2024. július 19., péntek

Elhagyott területen a legtöbb a parlagfű

Szabadkán több mint kétezer hektárnyi terület fertőzött ezzel az allergén fűfélével
Minden tizedik ember allergiás a parlagfűre

Egyre több intézmény kapcsolódik be Szabadkán a parlagfűirtási akcióba, mégis a mai napig nagy gondot okoz ez a növény a város számára. Ebben az évben a város területén mintegy 110 hektár területet kezeltek, de megközelítőleg 2000 hektárnyi környezetvédelmi övezetben nő ez a rendkívül allergén fűféle. A legtöbb a mezőgazdasági területeken jelentkezik.

A parlagfű virágzásának fő időszakában vagyunk, és ez eltart szeptember végéig. A napokban Szabadkán a Közegészségügyi Intézet pollenvizsgálatakor kiderült, hogy köbméterenként 400 virágporszemcsét regisztrált a gép a levegőben. Ez nagyon magas érték, ugyanis mint azt Nataša Čampragtól, a Közegészségügyi Intézet szakmunkatárástóla pénteken megtartott sajtótájékoztatónmegtudtuk, a parlagfűre érzékenyeknél már a köbméterenkénti 15 virágporszem is allergiás reakciókat vált ki. Minden tizedik személy allergiás a parlagfűre.

Suzana Dulić, a szabadkai Városi Tanács környezetvédelemmel megbízott tagja kiemelte, hogy az idén a városi költségvetésből körülbelül egymillió dinárt szántak a parlagfű irtására, továbbá a szerencsejátékokból az állami költségvetésbe befolyó pénzeszközökre pályázott a város, és ebből 2,9 millió dinárt hagyott jóvá az önkormányzati és közigazgatási minisztérium. Ebből a pénzből 940 ezer dinárt fordítottak a 11 helyi közösségben levő nagyobb területek lekaszálására. Mindezt a városi Köztisztasági Vállalat végezte el. Szabadkán a helyi közösségek az ADF-től kapott fűnyírók mellé további három fűnyírót (a Zorka, a sándori és az Újváros helyi közösségnek) vásároltak, valamint a szerencsejátékokból származó pénzből mintegy 350 ezer dinár értékben még 8 fűnyírót vett az önkormányzat, és magára vállalta a gépek karbantartását, illetve a szükséges üzemanyagról való gondoskodást.

A város számára a parlagfűirtásban a legnagyobb gondot a környezetvédelmi területek jelentik. Ezeknek az övezeteknek a kezelésére 1,7 millió dinárt szántak. Mint arra a környezetvédelmi felelős rámutatott, a védett területek a város északkeleti részén találhatók. Többségében északkeleti szél fúj Szabadkán és környékén, így éppen ezekről a területekről hozza magával a rendkívül súlyos tüneteket okozó virágport. A Ludasi-tó környéke, a szabadkai homokpuszta, valamint a palicsi környezetvédelmi övezet megközelítőleg 2000 hektárt ölel fel, amely parlagfűvel fertőzött. A mezőgazdasági földek is hasonló veszélyforrást jelentenek. Milan Radak a város mezőgazdasági szolgálatának képviseletében rámutatott: 25 mezőőrrel dolgoznak, akik sajnos amellett, hogy regisztrálják a parlagfüvet, berendezés hiányában nem tudják a tulajdonosokat feltárni. Mint kiemelte: GPRS-rendszerre lenne szükségük, hogy feljelentést tudjanak tenni a tulajdonosok ellen.

Gordana Gavrilović, a környezetvédelemmel foglalkozó városi szolgálat vezetője elmondta, hogy bár az idén is érkezett az önkormányzatba polgári bejelentés, mégis az elkövetkező időszak feladata az, hogy a parlagfű irtásához szükséges folyamatot felgyorsítsák, a bejelentéstől kezdve a helyszínre való kiszálláson át a határozatok kiadásáig, illetve a büntetések mértékének megszabásáig. Kiemelte: egy stáb felállítását tervezik, amely végigkíséri majd az egész folyamatot. Jövőre már el tudnák készíteni a mezőgazdasági területek térképét, ami alapján körökre felbontva végeznék a vizsgálatot, és az évek múlásával ez a kör bővülne.

Kószó Árpád kommunális felügyelő elmondta, hogy június elejétől szeptember elejéig 223 bejelentés érkezett hozzájuk (a 024/626-826-os telefonszámra). Összesen 165 helyszínen találtak parlagfüvet. A felügyelőség 7 napot ad, hogy a tulajdonosok lekaszálják a füvet. Ha ez nem történik meg, a képviselő-testület által meghozott határozat alapján a polgárok akár 25 ezer dinárral, a vállalkozók 50 ezer dinárral, a jogi személyek pedig 100 ezer dinárral is büntethetők. Az idén még nem szabtak ki büntetést.