2024. július 18., csütörtök

Az ünnepelt minősítése

Egy évvel ezelőtt alakult Szerbia jelenlegi kormánya
Szerbia kormánya ma ünnepli fennállásának egyéves évfordulóját. Mirko Cvetković kormányfő egy évvel ezelőtt ünnepi beszédében a Szerbiai Képviselőház képviselői előtt felvázolta az új kormány célkitűzéseit, egy évvel később azonban sokak szerint ezen célkitűzések közül semmi sem valósult meg a kellőképpen. Éppen ezért az ellenzék tegnap ismételten a kormány lemondását követelte. Lapunknak Varga László, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője értékelte a kormány eddigi munkáját. Varga László szerint a Belügyminisztérium munkája minősíthető a legkedvezőbben (Molnár Edvárd fotója)

Pontosan egy évvel ezelőtt, vagyis 2008. július 7-én alakult meg Szerbia új kormánya. Mintegy két hónappal a parlamenti választásokat követően, hosszas tárgyalások után az Európai Szerbiáért Koalíciónak sikerült megegyeznie a Szerbiai Szocialista Párttal és annak koalíciós partnereivel. Ez volt a döntő lépés a kormányalakítás szempontjából.

A Magyar Koalíció, vagyis a tavalyi parlamenti választásokon együtt induló három vajdasági magyar párt csoportosulása (VMSZ, VMDK és VMDP), a parlamenti többség részét képezi.

Mirko Cvetković új kormányelnökként a Szerbiai Képviselőház előtt pontosan egy évvel ezelőtt vázolta fel az új kormány célkitűzéseit, amely a következő hat alapelvre épül: Szerbia európai uniós csatlakozása, Koszovó megőrzése, fokozottabb felelősségvállalás a gazdasági és szociális kérdésekben, a bűnözés és a korrupció elleni harc, valamint a nemzetközi jog tiszteletben tartása.

ÍGÉRETEK ÉS MULASZTÁSOK

Az egyéves születésnap alkalmából tegnap országszerte számos illetékes, érintett és politikai elemző értékelte a kormány eddigi teljesítményét. Đorđe Vukadinović politikai elemző szerint a mostani kormány legnagyobb hibája az, hogy a kezdetekben olyan ígéreteket hangoztatott, amelyeket lehetetlen volt teljesíteni.

Lapunk Varga Lászlóval, a VMSZ parlamenti képviselőjével beszélgetett a kormány megalakulásának egyéves évfordulója kapcsán. Varga László szerint a kormány eddigi munkája csak a legjobb jóindulat árán érdemel átmenő osztályzatot, az előbb felsorolt célkitűzések közül egyik sem teljesült teljes egészében. A kormány külpolitikai és belpolitikai, valamint gazdasági teljesítménye messzemenően nem közelíti meg a hozzá fűzött reményeket, vélekedett Varga László, aki szerint mindez azzal is magyarázható, hogy a köztársasági elnök beleavatkozik a kormány hatáskörébe és döntéshozatalába.

– Egy parlamentáris demokráciában nem ez a helyes országirányítási módszer – hangsúlyozta a VMSZ parlamenti képviselője, aki a folytatásban a következőket emelte ki a kormány politikai teljesítményével kapcsolatban: – A kormány külpolitikai lépéseit a zűrzavar jellemzi. Az ország külpolitikai irányítói úgy szeretnék Szerbiát az Európai Unióhoz közelíteni, hogy közben legközelebbi szövetségesnek Oroszországot tekintik, a NATO-hoz nem szeretnének csatlakozni, illetve a legfontosabb külpolitikai kérdésként Koszovó megtartását jelölik meg.

A kormány belpolitikai lépéseivel kapcsolatban Varga László először is a Vajdaságot érintő kérdéseket és mulasztásokat emelte ki :

– Nem került elfogadásra Vajdaság statútuma, a hatáskörről szóló törvény, nem került elfogadásra a Vajdaság vagyonáról szóló törvény, az önkormányzatok vagyonáról szóló törvény. Az egyetlen pozitívan értékelhető lépésre múlt csütörtökön került sor, amikor a kormány majdnem egyéves fennállás után elfogadta a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvénytervezetet.

A gazdasági teljesítménnyel kapcsolatban Varga László kiemelte, hogy a gazdasági válsággal terhelt időszakban egyetlen ország kormányának sincs nagy mozgástere. Hibaként talán az említhető, hogy amikor a gazdasági válság már javában tombolt világszerte, Szerbia egyes miniszterei azt hangoztatták, hogy a válság elkerüli az országot, vélekedett Varga László.

– A kormány tartozik egy vallomással. Be kellene ismernie, hogy a választási kampány során elhangzott ígéretek valótlanok és alaptalanok voltak – nyilatkozta Varga László.

Az ellenzéki pártok több képviselője tegnap kijelentette, Szerbiát szociális és gazdasági összeomlás fenyegeti, ezért a kormánynak le kell mondania és minél előbb rendkívüli választásokat kell kiírni. Ezzel a kijelentéssel kapcsolatban Varga László lapunknak leszögezte, egy ellenzéki párt sem lépett a nyilvánosság elé olyan intézkedés-csomaggal, amely bizonyíthatóan jobb eredményt mutatna fel, véleménye szerint ezért nincs sok esély kormányváltásra.

A KORMÁNY ELÉGEDETT

Mirko Cvetković kormányfő tegnap elmondta, a kormány az elmúlt év folyamán programjának minden pontjával kapcsolatban jól teljesített, a gazdasági válság miatt azonban néhány célkitűzést újra kellett fogalmazni. Magyarázatképpen kifejtette, a gyors fejlődés és az életszínvonal növelése helyett a kormánynak a polgárok eddigi életszínvonalát kellett megőriznie. Az európai integrációval kapcsolatban Cvetković a következőket hangsúlyozta:

– Az EU-integráció szempontjából fontos, hogy Szerbia jó úton halad a vízumkötelesség eltörlése felé. A kormány eddig 250 törvénytervezetet fogadott el, ezeknek egyharmada nélkülözhetetlen az európai integrációhoz. Továbbá véleményem szerint az elkövetkezendő hónapok folyamán sor kerül majd a stabilizációs és társulási megállapodás zárolásának feloldására.

A kormány többi tagja is hasonlóképpen nyilatkozott az egyéves évforduló alkalmából, vagyis megvannak elégedve a minisztériumok és saját munkájukkal.

Lapunknak Varga László egyetlen minisztérium munkáját emelte ki. A VMSZ parlamenti képviselője szerint a Belügyminisztérium munkája minősíthető a legkedvezőbben, hiszen az Ivica Dačić által vezetett minisztérium tevékenysége miatt vált közelivé a vízumkötelesség eltörlése.