyar Nemzeti Tanács képviselőjével együtt adatfelvételt végez. És magától a sértettől jut ezekhez az információkhoz. Utána pedig mindenki a saját hatáskörének megfelelően eljár az ügyben. Ez alatt értem a kisebbségügyi titkárságot, a tartományi ombudsmant is. A legutóbbi atrocitást illetően ez már így történt. Nem azért tartottuk a sajtótájékoztatót, hogy ebből ügyet csináljunk, hanem hogy az ügyről első kézből, személyesen értesüljenek azok az illetékes személyek, akik ennek kapcsán szekundáris szinten tudnak lépni, mert a rendőrség nem végezte a munkáját. Nézzük meg, mit lehetne tenni!

Miavecz elmondta, a jövőben ezeknek a sajtótájékoztatóknak nem az lesz a célja, hogy elítéljék és aztán másnap elfelejtsék ezeket az eseteket, hanem az, hogy ezek a szervek magasabb szinten eljárjanak ezekben az ügyekben, és meggyőződése szerint ezt meg is teszik majd.

– Mindenkinek tudni kell, hogy az igazságügy, a közigazgatás és a törvényhozó hatalom három különválasztott hatalom. Ami kiemelten fontos, az a politikai kiállás, és napi szinten kell az ügyet követni. Ezt nem tilthatja meg senki, annak ellenére, hogy ezeknek a szerveknek a munkájába beleavatkozni nem lehet. Ki kell alakuljon egy úgynevezett felügyelet, hiszen akkor tudunk pontosan érvelni, ha pontos adataink vannak. Az eddigiek nagyon hiányosak voltak. Meg vagyok győződve arról, hogy fordulat lesz, és feláll az a testület, amely a jövőben ezeket az ügyeket figyelemmel kíséri. Ez pedig egy próbatétel lesz. Kiderül, mennyire van ereje és szándéka a politikumnak, hogy a dolgokba mélyebben belenyúljon. Ha ezeket az ügyeket nem követik, akkor sokszor olyan eredmények születnek, amelyek nem fedik teljesen a valóságot. Nagyon komoly fordulatnak kell történni a politikum fejében. Hogyha történik egy kilengés, akkor nem a rendőrséghez kell a politikumnak szaladni, hogy megtudja, mit történt, hanem a sértetthez. A rendőrségnek mindig van egy álláspontja, s ha téved, azt soha nem vallja be – mondta Miavecz.

Az ügyvéd hozzátette, a büntetőtörvénykönyvön kell változtatni. Ugyanis ha nem közösség ellen irányulnak a kilengések, támadások, akkor azt sima testi sértésként kezelik. Az a kérdés, az eljáró bíró mennyiben értékeli súlyosbító körülménynek, hogy az ütés előtt valaki szidalmazta nemzeti hovatartozása miatt a sértettet vagy sem. Itt a politikumnak és a bírósági gyakorlatnak kell változni.

– A rendőrség ebben a konkrét esetben óriási mulasztást vétett, és a mai napig nem történt semmi előrelépés. A jelentést elküldték, amelyben rögtön arról beszélnek, hogy Csaba vérében alkohol volt. Az még nem jogosít fel senkit, hogy megverjék. Nem ez a lényeg, hanem az, hogy testi sértés történt, s erről nem beszélnek. Megteszem a bűnvádi feljelentést a bűncselekmények miatt. Valószínű, hogy az orvosi igazolások alapján vádemelés lesz mindhárom támadó ellen. Ha nem történik meg a vizsgálat elrendelése és a vádemelés, ha az ügyészség nem lát alapos gyanút mindezek alapján, ilyen dokumentáció mellett, akkor nagy gondokkal kell megküzdenünk a jövőben.

Az újvidéki sajtótájékoztatón Horváth Csaba, Miavecz Béla és Szabó Róbert