2024. július 19., péntek

Programozás és mesterséges intelligencia

A Logischool zentai nyári táboráról

A Pro Scientia Naturae Alapítvány székházában javában zajlik a Logischool nyári tábora, amelynek résztvevői a generatív mesterséges intelligencián alapuló alkalmazások használatának alapjait leshetik el. Szeles Gizella, a zentai Logischool programozóiskolájának vezetője napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy általános iskolásokat oktatnak programozásra, és az annak elsajátításához szükséges kompetenciákat fejlesztik. Az iskolaév alatt különféle, korosztályokra szabott és különböző szintű tanfolyamokat szerveznek.
Az iskola vezetője hozzátette, hogy élményalapú oktatást nyújtanak a gyermekek számára, akiknek így motiváltnak kell lenniük ahhoz, hogy haladjanak a tanulásban. Ezt pedig úgy érik el, hogy minden egyes találkozó alkalmával közösen elkészítenek egy játékprogramot.
– Valójában saját maguk készítenek el egy-egy játékot, közben pedig tanulnak. Tehát ahogy haladnak előre, egyre összetettebb dolgokat sajátítanak el – magyarázta Szeles Gizella, és hozzáfűzte, hogy ez azért is érdekes a tanulóik számára, mert az így elkészített játékokat büszkén bemutathatják a barátaiknak, egy bizonyos tudás elsajátítását követően pedig saját ötleteik alapján is készíthetnek játékprogramokat.
Az idén a mesterséges intelligencia használata mellett a hónap végén játéktervező tábort is szerveznek, amelynek résztvevői a Roblox játékplatform és játékkészítő rendszer segítségével való játékkészítést sajátítják el. A jelenleg zajló MI-tábor mellett egy másik nyári képzés keretében a háromdimenziós számítógépes tervezést tanulják a gyermekek. 
A képzések egyik érdekessége, hogy a gyermekekkel még egyetemre járó informatikahallgatók és végzős középiskolás diákok foglalkoznak – mesélte Szeles Gizella, és elmondta, hogy amikor az iskola élére került, kétségei voltak ennek kapcsán, de gyorsan belátta, hogy működőképes ez a módszer, ugyanis az oktatók és a diákok között nincs akkora generációs szakadék.
A Logischoolnak Adán és Magyarkanizsán is van egy iskolája – magyarázta a vezető.
A zentai tábor résztvevőivel Fábián Tamás, a Logischool magyarkanizsai iskolájának programozásoktatója foglalkozik. A fiatalember elmesélte, hogy a gyerekeket megtanítják arra, mi mindenre és hogyan tudják alkalmazni a mesterséges intelligenciát. Hogyan tudnak a segítségével különféle tematikájú szövegeket létrehozni, miképp tudják ezt használni a tanulmányaik során.
– Számukra talán az a legérdekesebb, hogy rengeteg képet készítünk a segítségével. Igyekszünk új dolgokat kitalálni, és különféle mintákat is előállítunk az MI segítségével – magyarázta, majd megjegyezte, hogy annak a folyamatát is megtanulják, hogy a számítógép hogyan használja a mesterséges intelligenciát, illetve azt is, hogy miképp taníthatják meg a számítógépet a mesterséges intelligencia alkalmazására.
Fábián Tamás úgy fogalmazott, hogy nem kell félni a mesterséges intelligenciától, mert az rengeteg dologban segíthet, legyen az akár tervezés vagy szövegkészítés. 
– Sokan attól félnek, hogy elveheti bizonyos szakmák végzőinek a munkáját, de azok, akik okosan használják, csak pozitív dolgokat nyerhetnek belőle – mutatott rá az oktató, aki elmondta, hogy ő is alkalmazza a munkája során, és amennyiben bemutatókat kell készítenie, akkor segítséget tud kérni az MI-től. Emellett a kutatómunkát is nagymértékben megkönnyíti. 

Nyitókép: Horváth Zsolt felvétele