2024. július 18., csütörtök

Várandósnak lenni Szerbiában

Az új foglalkoztatási törvény értelmében a veszélyeztetett terhes munkanélküli nők csak 30 napig jogosultak az állam támogatására
A közelmúltban 23 munkanélküli, jövendőbeli anya veszítette el az állam támogatását. Miért? Mivel az új foglalkoztatási törvény bármilyen betegség esetén csak 30 napos állami támogatást irányoz elő, a veszélyeztetett terhességet pedig a betegségek közé sorolja be. Mindez Szerbiában történik, ahol csak tavaly 30 ezer csecsemővel kevesebb született mint ahány újszülött az eddigi lélekszám megtartásához szükséges lenne.

Az új foglalkoztatási törvényt a Szerbiai Képviselőház május 13-án fogadta el. A kormány képviselői már a törvény beterjesztésekor kijelentették, hogy a szóban forgó jogszabályozás megfelel az ide vonatkozó európai jogszabályozásoknak, valamint növelni fogja a foglalkoztatottságot. A néhány hónapja elhangzott bizakodó kijelentések ellenére a törvény kapcsán a múlt héten egy igen kellemetlen ügy járta be a hazai sajtó hasábjait. Az új foglalkoztatási törvény egyes rendeletei miatt a dél-bácskai körzetben 23 munkanélküli, veszélyeztetett terhes nő veszítette el a régi törvény alapján őket megillető segélyt.

Az említett hölgyek munkanélkülivé váltak, ki-ki az általa ledolgozott munkaévek függvényében jogot formált az állam munkanélküli segélyére, majd időközben teherbe estek, egy orvosi bizottság pedig veszélyeztetett terhessé nyilvánította őket. A régi törvény értelmében ebben az esetben a jövendőbeli anyák a terhesség kilencedik hónapjáig jogot formálhattak az állam segélyére, az új törvénnyel ez azonban jócskán módosult, most már csak 30 napig kapnák a támogatást.

Mindez történik egy olyan országban, ahol az államhatalom már évek óta a fehér pestis pusztítására hívja fel a figyelmet. Korábbi felmérésekből kiderül, Szerbiában páronként 0,81 gyermek születik, ezzel a mutatóval Szerbia a születések számát illetően az európai ranglista ötödik legalsó helyét foglalja el, országunk a kontinens legöregebb társadalma. A szerb kormány 2008-ban egy stratégiai tervezet kidolgozásával igyekezett serkenteni a párok gyermekvállalási kedvét, ám a dokumentumban felvázolt tervek közül számos intézkedés a mai napig sem teljesült.

A 23 dél-bácskai terhes nő esete a múlt hét sajtóvisszhangjának köszönhetően nem maradt észrevétlen, számos oldalról érkezett reakció. LjubišaOrbović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke tegnap nyílt levélben vádolta meg az államhatalom legmagasabb rangú képviselőit, kijelentvén, hogy „a kormány a társadalom legsebezhetőbb tagjaira mért csapást”.

JOGTALANUL MEGVONT JOGOK

Az ügyhöz kapcsolódó kérdéseinkkel lapunk tagnap több illetékes szervet, személyt is felkeresett, ugyanakkor érdeklődésünket nem mindenhol fogadták szívesen. Miroslav Vasin tartományi munkaügyi, foglalkoztatási és nemek egyenjogúságáért felelős titkár elfoglaltságára hivatkozva utasította vissza a beszélgetés lehetőségét, Nebojša Kukić, a Nemzeti Foglalkoztatásügyi Ügynökség újvidéki hivatalának igazgatóhelyettese pedig nem akart nyilatkozni, mivel bizonyos, Belgrádból érkező információkra vár. Annyit tanácsolt a Magyar Szónak, hogy ha érdekel bennünket a téma, akkor olvassuk el a sajtóban eddig megjelent írásokat.

A Tartományi Ombudsman irodájában több sikerrel jártunk. Lapunknak Danica Todorov, az ombudsman nemek egyenjogúságáért felelős helyettese nyilatkozott. Megtudtuk, hogy az ombudsman hivatala is a sajtóból értesült az ügyről, tehát nem kezeskednek a részletek pontosságáért, viszont a társadalomban keltett nagy visszhang miatt azonnal megvizsgálták a foglalkoztatási törvényt. A jogszabályozás vitatott rendelete alapján a munkanélküli, és veszélyeztetett terhesség esetén segélyre jogot formáló nőkre ugyanazok az előírások vonatkoznak, mint betegségek esetén, vagyis a veszélyeztetett terhesek csak 30 napig kaphatják az állam támogatását, magyarázta Todorov.

– A szóban forgó rendeletet nem tartjuk helyesnek, és éppen ezért nem hagyhatjuk szó nélkül. Hétfőn felhívtuk az illetékesek figyelmét, hogy a szerb kormány 2 évvel ezelőtt elfogadta a gyermekvállalást serkentő stratégiát, ez a dokumentum viszont egyáltalán nincs összhangban a foglalkoztatási törvénnyel. Az illetékesektől tehát követeljük, hogy mindenféleképpen egyeztessék a szóban forgó stratégiát és jogszabályozást. Minden jel arra utal, hogy a gyermekvállalást serkentő stratégia csak egy dokumentum, amit senki sem olvas, hiszen az új foglalkoztatási törvény semmi esetre sem támogatja a szülések számának növekedését – nyilatkozta a Magyar Szónak Danica Todorov.

Mivel az ügy egy jogász állásfoglalását is megköveteli, ezért lapunk Dragan Zarić zombori ügyvéddel beszélgetett. Az alkotmányban is meghatározott szerzett jog alapján a szóban forgó terhes nőktől nem lett volna szabad megvonni az őket eddig megillető anyagi támogatást, hangsúlyozta Dragan Zarić.

– Ha valaki egy törvény rendeletei alapján jogot formált bármire, ebben az esetben az állam anyagi támogatására, akkor azt egy új törvény meghozatalának ellenére sem lehet megvonni ezektől a személyektől. Az érintetteknek ebben az esetben egyértelmű fellebbezési joguk van – szögezte le lapunknak a jogi kérdések szakértője.

Egy nappal az ügy média-figyelemének kirobbanása után egy egészen más téma apropóján Szabadkán járt Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai miniszter. A terhes nők ügyére vonatkozó újságírói kérdésre a következőt válaszolta: „Nehéz lenne olyan témával kapcsolatban nyilatkoznom, ami más minisztérium hatáskörébe tartozik.” Ez a válasz már csak azért is érdekes, mivel Dragan Zarić ügyvédtől megtudtuk, amennyiben a jövendőbeli anyák fellebbeznek, akkor ügyükben másodfokon a köztársasági munkaügyi és szociálpolitikai minisztérium az illetékes.