2024. november 27., szerda

Négy év, 20 kiadvány

A közösségfejlesztés fontosságáról és módjáról tanulhatnak a Kárpát-medencei magyar fiatalok Doroszlón a VMMI szervezésében

A Magyar Nemzeti Tanács tanácstermében tegnap ünnepi sajtótájékoztatóra került sor. Az MNT 2005. szeptember 23-án, tehát éppen 4 éve hozta létre a Vajdasági Magyar Művelődési Intézetet. Dr. Papp Árpád, az MNT elnöki tanácsadója, valamint Hajnal Jenő magiszter, a VMMI igazgatója azonban nemcsak az intézmény eddigi munkáját összegezték, hanem egy ma kezdődő, a maga nemében egyedülálló rendezvényt is bemutattak.

A Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal megbízásából, az Oktatási és Kulturális Minisztérium támogatásával és a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus szakembereinek közreműködésével mától A közösség fiataljainak, tagjainak bekapcsolása a fejlesztési folyamatokba elnevezéssel egyhetes Kárpát-medencei szakmai képzés indul Doroszlón. Hajnal Jenő a ma kezdődő rendezvénnyel kapcsolatban elmondta, hogy napjainkban a világ bármely kisközössége számára rendkívül fontos elindítani egy közösségfejlesztési folyamatot.

– A VMMI volt az egyik indítója annak a folyamatnak, amely végeredményekét ma már Erdélyben, Kárpátalján, a Felvidéken és Lendván is kialakult egy hasonló művelődési-intézeti forma. Ezen intézetek fiatal munkatársait hívtuk meg a képzésre, amely egymás megismerése mellett a vajdasági közösségfejlesztési stratégia szempontjából is fontos– ismertette Hajnal Jenő.

Az egyhetes képzés koordinátorai Gondi Martina kommunikációs szakember és Lódi Andrea drámapedagógus, mindketten az intézet munkatársai.

A szóban forgó szakmai képzésen a közösségépítést a közművelődésből kiindulva igyekeznek megvalósítani, tudatta Gondi Martina.

– A Felvidéktől a Muravidékig mindenhonnan 2 vagy 3 fiatal érkezik, ők saját régiójukban is az ifjúsággal és a közművelődéssel foglalkoznak. Kell a kapcsolódás, a fiatalokból egy csapatot alakíthatunk ki, akik a jövőben akár együtt is gondolkodhatnak, segíthetik egymást – hallhattuk Gondi Martinától.

A képzés elméleti jellegű előadásokból, kirándulásokból és műhelymunkából tevődik össze – ismertette Lódi Andrea.

– A műhelymunkák a kommunikáció és a csoportépítés tematikájához kapcsolódnak. A fiatalok a közösségfejlesztésben bárhol és bármikor alkalmazható módszerekkel ismerkedhetnek meg a foglalkozások során – közölte Lódi Andrea, aki a VMMI munkatársaként két színjátszó kézikönyv megjelenését is bejelentette, továbbá ismertette a vajdasági amatőr színjátszáshoz kapcsolódó, a közeljövőben megszervezésre kerülő képzések, rendezvények egész sorát.

Az összejövetelen megtekinthették az újságírók a VMMI gondozásában az elmúlt 4 évben megjelentett 20 könyvet is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás