2024. november 25., hétfő

Székelykeve vonzásában

Falusi turizmus gazdag programmal, segítőkész, kedves vendéglátókkal

Leánykút, azaz Devojački Bunar, a valamikori önkéntes munkabrigádok szálláshelye ma nyitott üdülőhely (Dávid Csilla felvétele)

Amikor csaknem tíz évvel ezelőtt a székelykevei Dani Ernő barátjával közölte, hogy falusi turizmussal akar foglalkozni, kinevette. „Ki kíváncsi a mi falunkra?”– kérdezte tőle gúnyosan. Ernő azonban nem törődött véleményével, és belekezdett egy olyan vállalkozásba, amelyben ő maga is akkor még járatlan volt. Ma viszont büszkén mondja, hogy évente több ezer vendégnapot töltenek itt a turisták, zömmel Magyarországról, de meglátogatják más európai országból is: Franciaországból, Németországból, Svájcból, Dániából… Mi az, amivel Dani Ernő, meghazudtolva barátját, Székelykevére tudja csalogatni még a távoli vidékekről is az embereket?

– Csak körül kell nézni, és meglátni mindazt a gazdagságot, szépséget, ami a környékünkben van. Kezdhetném Belgráddal, vagy Zimonnyal, ahol akár több napot is eltölthetnek a turisták a Kalemegdán park, a nándorfehérvári vár, a sétálóutca, a dzsámi, a Freskógaléria, a Hunyadi-torony, a zimonyi óváros és egyéb látnivaló megtekintésével. És folytathatnám a Dunával, a Nagy- és Kis-Kazán-szorossal, Galambóccal, Viminaciummal, a Trajánusz-táblával, a Decebal-sziklával, egy monumentális nagyságú sziklaarccal, amelyet egy újgazdag román faragtatott a Kis-Kazán-szoros előtt, a Vaskapuval, Lepenski Virrel. De folytathatnám a Delibláti-homokpusztával, Verseccel, a Szent Gellért katolikus templommal, ahol a Délvidéken egyedülálló orgona van, amelyet a vendégek számára a helybeli kántor meg is szólaltat, a Herczeg Ferenc emléktáblával, az őrtoronnyal, ahonnan szép idő esetén fél Bánát látható, a borospincékkel, Fehértemplommal, annak gyönyörű tavaival együtt, Kevevárával, a földvár maradványaival, Kevepallossal (Pločica), az ezeréves határral, ahol Mária Terézia korabeli híd romjai láthatók. És itt vannak a szép falvak, a legdélebbi magyar falvak, Székelykeve, Hertelendyfalva, Sándoregyháza sajátos nyelvjárásával, kultúrájával és szépségével. Mindez azonban önmagában nem elég. Ahhoz, hogy eljöjjenek ide az utazás hódolói, valakinek vendégül is kell látni őket. És ezt tesszük mi, a Székelykevei Eko Rurális Vendégfogadó Házigazdák Egyesülete.

Mindaz, amit felsoroltál, különböző útikalauzokban megtalálható. Mi az, amit ezenkívül a székelykevei falusi turizmus kínál?

– Egyesületünknek huszonöt tagja van, és százhetven ággyal rendelkezünk. Mi elsősorban vendégfogadással foglalkozunk, elszállásolással és vendéglői szolgáltatással. Ugyanakkor vendégeinknek segítünk eligazodni a környéken, térképekkel szolgálunk, különböző kirándulások szervezésében belesegítünk, különböző idegenforgalmi egyesületek, szervezetek, vállalkozások telefonszámaival szolgálunk.

Mennyibe kerül egy hétvége Székelykevén?

– Ez a vendég igényétől függ. Legtöbben félpanziós elszállásolást kérnek, reggelit és vacsorát. A vacsorát a Dani Étteremben szolgáljuk fel, a szállást és a reggelit pedig házigazdák biztosítják. Ez a szolgáltatás a tartózkodási illetékkel együtt 1500 dinár fejenként. Mivel vendégeink leginkább délután, estefelé érkeznek, a vendéglátás vacsorával kezdődik. Persze előtte megkínáljuk őket egy Isten hozta házi pálinkával. A vacsora három fogásos: leves, főétel salátával, és a végén kalács, házi sütemény. Kétágyas szobákból van a legtöbb, de pótágyas szobáink is vannak, ahol hárman is elférnek, és van néhány lakosztályunk is. Olyan házaink is vannak, ahol négy, hat, sőt tizenhat főt is el tudunk szállásolni, tehát ha két-három család érkezik, és egy helyen szeretnének lakni, ezt is teljesíteni tudjuk. Minden háznál az autót az udvarban lehet tartani. Egyesületünknek ez a fő kínálata, de ezenkívül, mint ahogy már említettem, a vendég kalauzolásában, napi programjának megszervezésében teljes mértékben segítünk, és az igényekhez mérten kirándulásokat javasolunk.

A Dani Vendégfogadó

Ha fürdeni vagy horgászni szeretnék, hol tölthetem a napom?

– A környéken – ami azt jelenti, hogy húsz kilométeren belül – több fürdési lehetőség van. A legközelebbi strand Székelykevéhez nyolc kilométerre van Kevevárán, azaz Kovinban egy tavon, de Gályán, a Duna egy mellékágán sokkal szebb a strand. Igaz, ez kissé messzebb van tőlünk, körülbelül húsz kilométerre. Ha valaki ezeket a távolságokat nem akarja autóval megtenni, hanem mondjuk kerékpáron, megteheti, ugyanis kerékpárkölcsönzőnk is van. Tőlünk harminc kilométerre vannak a fehértemplomi tavak. Vendégeinknek ezt a gyönyörű kirándulóhelyet is ajánlani tudjuk, sőt szállást is tudunk a számukra ott biztosítani. Nyolc kilométerre van innen Deliblát falu, ahol egy védett tó van. Kedvére csónakázhat és horgászhat ott az ember.

Delibláton Petar Stamenović, a két hónappal ezelőtt alakult helyi idegenforgalmi egyesület elnöke és Goran Staniš, az egyesület tagja fogad minket. Gyakorlati kérdésekről faggatom.

– Tavunk 160 hektár nagyságú. Érdekessége, hogy úszó szigetek vannak rajta. És az sem mellékes, hogy gazdag halakban. A napi horgászengedély 300 dinár. A kifogott nemes halat vissza kell engedni a tóba. Annak ellenére, hogy a falusi turizmust mi még nem emeltük olyan szintre, mint a székelykeveiek, itt is lehet szállást kapni. A falutól mindössze öt kilométerre, Európa legnagyobb lekötött homoksivatagában van egy üdülőtelep, a valamikori ifjúsági munkatábor, Devojački Bunar, ahol a levegő ózontartalma megegyezik zlatiborival, holott ez a vidék sokkal alacsonyabban fekszik Zlatibornál. Érdekes megemlíteni azt is, hogy e homoksivatagot még Mária Terézia fásíttatta be azért, mert az erős szelek a homokot az innen több száz kilométerre fekvő városokig fújta, talán még Bécsig is. Ez a vidék a természetkedvelők számára aranybánya.

Dani Ernő elmondta, hogy a delibláti homokháton fekvő magyar faluban, Fejértelepen (Šušara) jó kapcsolatban van a helyi iroda vezetőjével, aki előre bejelentett vendégeket szeretettel fogad, és négy-öt órás sétát is vállal.

Székelykeve

– Ezt a programot természetkedvelőknek ajánlom, és a séta után egy vadpörkölt is elfogyasztható, vagy egy halászlé. Itt, ezen a vidéken a halászlé körülbelül 100 dinár, 300 dinárért pedig bárhol bőségesen lehet ebédelni – mondja Dani Ernő, majd sorolja tovább, mi az, amit ez a vidék a turisták számára nyújt. Vaskos útikalauzba sem férne bele mindaz.

Szendrőn (Smederevo) például repülőgépet lehet bérelni óránként 40 euróért. A pilóta mellett még három utas fér el. Egy óra alatt végig lehet pásztázni a Dunát, a homoksivatagot…

Keveváránál tíz-tizenöt fős kis hajócskát lehet egész napra bérelni 30-50 euróért, és amíg a vendégek horgásznak, fürödnek vagy napoznak, a hajó tulajdonosa elkészíti a halászlét, megsüti a halat.

Felejthetetlen élményben lesz része annak az utasnak, aki hajón vagy autóval, esetleg Dani Ernő által szervezett autóbusszal egynapos kirándulásra szánja rá magát a Nagy- és Kis-Kazán-szorosig, és még azon is kissé túl. Az út közvetlenül a Duna mellett halad, sok helyen úgy, hogy egyik oldalán húsz méteres szakadék tátong, a másikon pedig húsz méteres szirtek emelkednek az égig. Több mint húsz alagút van ezen az úton, és számtalan kilátó.

A Duna a Kazán-szorosban alig száz, százötven méter széles, és nyolcvan méter mély. A szoros előtt a folyó, a vízerőmű építését követően, három kilométerrel szélesedett.

Mamutmaradványok, római kori leletek, elárasztott városrészek, falvak, várak… A Duna jobb partján egy gyönyörű tó fekszik, az Ezüst-tó (Srebrno jezero), ahol európai szintű turizmust űznek a helybeliek, európai szintű árakon.

Vég nélkül sorolhatnám a látnivalókat, de térjünk vissza még egy pillanatra Székelykevére, Dani Ernő fogadójába.

– Kínálatunkban eddig még nem volt, de idén beiktatjuk a disznótort. Ez a következőképpen történik. Aki – és itt minden bizonnyal a városlakók az érdekeltek – hagyományos disznótort szeretne megélni úgy, hogy a saját disznaját vágja le és dolgozza fel, ezt nálunk megteheti. Eljön hozzánk egymaga, a családjával vagy a barátaival, a faluban megegyezik egy sertéstenyésztővel a disznó árában, felfogadja a böllért, és hagyományos módon – ami azt jelenti, hogy szalmában pörkölve, hagyományos reggelivel stb. – feldolgozzák a disznót. A vendégsereg természetesen asszisztál. Ugyanakkor itt, helyben elkészíthető a disznótoros ebéd, a disznótoros vacsora. A húst a megrendelő hazaviszi, ha pedig a szalonnát, sonkát, kolbászt itt szeretné felfüstöltetni, ezt is megteheti. Értesítjük, amikor a füstölt húsokért eljöhet. Előre nem tudom, hogy mindez mibe kerül majd, de azt már most elmondhatom, hogy az itt-tartózkodással együtt kevesebbet kell fizetnie a vendégnek, mintha ugyanazt a húsmennyiséget a füstölt sonkával, szalonnával, kolbásszal és különböző töltelékekkel a mészárszékben venné meg. Arról nem is kell beszélnem, hogy itt minden a vendég ízlése szerint készül el… Mert számunkra a vendég a fontos, és az, hogy Székelykevéről elégedetten utazzon haza, mert nekünk ez a legjobb reklám.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás