2024. november 24., vasárnap

Hétfőtől újra dolgozik a Bratstvo

Megérkezett az előleg a szabadkai vagongyár számlájára
Az állami támogatásnak köszönhetően hétfőtől újra megjelenhetnek a munkások a gyárban (Fotó: Molnár Edvárd)

A pénteken tartott sajtótájékoztatón végre örvendetes hírekről tudott beszámolni Saša Vučinić, Szabadka polgármestere és Hugyi István, a szabadkai Önálló Szakszervezet alelnöke. A Bratstvo Vagongyár külön erre a célra megnyitott számlájára megérkezett a Szerbiai Vasutak Közvállalat által megígért előleg, mintegy harmincmillió dinár, melynek egy részéből már pénteken minden munkásnak átutaltak a számlájára harmincezer dinárt, illetve beszerezték a szükséges anyagokat, így hétfőn reggel megkezdik a munkát.

– A gyár dolgozóinak kilenc hónapig semmilyen bevételük nem volt, ennek ellenére a munkások és a sztrájkbizottság tagjai kitartottak, végig együttműködtek velünk és bíztak bennünk. Nem feledkezhetünk meg Miroslav Vasin tartományi munkaügyi titkár, Nebojša Ćirić gazdasági államtitkár, Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai miniszter közreműködéséről sem, akik úgyszintén hozzájárultak ahhoz, hogy a Bratstvo megmaradjon – mondta Saša Vučinić polgármester, és hozzátette, nagy öröm számára, hogy annak ellenére, hogy sokan nem hittek a sikerben, most mégis arról számolhatnak be, hogy minden feltétel adott, hogy a Bratstvóban újra meginduljon a termelés, ami egyben azt is jelenti, hogy a jövőben a piaci értéke is megnő majd.

Hugyi István kiemelte, hogy a gyár megmentésével egyben háromszázhuszonnyolc munkahelyet mentettek meg egy olyan nehéz időszakban, amikor sokakat fenyeget a munkanélküliség.

– Azt kell mondanom, hogy nagy dolgot vittünk véghez, aminek sikerében alig néhányan hittek. Szinte egyedülálló példa Szerbiában, hogy az állam felkarol egy ilyen vállalatot és megmenti a csődtől. Sokat dolgoztunk rajta, de végül sikerült elintézni, hogy kikerüljön a vezetés az előző tulajdonos kezéből, hogy a munkásoknak és családjuknak legyen egészségbiztosításuk, hogy beinduljon a munka és a dolgozók végre megkapják bérüket. Ezzel a harmincezer dinárral nem váltjuk meg a világot, a munkások iránti kötelezettségek továbbra sincsenek kiegyenlítve, de a folyamatos munka mellett folyamatos bevételre is számíthatnak majd – mondta az alelnök.

A Szerbiai Vasutak Közvállalattal aláírt szerződés értelmében a Bratstvo száz vagon javítását vállalta el, melyet december végéig kell befejezniük, és ha elégedettek lesznek a munkájukkal, a gyár további megrendeléseket is kap majd, egyben újabb munkaerőre is szükségük lesz. Hamarosan megalakul a héttagú igazgatói bizottság is, akik közül négy tagot az állam fog kijelölni.

Hugyi arra is felhívta a figyelmet, hogy a vagongyár továbbra is jelzálog alatt van minden vagyonával együtt, ami azt jelenti, hogy továbbra is arra kell törekedni, hogy dolgozzanak, nyereséget termeljenek, és visszafizessék az adósságokat a bank és a szállítók felé, mert csak ebben az esetben lehet majd a jövőben olyan áron eladni a vagongyárat, amennyit a Bratstvo valójában ér.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás