2024. július 17., szerda

Megcsappant útiköltség-térítés

A magyarkanizsai önkormányzat 600 utazó középiskolást támogat, ám változtak a feltételek
(Molnár Edvárd illusztrációja)

Sok magyarkanizsai szülőt hidegzuhanyként ért a községi képviselő-testület augusztus 31-ei döntése: e tanévben komoly változások vannak az utazó középiskolások útiköltség-térítése terén.

Mint már beszámoltunk róla, a kitűnő tanulók és a családi pótlékban, illetve szociális segélyben részesülő családok gyermekei 40 százalékát kapják a havi útiköltségnek, a jeles tanulmányi előmenetelűek esetében a teljes összeg 30, a jó (közepes) eredményt elért tanulóknak 20, az elégséges átlageredményűek számára 10 százalékát fedezik községi eszközökből. Számos szülő kétségbe esett, mert az utolsó pillanatban derült ki, hogy havonta 2000–3000 dinárral többe kerül a középiskolás gyerek napi utazása például Horgosról vagy Martonosról Zentára, főképp, ha nem is egy utazó diák van a családban.

Eddig azokban a családokban, amelyekben két vagy több középiskolás utazódiák volt, mindegyik gyerek esetében az útiköltség felét a községi önkormányzat fedezte. Most ezt az 50 százalékos térítést megszüntették, ami a tanévkezdés előtti napon derült ki. Ott, ahol csak egy utazó középiskolás van, eddig a havi bérlet 30 százalékát fedezte az önkormányzat. A negatív tanulmányi előmenetel kizáró tényező volt eddig is, most is.

A szülők szerint ez rendben van, s érthető, hogy jobb tanulmányi eredményre szeretnék ösztönözni a diákokat. Ám, mint a szülőktől hallottuk, nem ugyanaz kitűnő tanulmányi eredményt elérni egy gimnáziumban, ahol magasra állították a mércét, mint egy könnyebb, lazább középiskolai szakon. S ha csak jó vagy jeles tanulmányi eredményt ér el a gyerek, az a 2–3000 dináros plusz útiköltség sokat számít a kis jövedelmű családok esetében.

A felmerült kérdésekre Varjú Potrebić Tatjanától, a magyarkanizsai önkormányzat általános ügyosztályának vezetőjétől kértünk választ. Mint megtudtuk tőle, 12 éve, amikor bevezették az útiköltség térítést, 300 középiskolás kapott támogatást, az utóbbi években 600–610 diák pályázik minden augusztus végén, szeptember elején. Kérdésükre, miért augusztus 31-én született meg a döntés, elmondta: a községi tanács júniusban indítványozta, hogy az általános ügyosztály készítse el a javaslatot, a feltételeket. A különböző bizottságok megtárgyalták, jóváhagyták ezt, s a nyári szünet után augusztus 31-én ült össze a községi képviselő-testület, s határozott is az útköltség-térítéssel kapcsolatban. Mint kijelentette, az elmúlt években is augusztus 27-én, 28-án írták ki a pályázatot, szerinte most ez a 3-4 nap eltolódás nem jelent gondot. Tegnap délelőtt már több mint 430 érintett kapta meg a jóváhagyást. Mint hozzátette, a Suboticatransnál és a Lešotransnál is ingyen utazhatnak a héten a júniusi havi bérlettel a magyarkanizsai középiskolások.

Az utazási támogatás igénylésekor nem kell semmiféle más dokumentációt átadni, mint az elmúlt években. Mint mondta, az 50 százalékos térítést kénytelen voltak törölni, mert a költségvetési kiadásokat csökkenteni kellett. A községeknek nem törvényes kötelességük a középiskolás diákok útiköltségének fedezése, de nem akarták megszüntetni, a gazdasági mutatóik és a költségvetési bevételek gyenge megvalósulása ellenére sem ezt a juttatást, mert hiszik azt, segítséget jelent a családoknak ez az útiköltséghez való hozzájárulás, az, hogy a mintegy 800 középiskolás korú közül 600 útiköltségeihez hozzájárulnak (azokéhoz nem, akik a diákotthonban laknak, illetve Magyarországon tanulnak).

Az ügyosztály, amikor megkapta a feladatot, hogy dolgozza ki a mércéket, az oktatási szempontokat kellett figyelembe vennie, tehát, a jobb tanulmányi eredményre ösztönzést valamint a szociális szempontokat is, ezért a szociálisan nehéz helyzetben levő – családi pótlékban, illetve szociális segélyben részesülő – családok gyermekei 40 százalékos térítést kapnak, magyarázta Varjú Potrebić Tatjana.

Ő nem egy olyan visszajelzéseket kapott, hogy a szülők örülnek annak, hogy a kitűnő és az elégséges tanulmányi eredményt elért középiskolás nem azonos elbírálásban, támogatásban részesül, s ezzel elismerik a jobb tanulmányi eredményt, ösztönzik a tanulókat, ami jó, mert egyetemre is a magas tanulmányi átlaggal rendelkezők jutnak be, hallottuk a magyarkanizsai illetékestől.

A szülők, akik hozzánk fordultak, jobban örültek volna annak, ha a család anyagi helyzetét jobban tekintetbe veszik, s a kis jövedelmű, két gyereket taníttató család nagyobb segítséget kap, mint a magas jövedelmű, egygyerekes család. A vélemények megoszlanak, mert nincs fényes helyzetben az önkormányzat sem, de a kis jövedelmű család sem, amelynek 3–4000 dinár is nagyon sokat számít. S a megnövekedett utazási költségek miatt a két vagy többgyerekes családok esetében esetleg a gyerekek másik városban való iskoláztatása is kérdésessé válhat. Ezért uralkodott el pánikhangulat nem egy szülőn az útiköltség-térítés utolsó pillanatban megváltozott feltételei miatt.