Belgrád árnyékában a tartomány? (Ótos András illusztrációja)
„Nem lesz állam az államban.” – E címmel közölt keddi írásában a Večernje novosti szerb nyelvű napilap Vajdaság statútumával foglalkozott. A szóban forgó írás állítása szerint a kormány megbízott munkacsoportja befejezte a statútum jogi és technikai módosítását, illetve elkészítette a hatáskörről szóló kísérőtörvényt. A sajtóállítás szerint a statútum eredeti szövege lényegesen módosult. Pásztor Bálint képviselő lapunknak nem tudta megerősíteni a szerb lap állításait.
A napilap újságírója egyébként nem hivatkozik informátorra vagy egyéb forrásra, csupán tényként közli a hírt, miszerint a kormány megbízott munkacsoportja befejezte a statútum jogi és technikai módosítását, valamint összeállította a hatáskörről szóló kísérőtörvényt. Az írás szerint a statútum szövege és tartalma lényegesen módosult.
„Az átdolgozás után már szinte teljesen biztos, hogy változik az okmány első szakasza, vagyis a statútum Vajdaságot már nem az európai együttműködés egységes kulturális, civilizációs, gazdasági és földrajzi térségének alkotó részeként határozza meg, hanem európai régióként” – olvasható a szóban forgó írásban. A folytatásból kiderül, hogy módosult a 3. szakasz is, amely a referendumra vonatkozik:„A statútumból törölték a határozatot, amelynek alapján Vajdaság területét csakis abban az esetben lehet módosítani, amennyiben polgárai referendumon nyilvánítják ki ezzel kapcsolatos véleményüket.”
A kormány munkacsoportja állítólag törölte azt a határozatot is, amely a referendum érvényességét szavatolja, amennyiben Vajdaság polgárainak többsége szavazott.
– A megjelent hírek szerintem nélkülöznek mindenféle komolyabb alapot – nyilatkozta lapunknak Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője.
A belgrádi információk szerint a statútum 10-es szakaszának módosítása után Újvidék már nem fővárosként, hanem székvárosként szerepel a tartományi alaptörvényben. A statútum 16. szakaszának alapján Vajdaság nemzetközi szerződéseket is aláírhat, a tegnapi írás szerint ennek a határozatnak módosítása után a tartománynak már csak nemzetközi megállapodások megkötésére lesz lehetősége.
A napilap szerint egyedül még az kérdéses, hogy a statútum alapján Vajdaságnak lehet-e kormánya, vagy továbbra is marad a Tartományi Végrehajtó Tanács. Az írás szerint kizárólag az biztos, hogy Vajdaságnak lesz saját fejlesztési bankja, ennek szerepét a Metals Bank fogja betölteni. A statútum és a hatáskörről szóló törvény elfogadásának időpontjával kapcsolatban szintén kiderültek részletek az írásból, vagyis a szerző szerint a szóban forgó dokumentumok az elkövetkezendő két hétben a Tartományi Képviselőház elé kerülhetnek, az elfogadáshoz szükséges szavazati többség pedig adott.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője nem erősítette meg a fenti állításokat lapunknak, hanem leszögezte, a statútum módosítása egészen biztosan nem készült el.
– A megjelent hírek szerintem nélkülöznek mindenféle komolyabb alapot. Azt nem tudom, hogy a kormány kidolgozta-e a hatáskörről szóló törvényt, bár nem hiszem, hogy az elmúlt egy hétben komolyabb előrelépés történt volna a témát illetően. Arra látok esélyt, hogy egy év után esetleg az elkövetkezendő néhány héten belül történhet pozitív előrehaladás – nyilatkozta Pásztor Bálint.
Kérdésünkre, miszerint mikor készülhet el a statútum módosítása és a hatáskörről szóló törvény, valamint mikor kerülnek a dokumentumok a Szerbiai Parlament elé, a VMSZ parlamenti képviselője ekképpen válaszolt: „Akkor, amikor erre politikai akarat mutatkozik koalíciós partnereink részéről. Az elmúlt egy évben is eltekintettünk az időpontokra vonatkozó találgatástól, most sem tartanám helyesnek a találgatást.”
A Demokrata Pártot szintén szerettük volna megszólaltatni, ez azonban nem sikerült. A párt tartományi tisztségviselőit elfoglaltságukra hivatkozva titkárnőjük mentette ki lapunk újságírójánál, egyik köztársasági képviselőjük pedig kikapcsolva tartotta telefonját.
A statútummal és a kísérőtörvénnyel kapcsolatban tegnap Slavica Đukić-Dejanović, a Köztársasági Képviselőház elnöke is nyilatkozott: „Ha a statútumot egyeztetni kell a hatáskörről szóló törvénnyel, akkor az novemberben, vagy esetleg decemberben kerülhet a parlament napirendjére. Ha erre nem lesz szükség, akkor már októberben a képviselők elé kerülhet a statútum. Egyelőre nem tudni, hogy a hatáskörről szóló törvénnyel való egyeztetés miatt milyen mértékben kell módosítani a statútumot. Az viszont nagyon is valószínű, hogy a hatáskörről szóló törvény egy hét múlva megérkezik a parlamentbe.”
TIZENEGY HÓNAPJA
A Vajdasági Klub civil szervezet tegnapi közleményében arra emlékeztetett, hogy a Tartományi Képviselőház az alkotmányban meghatározott határidőn belül, 2008. október 14-én elfogadta Vajdaság statútumának javaslatát. A dokumentum azóta is a köztársasági képviselőházban vár elfogadásra, a késlekedésért Slavica Đukić-Dejanović a felelős, hangsúlyozza közleményében a szervezet.
– Tisztelt Elnök Asszony, a nem cselekvéssel immár 11 hónapja megszegi az alkotmányt és a parlament ügyrendi szabályzatát. A statútum napirendre tételét illetően minden elfogadható határidő letelt. Ezzel a magatartással ignorálja az alkotmányban a tartomány legfontosabb intézményeként meghatározott Tartományi Képviselőházat, Vajdaság polgárait pedig megalázza és megsérti – olvasható többek között a közleményben.