2024. július 19., péntek

A hídon veszélyes közlekedni

Több tízmillió dinárra lenne szükség a nagybecskereki hidak felújítására
A Sárga hídon a gyalogosok is veszélyben vannak

A címbe foglalt figyelmeztetést akár 14 nagybecskereki és környékbeli hídra is ki lehetne helyezni, ugyanis a Városrendezési Igazgatóság terve szerint ennyin kellene mielőbb elvégezni a felújítást. Erre a célra pedig több tízmillió dinár szükséges, amit a mostani gazdasági válságban szinte lehetetlen előteremteni. A nagybecskerekiek pályáztak ugyan a Nemzeti Beruházási Alapnál, de senki sem tudja megjósolni, hogy sikerrel járnak majd vagy sem.

A legkritikusabb állapotban a két legforgalmasabb nagybecskereki híd van, az egyik a város központjában levő, a Zmaj Jovan utcai Sárga híd, a másik pedig a kiserdei Princip híd, amelyen a városon átutazóban levő kamionok dübörögnek. A Sárga hídon nemrég 40 kilométerre csökkentették az áthaladó járművek sebességét és megtiltották rajta a tíz tonnánál nehezebb teherjárművek közlekedését. A híd 1969-ben épült és azóta nem végeztek rajta komolyabb felújítást. A híd tartókötelei elszakadtak, a járdán helyenként beszakadt az aszfalt. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a közelmúltban két hasonló felépítésű híd, a temesőri (Straža) és az Apatin közeli a vízbe dőltek.

Úgyszintén sürgős felújítást igényel a Princip híd, a város legfiatalabb hídja, amelyet a kilencvenes évek elején helyeztek forgalomba. Kimozdult az ágyazatából, átvert a szigetelés, problémát okoz a térfogat-növekedés, ami nyilván tervezési és kivitelezési hibák következménye.

A nagybecskerekiek emlékében ma is él a Monarchia korabeli Nagy híd, amelyet állítólag Eiffel Gusztáv irodájában terveztek, és amelyet a romániai Resicebányán gyártottak, és díszesebb volt, mint bármelyik a vidéken. Egykor Erzsébet hídnak neveztek, volt Dositej hídja is, de a helybéliek emlékezetében mégis Nagyhídként maradt meg. Ezt a hidat 1969-ben egy jellegtelen beton gyaloghíd váltott fel. A betonhíd szerkezetét nemrég (részben) felújították és az volt a terv, hogy a Resicebányán megtalált dokumentáció alapján felújítják a vashíd konstrukcióját, amelyet az eredeti utánzataként helyeztek volna rá a mostani hídra. Nyilván ebből sem lesz egyhamar semmi.

Szerencsésebb sorsa van a Kishídnak, az egykori Ferenc József hídnak, amely 1904-ben épült, s amelyet a kilencvenes évek végén újítottak fel. A másik „biztonságosnak” mondható nagybecskereki híd pedig az 1962-ben épült Függőhíd, amely arról nevezetes, hogy a Béga medrének elterelése óta szárazon van. Így áll már több mint két évtizede, miközben a szakemberek arról vitáznak, hogy mi lenne jobb: áthelyezni vagy lebontani. Ugyanakkor mindenki tudja, hogy egyikre sincs pénz. Nyilván egy ideig még az emberi butaság emlékműve marad.

A többi nagybecskereki híd egyikéről sem lehetne azt állítani, hogy kifogástalan állapotban van. Kezdve a boltív alakú, több mint negyvenéves két gyalogos hídtól, a rendőrség épületénél levő, legnagyobb, 1965-ben épült betonhídon és a még régebbi Muzslyai hídon át, amelyen eddig egyszer sem végeztek felújítási munkálatokat, egészen a vasúti közlekedést szolgáló Vashídig, amely szerencsére mostanság nincs agyonterhelve.

A Kishidat időben rekonstruálták

A híd, amelytől elvették a folyót

A Nagyhíd (egyelőre) betonhíd marad