2024. július 19., péntek

(Újra) ésszerűsítenek Nagybecskereken!

A magyar osztályok összevonása messzemenően negatív következményekkel járhat, figyelmeztet Karl Jenő, a Sonja Marinković Általános Iskola igazgatója

A Sonja Marinković általános iskolában még nem volt osztatlan tagozat (Kecskés István)

A nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskolában a négy magyar alsós tagozatot kell(ene) összevonni (az elsőt a harmadikkal, a másodikosokat pedig a negyedikesekkel) kettőbe, Szentmihályon egy alsós tagozatot szándékoznak megszüntetni, a második és a negyedik összevonásával, Lukácsfalván pedig a két összevont (magyar) tagozatból formálnának egyet. Erről Staniša Banjani , az Oktatásügyi Minisztérium közép-bánáti felelőse döntött, Žarko Obradović miniszternek az osztályok létrehozásával kapcsolatos utasítására hivatkozva. Értesüléseink szerint Közép-Bánát területén ennek nyomán több mint húsz osztályt kell(ene) megszüntetni. A tanárok többsége más beosztást kap, és állítólag nem lesznek elbocsátások. Emiatt a pedagógusok szakszervezete (legalábbis eddig) nem kifogásolta a tagozatok megszüntetését.

A kilátásba helyezett intézkedés azonban az itteni magyarságot kísértetiesen emlékezteti az 1990-ben meghozott köztársasági törvény egyik fontos tételére, amely a kisebbségi tagozatok „ésszerűsítésére” vonatkozott. Ennek szükségét akkor is azzal indokolták, hogy a kisebbségi osztályokban kevés a gyerek, az állam pedig túl szegény ahhoz, hogy a kis létszámú tagozatokat pénzelje. Ezzel az intézkedéssel pedig alig néhány év alatt csaknem teljesen leépült a nagybecskereki magyar tannyelvű oktatás. Ezért nem véletlen, hogy a tanügyi felelős utasítása óriási nyugtalanságot okozott az egész itteni magyarság körében. Annál is inkább, mivel eddig még nem volt példa arra, hogy az egyetlen nagybecskereki iskolában, ahol még megmaradt a magyar tannyelvű oktatás, osztatlan tagozatokba „szorítsák” a magyar tanulókat.

Az elmúlt években időnként voltak ugyan gondok a magyar alsósok számával, de a Tartományi Oktatási Titkárság jóváhagyásával mindig megengedték az önálló magyar osztályok megnyitását kisebb számú tanulóval is. Nyilván azért is, mert a Sonja Marinković iskola az egyedüli a Béga menti városban, ahol még maradtak magyar osztályok. Az oktatásügyi felelős szerint azonban ezentúl nem lehet a tartományi illetékesekhez fordulni, az osztályok megnyitásáról most már kizárólag Belgrádban döntenek.

– Nincs szó drasztikus tanulóhiányról, hiszen összesen húsz elsősünk és harmadikosunk van, vagyis csak eggyel kevesebb, mint amennyi a törvény szerint az önálló osztályok megnyitásához kell, a másodikosok és a negyedikesek száma pedig 19, vagyis esetükben két gyerekkel van kevesebb a kelleténél. Három gyerek miatt akarnak négy osztályt összevonni, ami viszont a további magyar tannyelvű oktatásra nézve messzemenően negatív következményekkel járhat. Nagybecskerek ugyanis az egész bánáti magyarság oktatási központja. Már csak itt vannak magyar középiskolai tagozatok. Ezért a tartományi és a köztársasági illetékesekhez fordultunk és reméljük, hogy a kilátásba helyezett összevonások mégsem történnek meg. Erről már a jövő héten dönteniük kell az illetékeseknek – nyilatkozta tegnap a Magyar Szónak Karl Jenő, a Sonja Marinković iskola igazgatója, aki egyben türelmet kér az érintett szülőktől, hiszen nem végleges döntésről van szó, azt ígérve, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy Nagybecskereken továbbra is önálló magyar osztályok maradjanak.

Tegyük hozzá, hogy Szentmihályon sem volt még eddig példa az osztályok összevonására, és ott a másodikosok és a negyedikesek száma 17, vagyis, csak néggyel kevesebb, mint amennyit a törvényben megkövetelnek. A nagybecskereki és a szentmihályi tagozatok összevonásával három tanító maradna munka nélkül.