(Fotó: Molnár Edvárd)
Nem csak a fejlett országokat, nagyvárosokat érinti a kábítószer problémája, a kisebb közösségekben, városokban ugyanannyira elterjedt, mint másutt. Szabadkán a középiskolások mintegy huszonnyolc százaléka fogyasztott már drogot és az általános iskolák végzős diákjai körében is egyre elterjedtebb a kábítószer, főként a marihuána használata.
Pénteken délelőtt Szabadka főterén egy kisebb rendezvény keretében emlékeztek meg a kábítószer-fogyasztás elleni küzdelem világnapjáról. Az érdeklődőket szakembereken kívül civil szervezetek képviselői, aktivisták és középiskolás fiatalok várták. A program lehetőséget kínált az illegális droghasználattal kapcsolatos kérdések megválaszolására, szórólapokat osztogattak, megtekinthetők voltak az új kábítószer-ellenes plakátok: Kösd le magad mással!, Velem játssz, ne a droggal!, a fiatalok pedig ötszáz, a kábítószer elleni szlogenekkel teleírt talpat ragasztottak a kövezetre, mely akció üzenete: Lépj és válaszd az egészséget!
Az Expecto Mentálhigiéné Alapítvány két évvel ezelőtt készített egy felmérést, hogy a fiatalok körében mennyire terjedt el a kábítószer-fogyasztás. A kérdőívezésben háromezer általános-és középiskolás vett részt, és a kapott adatok alapján megállapították, hogy a kábítószer-fogyasztás korosztályonként növekszik. Az elsős középiskolások tizenöt százaléka, a másodikosok huszonöt százaléka, a harmadik osztályos diákok harmincöt, a negyedikesek pedig negyvenhét százaléka fogyaszt, illetve próbált már ki drogokat.
– A drogproblémák kapcsán két dolgot kell kiemelni: a megelőzést és a kezelést. Nagyon örülök, hogy ezen a napon azok a civil szervezetek is részt vesznek az akcióban, amelyek valamilyen formában foglalkoznak a megelőzéssel, illetve a kezeléssel. Sajnos a mai középkorosztály, vagyis a mai fiatalok szülei nem veszik elég komolyan ezt a dolgot, nem érzik ennek a problémának a súlyát, hiszen őket ez kevésbé érintette, amikor ők voltak fiatalok. Aki pedig találkozik vele, hárítja, megpróbálja elbagatellizálni ezt a problémát. Viszont most már egyre nagyobb az együttműködés, és kialakulóban van egy országos akcióterv is. Az eredmény kérdéses, de muszáj lépnünk. Ugyanakkor míg az illegális drogokról beszélgetünk, nem szabad elfeledkeznünk a legális drognak minősülő alkoholról sem, ami a fiatalok sokkal nagyobb százalékát érinti –emelte ki Joó Horti Lívia, az Expecto igazgatónője, aki hangsúlyozta, hogy a megelőzésre kell a legnagyobb gondot fordítani, és az a legfontosabb, hogy a fiatalok öntudatára, világnézetére hassunk úgy, hogy el tudják hinni, jól érezhetik magukat ezek nélkül a szerek nélkül is.
Nincs pontos adat a regisztrált kábítószer-élvezőkről, hiszen meg kell különböztetnünk a szenvedélybetegeket a drogok kipróbálóitól, de ha azt vesszük figyelembe, hogy Szabadkán hány embert érint a Hepatitis C vírus, legalább ezerötszáz-kétezer személyről lehet szó. Ők már heroint használnak.
– Senkit sem lehet arra kényszeríteni, hogy fordítson hátat a drogoknak, de arra kell törekedni, hogy akik rászánják magukat erre a lépésre, tudjanak hová fordulni segítségért. Az Expectóban a prevenció mellett koordinációval, tanácsadással és segítségnyújtással is foglalkozunk, de tudni kell, hogy az első lépéstől a valódi gyógyulás felé elindulásig nagyon hosszú az út. A legtöbben csak akkor kérnek segítséget, ha már teljesen a padlón vannak, pedig egy korábbi stádiumban sokkal könnyebb lenne segítséget nyújtani, áttéríteni őket egy egészségesebb életvitelre és feldolgoztatni velük azokat a problémákat és traumákat, amelyek miatt a szerek mellett döntöttek.
A kábítószer-fogyasztás és a függőség kialakulása egy nagyon összetett dolog. A gyerek személyisége, a környezeti tényezők, a család, a barátok, az életszínvonal és az élet valódi értékeinek felismerése nagyban befolyásolja a fiatalokat, a társadalom pedig túlságosan toleráns, liberális és érdektelen a kábítószer-fogyasztással kapcsolatban.
– Én a családot emelném ki legfontosabb tényezőként. A legnagyobb védettséget, értékrendet, biztonságot egy kiegyensúlyozott családi légkör tudja megadni, ha ezek megvannak, sokkal kisebb az esélye, hogy a fiatal kábítószerhez nyúljon. Ugyanakkor azt tapasztaljuk, hogy a szülők egyre kevésbé tudják megadni a gyermekeiknek ezt a biztonságot, ez pedig a drogok felé sodorhatja a fiatalokat.
Tót Horgosi Igor, a huszonnégy éves fiatalember tíz évig volt kábítószerfüggő. Három évvel ezelőtt kezdett bele az elvonókúrába, mely szerinte élete végéig tartani fog.
– Visszatekintve az elmúlt évekre, ha újra kezdhetném, másként csinálnám. A kábítószer már a múltam része, az életem legsötétebb oldala, de nagyon sokat tanultam belőle. Akik rálépnek arra az útra, amelyet én végigjártam, tudniuk kell, hogy a pokol vár rájuk. Kezdetben talán az élvezet vezérel, de nagyon hamar pokollá válik az élet. Ma már tudom, hogy azok a dolgok felé kell fordulni, amelyek ki tudják tölteni az életet, amik motiválni tudnak. A drog ezt nem tudja megadni, mégis nehéz tőle szabadulni, a gyógyulás pedig egy egész életen át tart.