2024. július 18., csütörtök

A hiány pótlása

Miskolczi József: A mennyiben nem sikerül összeállítani a választói névjegyzéket, az a politikum és a civil szféra kudarcát is jelenti majd
Miskolczi József: A kitűzött célt közösen kell megvalósítani (Molnár Edvárd)

A Vajdasági Magyar Szövetség kezdeményezésében pénteken Zentán indult az a többhetes vajdasági magyar véleményalkotó tanácskozás, ahol a résztvevők a tervek szerint a nemzeti tanács, a választói névjegyzék és a vajdasági magyarság számára egyéb fontos kérdésekben juthatnak megállapodásra. A pénteki rendezvényre több mint 200 személy kapott meghívót, ők a vajdasági magyar pártok, az egyházak, a civil szervezetek és a vajdasági magyar értelmiség képviselői. A tanácskozás egyik meghívottja és résztvevője Miskolczi József volt, a Vajdasági Magyar Civil Szövetség elnöke, aki a rendezvényről a következőképpen foglalta össze véleményét lapunknak:

– A kezdeményezést nagyon jónak tartom, mivel éppen azt pótolja, ami Vajdaságban hiányzik, a párbeszédet. A politikum és a civil szféra között nincs párbeszéd, ugyanakkor a civil szférában aktív polgárok számához képest pártpolitikával sokkal kevesebben foglalkoznak. Az emberek 3 százaléka valamelyik párt tagja, 97 százalékuk pedig egyik pártnak sem tagja. A politikumnak tenni kell a dolgát, feladataikat nem is akarjuk átvenni, elvenni, azt viszont szeretnénk, ha olykor leülnénk velünk beszélgetni. Ilyen eseményeken, amikor a civilek véleményét is figyelembe veszik, sok-sok okos ötlet, a vajdasági magyarság számára hasznos döntés születhet. Aki a névjegyszék összeállítását támogatja, az most változást vár, vagyis azt várja, hogy a pénteken megkezdett párbeszéd állandósul és kifejezővé válik. A civileket is meg lehet kérdezni arról, hogy milyen sajtót, támogatáspolitikát szeretnének, a nyelvhasználattal kapcsolatban felmerülő problémákkal kapcsolatban is ki lehet kérni a civilek véleményét. Természetesen a civil szféra és a pártok között nagy az ellentét, nem várhatjuk el, hogy a pártok komolyan vegyék a civileket. Abban viszont reménykedünk, hogy a magyar nép által megválasztott nemzeti tanács partnere lesz a civileknek, mivel a nemzeti tanács valójában a pártok és civilek fölött is áll.

Véleménye szerint eredhet-e bármilyen hátrány abból, hogy egy bizonyos párt a kezdeményező?

– Ha közösségünknek van egy erős pártja, amely a szavazók legnagyobb bizalmát élvezi, akkor véleményem szerint nem vétek, ha az a párt hív össze bármilyen tanácskozást. Az lett volna jó, ha más pártnak is eszébe jut ilyesmi. Mi, civilek, arra az összejövetelre is elmentünk volna, ott is elmondtuk volna véleményünket. A többi párt azonban nem tartotta szükségesnek megszervezni ezt a tanácskozást. Azért mert a tanácskozás mellett megvendégeltek bennünket, még nem adtuk el a lelkünket. Adja Isten, hogy a VMSZ, vagy más uralkodó párt hívjon össze minél gyakrabban hasonló találkozót, mivel rendkívül jónak és fontosnak tartom az ilyen jellegű kezdeményezést.

A vajdasági magyar közösségen belül mekkora a civil szféra befolyása?

– A hatalomgyakorlást illetően igen kicsi a befolyásunk, mivel a politikummal eddig nem sikerült párbeszédet megvalósítani. A civil szféra a hatalom egyik forrásának közelében sincs, nekünk örökös koldulásra kellett berendezkednünk, az örökös koldulás pedig visszafogottabbá teszi a civileket. A civil szervezetekben legalább 50 ezer ember tevékenykedik, ők a legkülönbözőbb előadásokat, rendezvényeket szervezik meg. Ha ezt figyelembe vesszük, akkor azt kell mondanom, hogy a civil szféra alakította ki a legtömegesebb és legközvetlenebb kapcsolatot a vajdasági magyar közösséggel. Egyébként a pénteki tanácskozás folytatásaként a Vajdasági Magyar Civil Szövetség a támogatási rendszerről tervez szervezni egy kerekasztal-beszélgetést, ahol a civil szféra helyzetéről is részletesen fogunk tárgyalni. Úgy érzem, hogy az említett rendezvénnyel is sokat teszünk majd. A támogatási rendszert illetően ugyanis szeretnénk visszahozni azt a demokratikus döntéshozatali módot, amely egyszer már sikeresen működött Vajdaságban.

A választói névjegyzék összeállítását, vagyis a szükséges 120 ezer aláírás összegyűjtését mennyire tartja teljesíthető küldetésnek?

– Erre egyértelmű esélyt látok. A tanácskozáson is elmondtam, amennyiben nem sikerül összeállítani a választói névjegyzéket, az a politikum és a civil szféra kudarcát is jelenti majd. Ez egy közös ügy, közös feladat, aki csak tud, annak részt kell vennie ebben a munkában. Szövetségünk minden egyes tagunkat külön levélben fogja felkeresni, majd személyes beszélgetéseket is fogunk szervezni a választói névjegyzék témáját illetően. Nem kérdéses, a kitűzött célt közösen kell megvalósítani.