2024. november 27., szerda

Az adóemelés ellen

Mlađan Dinkić: Az adóemelés és a bércsökkentés téves döntés lenne – Ljubiša Orbović: Az adóemelés egyben a kormány utolsó intézkedése lenne

Mlađan Dinkić gazdasági miniszter, a kormány alelnöke tegnap kijelentette, hogy Szerbiában nem lesz adóemelés és bércsökkentés, mert az gazdasági szempontból téves lépés lenne. Ha a kormány mégis megemeli az adót, az azt jelenti, hogy valós megoldások helyett szőnyeg alá söpri a meglévő problémákat, vélekedett Dinkić, aki szerint mindenféleképpen csökkenteni kell a hatalmas állami kiadásokat. Ljubiša Orbović , a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke osztja a gazdasági miniszter véleményét, szerinte az adóemelés a kormány bukásához is vezethetne.

– Ha megemelnénk az adót, akkor tovább csökkenne a kereslet, ez pedig egyébként is a recesszió fő oka – vélekedett Dinkić, aki reményét fejezte ki, hogy a szerb kormány erről meg fogja győzni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőit, amennyiben szó esik a kérdésről.

Az országnak „olcsóbbá” kell válnia, az állami költségvetés szempontjából pedig csakis a hatalmas állami kiadások csökkentésével lehet elérni ezt a célkitűzést, hangsúlyozta Dinkić.

– Ha az állam megemeli az adót, hogy pénzelni tudja a túl drága közszférát, az azt fogja jelenteni, hogy valós megoldások helyett szőnyeg alá söpri a problémákat – szögezte le a gazdasági miniszter. Szerbia számára az egyetlen megfelelő gazdasági stratégia a kiadások csökkentése, és nem a közteher emelése, emelte ki Dinkić.

Az IMF küldöttsége augusztus 24-én a Szerbia számára odaítélt 2,9 milliárd eurós készenléti hitel feltételeinek ellenőrzése miatt másodszor érkezik az országba. Az eddigi bejelentések szerint a szerb kormány az IMF-től a költségvetési hiány emelését tervezi kérvényezni az idei bruttó hazai termék (GDP) megbeszélt 3 százalékáról 4,5 százalékra. Egyes sajtóinformációk szerint a kormány cserébe vállalná, hogy az elkövetkezendő egy évben jelentősen csökkenti a közalkalmazottak számát, főleg az oktatásban és az egészségügyben.

A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége, a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezet és a Munkaadók Uniója még július végén felhívták az államhatalom figyelmét arra, hogy az adóemelés végzetes következményeket vonna maga után. Ezt a kijelentést tegnap Ljubiša Orbović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke lapunknak ismét megerősítette. Ha a kormány valóban az adóemelés mellett döntene, akkor az igazi lázadást okozna, még több ember vonulna az utcákra, hangsúlyozta Orbović.

Ljubiša Orbović a Magyar Szónak a következőt nyilatkozta:

– Éppen ezért óvom a kormányt ettől a lépéstől. A Szerbiai Gazdasági Kamara pont az ellenkezőjét tanácsolta az államhatalomnak, vagyis az áfa és a fizetések után fizetett adó csökkentését ajánlotta. Egy határozott, a polgárok érdekeit szem előtt tartó kormány belátná az utóbbi ajánlás ésszerűségét. Ezen intézkedések függvényében ugyanis tehermentesülnének a munkaadók és a polgárok is, továbbá új munkahelyek nyílhatnának. A jelenlegi gazdasági helyzetben ez az egyetlen támogatható döntés – vélekedett lapunknak Orbović.

A szakszervezeti szövetség elnöke szerint Szerbia igen drága ország, és ezen eddig senki sem igyekezett a megfelelő módon változtatni. Ahhoz, hogy az ország olcsóbbá váljon, először is az állami kiadásokat kell csökkenteni, az államhatalom erre eddig azonban nem mutatott hajlandóságot, szögezte le Orbović.

– A kormány az áfa és a fizetések után fizetett adó emelésével szeretné pótolni az állami költségvetés hiányát, tehát a már egyébként is ingatag lábakon álló gazdaságot szeretnék tovább terhelni. Ha a kormány valóban ezeknek a közterheknek az emelésére szánná magát, akkor véleményem szerint ez lenne egyben az utolsó intézkedése is – közölte Orbović.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás